Każdy z nas chciałby skutecznie zarządzać sobą oraz swoją pracą. Presja ta bierze się stąd, że staliśmy się bardziej wymagający zarówno wobec siebie samych jak i także wobec swoich współpracowników. Odpowiedzią na te rosnące wymagania jest coaching.
Czym jest coaching?
To świetna droga do tego, aby polepszyć efekty naszych działań zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Jest metodą szkoleniową wywodzącą się z psychologii, której stosowanie ma na celu wsparcie podczas przeprowadzania zmian. Może być wykorzystywany zarówno w samorozwoju jednostki, jak i dużych instytucji. Dzięki coachingowi uzmysławiamy sobie, że my sami mamy pełny wpływ na wszystko co się w naszym życiu dzieje, dlatego chętnie bierzemy odpowiedzialność za cały proces przemiany. Coaching uświadamia, że życie leży w naszych rękach, a podejmowane przez nas działania naprawdę mają znaczenie.
Cechy coachingu
Zadaniem trenera, nazywanego coachem lub mentorem, jest skutecznie pokierować nami w trakcie procesu przemiany. Jego obowiązkiem nie jest jednak podanie nam gotowego przepisu na nową, lepszą odsłonę samych siebie. Decydując się na zmiany, musimy wiedzieć, że pragnienie rozwoju powinno wychodzić przede wszystkim z naszych potrzeb i naszego wnętrza. Dobry przewodnik ma za zadanie wysłuchać nas i podpowiedzieć, czy nasze postępowanie idzie właściwym torem. Jest jednak tylko drogowskazem, z którego możemy, ale nie musimy korzystać.
Warto wiedzieć, że właściwie przeprowadzony coaching oparty jest o szereg bardzo trafnie zadanych pytań. To odpowiedź na każde z nich jest drogą do wyznaczenia sobie ścieżki rozwoju. Formułowanie coraz bardziej szczegółowych zapytań ma sprawić, że nasze działania staną się z czasem coraz bardziej ukierunkowane i celowe. Dzięki temu, sami odkrywamy jakie zmiany powinniśmy wprowadzić w swoim życiu, aby było ono pełnowartościowe i zgodne z naszymi potrzebami i przekonaniami.
Coaching a życie osobiste
Dobrze zdać sobie sprawę z tego, że proces, o którym piszemy, nie dotyczy tylko sfery zawodowej. Jest również sposobem na to, aby właściwie budować relacje międzyludzkie. Przykładem tego jest powstanie takich zagadnień, jak coaching rodzicielski czy partnerski. Dzięki szczerej rozmowie i dobrze ukierunkowanym sugestiom możemy znaleźć odpowiedź między innymi na to, jak właściwie zachowywać się wobec swoich najbliższych.
Doświadczony coach, poprzez właściwie prowadzony dialog powinien sprawić, że sami odnajdziemy drogę do rozwiązania swoich problemów. Po odbyciu takiej szczerej rozmowy, często sami odkrywamy, jakie błędy popełniliśmy jako rodzic lub partner. Mając świadomość swoich minusów, możemy skutecznie pracować nad zmianą negatywnych zachowań, co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na nasze życie prywatne, między innymi poprzez poprawę relacji w rodzinie.
Coaching w literaturze
Kiedy podejmiemy już decyzję o tym, że chcemy przeprowadzić zmianę w którejkolwiek sferze naszego życia, dobrze jest rozpocząć od czytania książek. Zawarta w nich specjalistyczna wiedza pomoże nam w tym, aby przygotować się psychicznie do zmian, a może nawet samodzielnie przeprowadzić proces całej przemiany.
Na naszą uwagę zasługuje na pewno taki autor jak Steven Covey. Jego książki: „7 nawyków skutecznego działania” czy „Zasady skutecznego przywództwa” podsuną nam pomysły na to, jaką drogą pójść, aby zmienić swoje życie. Zawierają one rady, do których naprawdę warto się zastosować, aby w pewnym okresie swojego życia móc stwierdzić, że jesteśmy spełnieni. Temu autorowi warto zaufać, bo jest jednym z przykładów na to, że jeśli bardzo chcemy – osiągniemy wszystko, czego potrzeba nam do pełni szczęścia.
Coaching jest zagadnieniem, z którym na pewno warto się zapoznać. Dając nam narzędzia pomocne w kształtowaniu swojej osoby, otwiera drogę do tego, abyśmy stali się lepsi i bardziej efektywni w każdej dziedzinie naszego życia. Każdy człowiek posiada bowiem potencjał, dlatego wystarczy go w sobie dostrzec i nauczyć się nim świadomie i skutecznie kierować.