Nasza waluta przeszła drogę od banknotów o wartości 10 milionów marek przez papierowe 50- groszówki i 2 miliony złotych. Ostatecznie do obiegu wejdzie nowy banknot o nominale 500 złotych. Oficjalny pokaz już za nami, jednak czekając na jego pojawienie się, przyglądamy się historii polskiej waluty.
Polska waluta zmieniała się na przestrzeni lat. Modyfikacje były naprawdę ogromne, bo dotyczyły nie tylko jej nazwy. Licznym przeróbkom podlegał również wygląd i widniejące na banknotach nominały.
Zmiana marki na złotówki
Od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, pieniądze, którymi operowali Polacy zmieniały się wielokrotnie. Na samym początku nazwano je markami polskimi, a za ich emisję odpowiedzialna była Krajowa Kasa Pożyczkowa. W związku z rosnącą inflacją, wartości wydrukowane na papierze drastycznie wzrastały. Ostatecznie doczekano się banknotów o wartości 10 milionów marek polskich.
Nazwa złoty wprowadzona została dopiero przez nowy sejm. W trakcie posiedzenia, które odbyło się 28 listopada 1919 roku powstała ustawa, która usankcjonowała tę nową walutę. Rozważano oczywiście także inne nazwy takie jak Lech czy Pol.
Ostatecznie zdecydowano się jednak na nazwę używaną do dziś. Interesujące jest to, że wymiany waluty z marek na złote dokonano dopiero w roku 1924, czyli pięć lat po uchwaleniu właściwego aktu prawnego. Wpływ na tę sytuację miały takie zjawiska jak inflacja i deficyt budżetowy.
Krok milowy w rozwoju polskiej waluty
Przełomem w rozwoju złotówki był rok 1923, kiedy premierem kraju został Władysław Grabski. Rozwiązał on Polską Krajową Kasę Pożyczkową, uznając ją za relikt przeszłości. Na jej miejscu pojawił się Bank Polski. Od tego czasu aż do maja 1925 roku marki wymieniano na polskie złote. Obowiązującymi od tamtej pory wartościami były banknoty o nominałach 1, 2, 5, 50, 100, 500 i 1000 złotych. Te z kolei, które miały wartość niższą niż 1 pełniły funkcję bilonu.
Następna emisja polskich banknotów miała miejsce w roku 1930. Zasadniczym krokiem było wtedy usunięcie monet. Kolejne nominały emitowano stopniowo na przestrzeni 8 lat.
Pieniądz polski pod panowaniem niemieckim
Po tym, jak Polska w 1939 roku została zaatakowana przez Niemcy, wprowadzono na jej terenie nową walutę. Nie zmieniła ona jednak swojej nazwy, pozostając złotym. Bank Polski zastąpiono Bankiem Emisyjnym w Polsce z siedzibą w Krakowie, a emitowane przez tę instytucję banknoty pozbawione zostały symboli narodowych. W obiegu były one do 10 stycznia 1945 roku.
Przekształcenia waluty po agresji radzieckiej
Kolejne zmiany nastąpiły po tym, jak Polska uwolniła się spod jarzma niemieckiego i trafiła pod panowanie radzieckie. Wprowadził je rząd na uchodźstwie, a banknoty o nominałach od 1. do 500. złotych drukowane były przez mennice amerykańskie.
Po wojnie nie zostały one jednak uznane przez nowe władze, które korzystały z usług nowo powstałej komórki nazwanej Centralną Kasą Skarbową. Stała ona w opozycji Narodowego Banku Polskiego i była zależna tylko od ZSRR.
Sytuacja zmieniła się w chwili, kiedy za emisję pieniędzy w Polsce zaczął w pełni odpowiadać Narodowy Bank Polski. Zmianie ponownie uległy zarówno nominały, jak również wygląd poszczególnych banknotów. Z uwagi na to, że okazały się one łatwe do podrobienia, w roku 1948 wyemitowano kolejną ich edycję.
Na następną zmianę nie trzeba było długo czekać. Dwa lata po wprowadzeniu nowych, lepszych banknotów, zostały one kolejny raz zmodyfikowane. Zmieniła się zasadniczo ich wartość. „Stare” 100 złotych miało równowartość trzech złotych.
W tym czasie od socjalistycznej grafiki banknotów odbiegał tylko ten z roku 1966 ozdobiony portretem Mikołaja Kopernika. W 1975 roku wprowadzono serię Wielcy Polacy. Grafika nie spowodowała niestety spadku inflacji. W 1989 roku była ona największa w historii, czego świadectwem był banknot o wartości 2 milionów złotych.
Kolejny przełom i reformy roku 1995
Wprowadzane po 1995 roku reformy miały zmniejszyć inflację. Pojawiły się także zupełnie nowe banknoty i monety. 1 nowy złoty otrzymał wartość 10 tysięcy złotych sprzed denominacji. Wypuszczone na rynek w tym czasie banknoty obowiązują do dziś. Eksperci udoskonalają jedynie zabezpieczenia, które mają sprawić, że będą one niemożliwe do podrobienia.
Teraz, kiedy polska waluta została ustabilizowana pod względem graficznym, doczekaliśmy się prezentacji nowego banknotu. Czy 500 złotych tak samo, jak jego poprzednicy, będzie ulegał kolejnym modyfikacjom?