Szyfrowanie danych brzmi dla laika jak hasło rodem z filmów science-fiction. Nie jest to jednak tak dalece skomplikowane. By się o tym przekonać, trzeba sięgnąć do definicji tego tajemniczego terminu. Wtedy okaże się, że nie jest on aż tak zagadkowy. Warto też dowiedzieć się, jakie oprogramowanie może być przydatne w celu zastrzeżenia danych zgromadzonych na komputerze. Przyjrzyjmy się bliżej tej tematyce.
Szyfrowanie danych – definicja
Technika ta wykorzystywana jest w celu kodowania (zastrzegania) każdego bajta danych. Oznacza to, że stosowana jest do ochrony nawet najmniejszej jednostki pamięci komputerowej. Ta gromadzona na dysku twardym daje nam możliwość zapisywania wszystkich danych dotyczących tego, jakich operacji dokonaliśmy w czasie korzystania z komputera. Niezwykle jest więc ważne, by osoby niepowołane nie miały dostępu do tych informacji, które są dla nas najważniejsze i zasługują na objęcie ich dodatkową ochroną.
Zwróćmy uwagę na to, że rozróżniamy dwa rodzaje szyfrowania. Pierwsze dokonywane jest na poziomie dysku twardego; drugie dotyczy systemu plików. Dodajmy, że to, które zostało wymienione jako pierwsze, jest zdecydowanie mniej efektywne. Używa jednego klucza do kodowania zawartości całego dysku. Oznacza to, że osoba niepowołana, w czasie gdy komputer jest uruchomiony, może otrzymać dostęp do wszystkich danych.
Mając tego świadomość, można zatem stwierdzić, że najlepiej jest szyfrować informacje na poziomie systemu plików. Wtedy odrębne hasła mogą zostać zastosowane do danych zgromadzonych w różnych obszarach dysku twardego. W ten sposób włamywacz otworzy sobie drogę do korzystania tylko z jednej części danych. Pozostałe pliki nadal będą wtedy bezpieczne.
Zalety szyfrowania danych
Niezależnie od wybranego rodzaju ochrony, musimy zdać sobie sprawę z tego, co ona nam daje. Najczęściej mniej wymagającym użytkownikom wystarczy bowiem pełne szyfrowanie dysku. Co zyska jego użytkownik w czasie korzystania z tak zaprojektowanej ochrony?
Po pierwsze zastrzeże całą zawartość dysku. Chroniona będzie także przestrzeń wymiany wraz z plikami tymczasowymi. Jest to o tyle istotne, że nawet te obszary dysku mogą zawierać informacje, które powszechnie uważane są za poufne.
Po drugie pełne szyfrowanie daje użytkownikowi mniejszą swobodę w zakresie wybierania obszarów dysku, które mają podlegać ochronie. To szczególnie ważne dla mniej zaawansowanych użytkowników. Skorzystają na tym ci, którzy mogą zapomnieć o zaszyfrowaniu niektórych spośród zgromadzonych danych. By jednak poradzili sobie z zastrzeżeniem plików, podamy przykłady programów, które mogą być pomocne w tym zakresie.
Programy do szyfrowania danych
Boxcryptor to pierwsza polecana przez nas aplikacja. Nie wymaga wnoszenia opłat i zapewnia ochronę danych zgromadzonych na komputerach z zainstalowanymi systemami Windows, Mac OS, iOS i Android. Dzięki prostemu interfejsowi sprosta wymaganiom nawet początkujących użytkowników PC.
Łatwa obsługa to jednak nie jedyna zaleta programu. Ważniejsze jest to, że korzysta on z algorytmu AES i wirtualnego sejfu, do którego trafiają wszystkie najnowsze pliki gromadzone na dysku. VeraCrypt to drugi z kolei polecany przez nas program. Działa w tym samym środowisku co Boxcryptor. Daje szansę na szyfrowanie zarówno całego dysku, jak i wybranych partycji. Pozwala również stworzyć dysk wirtualny w postaci zaszyfrowanego pliku.
Twórcy oprogramowania bazowali na algorytmach AES-256, Serpent i Twofish. Dzięki temu możemy korzystać z opcji, które dostarcza każdy z nich z osobna lub połączyć ich siłę w ramach szyfrowania kaskadowego. Dodajmy, że mimo tak zaawansowanych opcji program ten działa niezwykle płynnie. Trzecim i ostatnim programem godnym wypróbowania jest Gpg4win. Jest wprawdzie przeznaczony dla systemów operacyjnych firmy Microsoft, więc jawi się jako mniej uniwersalny, ale to jedyna jego wada.
Poza tym wyposażony został w wiele ciekawych i przydatnych funkcji. Najważniejszymi spośród nich są: narzędzie szyfrujące GnuPG, menadżer certyfikatów Kleopatra, a także wtyczki odpowiadające aplikacjom Microsoft Explorer i Microsoft Outlook. Dzięki nim możliwe jest zabezpieczenie przed zagrożeniami płynącymi ze stron internetowych i ochrona załączników dołączanych do wiadomości e-mail.
Szyfrowanie danych jest, jak widać, niezwykle ważne dla bezpieczeństwa komputera. Dzięki niemu można zastrzec wszystkie pliki zgromadzone na naszym dysku twardym. To z kolei pozwala na bycie spokojnym o wszystkie przechowywane tam pliki.