Oprócz wypłaty wynagrodzenia, kierowania pracownika na badania lekarskie oraz odprowadzania w jego imieniu składek do ZUS pracodawca ma wobec swoich podwładnych wiele innych obowiązków. Co może zrobić pracownik, gdy zatrudniająca go firma nie wypełnia wszystkich swoich powinności?
Pracodawca nie wysłał PIT-u
Zakład pracy ma obowiązek wysłania swoim pracownikom druku PIT-11, nie później niż do końca lutego roku następującego po rozliczanym roku podatkowym. Problem tkwi w tym, że nawet nie otrzymawszy tego dokumentu mamy obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Jeśli wspomniane zaświadczenie nie dotarło do nas na czas, nie powinniśmy siedzieć z założonymi rękami.
Czym prędzej zgłośmy się do działu kadr lub księgowości firmy, aby upomnieć się o wystawienie stosownego dokumentu. Jeśli osobista wizyta u pracodawcy nie pomoże nam jednak w uzyskaniu PIT-u, o pomoc możemy poprosić urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej. Należy pamiętać, że firma za niewypełnienie tego obowiązku może otrzymać surową karę, równowartości nawet 180 stawek dziennego wynagrodzenia. Maksymalnie kara ta może wynieść więc nawet 20 tysięcy złotych.
Grzywna jest niestety jedynym sposobem ukarania nieuczciwego pracodawcy. Powinna jednak przyczynić się do wydania dokumentu, o który domaga się pracownik. Termin rozliczenia z fiskusem mija 30 kwietnia, więc lepiej w porę rozpocząć działania, aby z tym problemem zatrudniony nie pozostał sam.
Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia
Drugim spośród najczęściej niewypełnianych obowiązków pracodawcy jest ten związany z wypłacaniem wynagrodzenia za pracę. Powinniśmy upomnieć się o swoje prawa, gdy środki pieniężne nie są wypłacane w ogóle lub też kiedy wpływają na nasze konto w niewłaściwym terminie. W tej, wydawałoby się, patowej sytuacji, mamy do wyboru pewne rozwiązania.
W pierwszej kolejności możemy złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Powiadomiony o tym inspektor PIP z pewnością rozpocznie kontrolę i zażąda od pracodawcy stosownych wyjaśnień. Po zakończeniu audytu w zakładzie pracy nakaże osobie zarządzającej przedsiębiorstwem wypłacenie naszego wynagrodzenia. Taki przykaz podlega natychmiastowemu wykonaniu.
Drugim sposobem na radzenie sobie z nieuczciwym kierownictwem jest złożenie pozwu do sądu pracy. Będzie on dotyczył zapłaty wynagrodzenia wraz z odsetkami za zwłokę w wypłaceniu wynagrodzenia. Odsetki te należą się nam zarówno wtedy, gdy opóźnienie nastąpiło bez winy pracodawcy, jak również w momencie, gdy nie ponieśliśmy z tego tytułu żadnych strat.
Pozew należy wnieść do sądu rejonowego w przypadku ubiegania się o kwotę do 75 tysięcy złotych i sądu okręgowego, gdy kwota ta przewyższa podaną sumę. Warto mieć świadomość, że sprawę założyć można osobiście lub poprzez pośrednika, którą może być inspektor pracy.
Pracodawca nie odprowadza składek do ZUS
To kolejny z najcięższych grzechów polskiego pracodawcy, za który grożą mu poważne sankcje. Najbardziej przykre jest jednak to, że pracownik dowiaduje się o braku ubezpieczenia zdrowotnego najczęściej podczas wizyty w szpitalu. Najgorsze jest to, że ZUS traktuje zaistniałą sytuację tak, jakby to sam pracownik nie odprowadził składki. Mając tego świadomość, należy samodzielnie kontrolować swojego przełożonego.
W każdym momencie możemy wysłać zapytanie o odprowadzanie składek bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nierzetelnemu pracodawcy może grozić kara grzywny w wysokości do 5000 złotych oraz nakaz wypłacenia odsetek za zwłokę. Zwierzchnicy szczególnie opieszali w wypełnianiu swoich obowiązków mogą także zostać ukarani ograniczeniem wolności do lat dwóch.
Jak można się przekonać, polski pracodawca nie jest bezkarny w postępowaniu wobec pracowników. W chwili, gdy nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, powinien zostać surowo ukarany, otrzymując jednocześnie nakaz wykonania zaległych wobec podwładnych czynności. Jest jeszcze wiele innych, ważnych obowiązków, których pracodawca nie powinien lekceważyć. Nie bójmy się zatem walczyć o swoje, zwłaszcza gdy chodzi o nasze bezpieczeństwo!