Wiele osób zastanawia się, jakie profesje są dzisiaj naprawdę dochodowe. Pytanie to zadają sobie głównie ci, którzy rozpoczynają swoją przygodę z rynkiem pracy. Podobne wątpliwości rodzą się także wtedy, gdy rozważamy dobre i złe strony bycia rolnikiem. Sprawdzamy czy ta działalność jest dzisiaj opłacalna?
Na samym początku należy uświadomić sobie to, że uprawianie ziemi czy też chów zwierząt są pewną misją. Wielu ludzi mówi, że albo kocha się te czynności i oddaje im całe serce albo też nie podejmuje się tego trudnego zawodu. Zdają sobie z tego sprawę ci, którzy na co dzień żyją z uprawy roli.
W pełni angażują się oni w to, by plony były jak najwyższe, a stosowane technologie coraz lepsze i bardziej wydajne. Zresztą to właśnie nieustanny rozwój pozwala utrzymywać się z tej ciężkiej pracy. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że ma ona zarówno wiele zalet, jak i wad. Ich świadomość pozwala na realistyczną ocenę perspektyw wykonywania tego zawodu.
Zalety bycia rolnikiem
Trzeba przyznać, że najłatwiej jest utrzymywać grunty i zwierzęta tym osobom, które dziedziczą te dobra z pokolenia na pokolenie. Spada wtedy wiele dużych kosztów z barków początkującego rolnika, dzięki czemu może on znacznie prężniej zacząć swoją działalność. To samo można powiedzieć o tych przedsiębiorcach, którzy dysponują dobrej jakości glebą. W takiej sytuacji mogą być pewni, że plony będą wysokie, a ich samodzielna sprzedaż może przynieść niemałe dochody.
Wiele pozytywów bycia rolnikiem dostrzega się wtedy, gdy kraj, w którym żyjemy przynależy do Unii Europejskiej. Zapewnia ona bowiem wiele różnorodnych dopłat na cele związane z branżą przetwórstwa spożywczego i upraw będących w zgodzie z ekologią.
Doceniane są zalety ekologicznych upraw i gospodarstw agroturystycznych. Będąc na bieżąco z różnego rodzaju programami operacyjnymi, można zyskać naprawdę wysokie dofinansowania. To one pozwalają na rozbudowę zarówno powierzchni posiadanych plantacji czy farm, jak również ich modernizacji.
Za sprawą tych działań przedsiębiorstwa rolne budują swoją konkurencyjność zarówno na rynku krajowym, jak również międzynarodowym. Do tego jednak potrzebna jest fachowa wiedza. Nic więc dziwnego w tym, że nieustannie wiele osób podejmuje trud studiów na uczelniach rolniczych. Mając tak zdobytą wiedzę można liczyć na to, że rolnictwo będzie naprawdę dochodową działalnością.
Wady pracy na roli
Trzeba mieć świadomość tego, że bycie rolnikiem w dzisiejszych czasach ma zarówno dobre jak i złe strony. Do tych gorszych można zaliczyć kilka podstawowych niedogodności. Przede wszystkim należy liczyć się z ogromnymi kosztami inwestycji. Początkujący właściciel gospodarstwa musi wydać mnóstwo pieniędzy także na ubezpieczenie całego swojego majątku od skutków wielu niszczycielskich czynników.
Poniesienie tych opłat jest bowiem obowiązkiem każdego, kto podejmuje się bycia rolnikiem. Dodatkowo trzeba pamiętać o zakupie wszelkich maszyn, chemii do oprysku roślin i wszystkich najbardziej niezbędnych do uprawy roli sprzętów. Zakupy te najczęściej pochłaniają bardzo duże ilości środków pieniężnych.
Trzeba zdawać sobie sprawę także z tego, że posiadacz niewielkiej ilości gruntów nie może spodziewać się oszałamiających zysków. Powinien także liczyć się z ogromem potencjalnych strat. Susze lub nadmierne deszcze sprawiają, że wielu rolników traci naprawdę duże sumy. Są oni także często ofiarami polityki danego kraju. Trzeba pamiętać o tym, że zrywanie kontaktów handlowych z państwami, do których eksportowano towary może znacznie odbić się na materialnej sytuacji posiadacza ziemskiego. To samo dotyczy zresztą hodowców bydła.
Jak widać, udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy warto dzisiaj być rolnikiem jest bardzo trudne. Zależy od wielu subiektywnych czynników, które sprawiają, że każdy zainteresowany może zająć inne stanowisko. Trzeba jednak przyznać, że te rozważania nie powinny być pochopne i każdy powinien przeprowadzić je samodzielnie uwzględniając sytuację, w której się znajduje.