Nadeszły czasy, w których coraz częściej w różnych mediach można usłyszeć wiadomości dotyczące blogerów i blogerek. Słyszymy, że osobom prowadzącym dzienniki sieciowe często udaje się uczynić z tej formy komunikacji źródło własnego dochodu. Jak to robią i jakie mechanizmy działają w tej formie e-biznesu? Postaramy się nieco przybliżyć tę tematykę.
Tematyka bloga - o czym pisać?
Dla początkującego autora wpisów najważniejszym pytaniem jest to, jakiego rodzaju tematu powinny dotyczyć. To ważne, bo wiadomo, że nie na każdej informacji można zarobić. Do najpopularniejszych należą jednak podróże, sport, filmy, plotki i kulinaria.
One nieustannie cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony internautów. Dzieje się tak dlatego, że ludzie cały czas poszukują miejsc, które warto odwiedzić, czy sportów, których nie znają. Wiadomo jednak, że żyjemy nie tylko wakacyjnymi wojażami i aktywnością fizyczną.
Równie ważne jak najnowsze filmy i seriale jest to, co dzieje się w życiu wielkich gwiazd. Jeśli do tego dodamy jeszcze informacje o tym, co warto przyrządzić na obiad – sukces murowany. Pamiętajmy tylko, by nie mieszać ze sobą wszystkich wymienionych powyżej tematów, a wtedy na pewno zdobędziemy grono wiernych czytelników.
Staranne dobieranie treści bloga
Wspomnieliśmy już o tym, że nie warto prowadzić bloga o bardzo zróżnicowanej tematyce. To jedna z podstawowych zasad, dzięki którym odniesiemy komercyjny sukces. Jeśli zapewnimy odwiedzającym wystarczająco dużą ilość tematów, które ich zainteresują – tym dłużej pozostaną na stronie. Dlaczego to tak ważne?
Istnieje wtedy o wiele większa szansa na to, że będą oni klikać w kolejne linki, które przyniosą nam dochód. Jeśli z kolei danej tematyce poświęcimy jeden tekst – wtedy osoba zainteresowana, na przykład, podróżami będzie naszym gościem tylko przez krótką chwilę. Gdy nie znajdzie więcej informacji na interesujący ją temat – opuści witrynę i więcej jej nie odwiedzi.
Dobór sposobu zarabiania do publikowanych treści
Musimy mieć świadomość tego, że mamy kilka różnych dróg do tego, by zarabiać pieniądze za pośrednictwem bloga. Najczęściej używany jest ten polegający na reklamowaniu – za pomocą publikowanych treści – produktów i usług. Ważne jest jednak, by reklamy dobierać do tematyki tekstów. Dlaczego?
Wtedy mamy pewność, że coś, co nas interesuje, będzie nieustannie dawać nam pomysły na to, jakie produkty w tym zakresie reklamować. Jeśli z kolei wybierzemy dziedzinę, która zupełnie nas nie obchodzi – stronę będziemy prowadzić z przymusu. Na pewno zauważą to czytelnicy, którzy dobrze wiedzą, kiedy tworzymy pewne teksty na siłę i bez polotu. Możemy być pewni, że nie będą chcieli czytać naszych postów.
Wtedy też odetniemy sobie drogę do zarobku. Warto także rozważyć publikację wpisów oznaczonych tagiem AdSense lub w ramach innego rodzaju reklamy kontekstowej. AdSense ma bowiem tę zaletę, że jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Pozwala także na trafne dobieranie reklamy do treści. Wtedy mamy zapewniony murowany sukces, bo internauci będą chętnie klikać w linki umieszczone w tekście.
Brak systematyczności jest wrogiem blogera
Jeśli mamy już utworzone treści połączone z reklamą kontekstową – nie możemy osiąść na laurach. Nieustannie powinniśmy publikować kolejne artykuły. Dlaczego jest to tak ważne? To proste – blog, który jest nieregularnie pisany, jest również nieregularnie odwiedzany. Ta prosta zależność ma niebagatelny wpływ na wysokość naszych dochodów.
Dlatego też pamiętajmy o tym, by zawczasu przygotować sobie listę tematów, które będziemy poruszać w kolejnych postach. Jeśli popadniemy w wyjątkowo dotkliwy marazm – poszukajmy dla siebie tekstów na wolnej licencji GNU FDL. Tam znajdziemy to, co możemy opublikować bez obaw o prawne konsekwencje. Wtedy unikniemy stagnacji, która może pogrążyć nawet najlepiej przygotowany graficznie i reklamowo dziennik internetowy.
Najbardziej dochodowe blogi
Żeby zmotywować się do intensywnej pracy, warto przyjrzeć się temu, jakich dochodów możemy się spodziewać. Witryna hatalska.com przyniosła jej właścicielce zysk rzędu 70 tysięcy złotych rocznie. Podobnych pieniędzy dorobił się Maciej Budzich – autor bloga Mediafun.pl. O wiele większe pieniądze zarobiła z kolei Kasia Tusk, prowadząc blog makelifeeasier.pl. Odnotowuje ona przychody rzędu 100 tysięcy złotych w ciągu roku.
Okazuje się, że internetowe dzienniki naprawdę pozwalają na to, by zarabiać olbrzymie pieniądze. Wymaga to jednak pomysłowości i uporu w dążeniu do celu. Pamiętajmy, że stagnacja skazuje nas w tym zakresie na niebyt.