Zaciągamy coraz więcej kredytów, bo chcemy mieć pewne dobra szybciej niż pozwoliłyby nam na to nasze zarobki. Bywają jednak sytuacje, kiedy banki nie chcą udzielić nam pożyczki, albo stawiają warunki nie do przeskoczenia. Najłatwiej jest, jak się okazuje, otrzymać kredyt pod zastaw. A co w sytuacji, gdy jedyne co możemy zastawić to nasza firma?
Możliwość kredytowania pod zastaw
Rynek, na którym działają setki firm udzielających pożyczek i kredytów pozwala na wybór wśród bardzo różnorodnych ofert. Na poczet kredytu możemy zastawić niemal wszystko. W sieci można znaleźć takie oferty, które zachęcają do zastawiania auta, motocykla, domu, działki, a nawet… jachtu albo quada. Rzadziej spotyka się propozycje dla przedsiębiorców, które pozwoliłyby wziąć kredyt mieszkaniowy pod zastaw własnej firmy. To nie znaczy, że takich ofert nie ma.
Na potrzeby zakupu mieszkania można zastawić elementy majątku firmy takie jak hale, budynki czy maszyny produkcyjne. W przypadku działalności rolnej mamy możliwość zaciągnięcia pożyczki pod zastaw całych gospodarstw. Nieruchomości należące do przedsiębiorców przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych są traktowane jak hipoteka. Proces udzielania takiej pożyczki bądź kredytu rządzi się zatem podobnymi prawami jak przy kredytach hipotecznych. Wysokość udzielonego nam kredytu będzie zależała przede wszystkim od wartości zastawu, którą ustali rzeczoznawca.
Pożyczki pozabankowe bez BIK (Biuro Informacji Kredytowej)
Dla wielu przedsiębiorców, którzy mają problemy z płynnością finansową, jedyną możliwością zakupu mieszkania jest szukanie firmy, która nie zasięga informacji w Biurze Informacji Kredytowej. Przedsiębiorca powinien rozważać wzięcie kredytu pod zastaw firmy, wtedy, gdy jest ona jedynym zabezpieczeniem, które może zaoferować firmie udzielającej pożyczki.
Na finansowanie swoich potrzeb pod zastaw majątku firmy decydują się najczęściej właściciele małych i średnich przedsiębiorstw. To one częściej niż wielkie, międzynarodowe koncerny i korporacje borykają się bowiem z problemami finansowymi. Środki na poważniejsze zakupy typu nieruchomość muszą zatem pozyskać z zewnętrznych źródeł. Niestety często bywa tak, że małe czy średnie przedsiębiorstwa nie posiadają dużej zdolności kredytowej. Kwoty kredytów oferowanych przez instytucje finansowe mogą zatem okazać się zbyt niskie na zakup mieszkania.
Dodatkowo, problem staje się jeszcze większy, kiedy przedsiębiorca decyduje się - ze względu na wysokie podatki, zawiłe prawo i nieufność wobec państwa – formalnie nie wykazywać prawdziwych dochodów. To jednak tylko pogarsza jego sytuację, bo z czasem staje się dla jakiejkolwiek instytucji finansowej coraz mniej wiarygodny.
Wiarygodność kredytowa małych firm
Mali przedsiębiorcy, działający w Polsce są często przez banki postrzegani jako firmy o niskiej rentowności i płynności w działaniu. Kwoty oferowanych kredytów są zazwyczaj niższe niż w przypadku potężnych przedsiębiorstw, a formalności i drobnostkowe analizy zabierają tyle samo czasu. Instytucji finansowej łatwiej jest odrzucić wniosek o kredyt dla takiej firmy. Sytuacja ta skłania wręcz do brania kredytów pod zastaw majątku firmy. Takie elementy jak chociażby samochody, maszyny czy hale produkcyjne mogą być w takiej sytuacji dobrą gwarancją dla instytucji finansowej.
Kupowanie mieszkania pod zastaw majątku firmy nie jest w Polsce częstą praktyką, ale niewiele różni się od mechanizmów rządzących kredytami hipotecznymi. To skłania do refleksji, że może być interesującym i niekiedy jedynym sposobem na zakup własnego mieszkania.