Nieustannie powstają nowe technologie. Dzieje się tak również w zakresie komunikacji. Tam-tamy zastąpiły gońców plemiennych, e-maile wyparły listy, a spotkania twarzą w twarz zostały zastąpione przez rozmowy telefoniczne. Telefonia, w swojej standardowej wersji, też zaczyna powoli odchodzić do historii, bo pojawiły się rozwiązania lepsze i tańsze.
Jakość połączenia LTE
Jedną z najnowszych technologii w zakresie połączeń głosowych jest VoLTE („Voice over LTE”, tłumacząc na język polski „Głos przez LTE”). To technologia, która wykorzystuje możliwości sieci LTE („Long Term Evolution”, w polskim tłumaczeniu „Długoterminowa Ewolucja”). Nawiązując rozmowę, smartfon posiadający funkcję VoLTE nie łączy się standardowo w systemie 3G (telefonii trzeciej generacji), tylko – dzięki zastosowanej w nim technologii 4G (telefonii czwartej generacji) pozwala na transfer dźwięku i danych do 100 Mb/s.
Ta najnowsza technologia zapewnia szybsze nawiązanie połączenia, a także lepszą i niezmienną jakość sygnału niezależną od obciążenia sieci, dzięki możliwości zastosowania kodów HD Voice (High-Definition Voice - w tłumaczeniu na język polski oznacza Głos Wysokiej Rozdzielczości). Nowy system do tej pory przetestował Plus. Pod kątem użyteczności, sprawdzono różne smartfony obsługujące ten standard i trzeba przyznać, że jest w czym wybierać. Właściciele iPhone’ów, Samsungów Galaxy czy smartfonów Sony z serii Xperia mogą już z tej funkcjonalności spokojnie korzystać.
Starszy brat VoIP
Starszą wersją najnowszej technologii VoLTE jest VoIP (Voice over Internet Protocol). Technologia ta jest oferowana przez wielu operatorów świadczących usługi internetowe. Dzięki wykorzystaniu Internetu pozwala na prowadzenie rozmów z wykorzystaniem zarówno osprzętu komputera (słuchawki z mikrofonem) jak i zwykłego telefonu sznurowego. Wielu starszych użytkowników stałych łączy decyduje się na to rozwiązanie dlatego, że pozwala im, nie płacąc wysokich abonamentów telefonicznych, dzwonić zarówno w kraju jak i zagranicę. Rozwiązanie to jest wykorzystywane również w korporacjach do komunikacji wewnątrz firmy. Pozwala na to, by bez ponoszenia dużych kosztów utrzymywać stały kontakt z jej zagranicznymi filiami.
Dla miłośników facebooka
Nie możemy zapominać o tych technologiach, z których korzystamy już od dłuższego czasu. Messenger, zadomowiony w naszych smartfonach, cieszy się dużą popularnością z uwagi na to, że dzięki wykorzystaniu transferu internetowego możemy za jego pośrednictwem dzwonić do naszych znajomych z facebooka. Wiadomo, że dzięki tej aplikacji możemy kontaktować się ze znajomymi gdziekolwiek się w danej chwili znajdują.
Popularny Skype
Kolejnym, bardzo dobrze znanym nam rozwiązaniem jest program Skype. Wykorzystując możliwości połączenia z Internetem pozwala na to, aby swobodnie prowadzić rozmowy z innymi użytkownikami programu. Dzięki stałym, niskim opłatom za połączenia, możemy korzystać z niego również jak ze zwykłego telefonu. Pozwala także na prowadzenie wideokonferencji oraz rozmów grupowych. Jest świetnym narzędziem, pomagającym utrzymywać stały kontakt ze znajomymi z różnych stron świata, bez ponoszenia kosztów związanych z rozmowami telefonicznymi.
Dzwoń do mnie z Gmaila
Skype oraz Messenger będą mieli rywala. Właściwie już go mają. Tylko, że w Polsce jest jeszcze mało znany. To poczciwy Gmail. Teraz twórcy rozszerzyli jego funkcjonalność o rozmowy głosowe. Możliwość korzystania z usługi rozmów przez Gmaila mają już użytkownicy z ponad 40 krajów świata. Nie wróżymy mu jednak dużego powodzenia, bo jest płatny i to niemało. Za minutę połączenia trzeba zapłacić 8 eurocentów.
Rozmowy telefoniczne doczekały czasów, kiedy korzystniejsze rozwiązania wypierają je z obiegu. Dla wielu, słuchanie głosu rozmówcy w słuchawce telefonu jest wciąż niezastąpione, jednak dla większości młodych osób medium stanowi właśnie sieć. To ona zapewnia świetną jakość dźwięku i pozwala na to, by komunikować się szybciej, prościej i znacznie taniej.