Umowa zlecenie przynależy do dokumentów cywilnoprawnych i regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego. Są one mniej rygorystyczne niż te zawarte w kodeksie pracy. Pozwalają też na zdecydowanie większą swobodę w tworzeniu treści dotyczącej zasad współpracy między zleceniodawcą a zleceniobiorcą. Przyjrzyjmy się jednak bliżej temu zagadnieniu. Opiszemy, czym odznacza się dokument, o którym mowa. Przybliżmy też to, jakie korzyści mają obydwie strony decydujące się na jego podpisanie.
Definicja
Dokument ten jest dziś jednym z najczęściej stosowanych przez pracodawców. Dotyczący współpracy na czas określony mówi o wykonaniu konkretnej pracy. Jest nią najczęściej odpowiednio opisana i skonkretyzowana usługa. Musi być starannie zrealizowana i zgadzać się z wymogami stawianymi przez osobę zlecającą jej wykonanie. Jej przedmiotem nie jest zatem jedynie osiągnięcie określonego efektu, czego dotyczy umowa o dzieło. Jakie korzyści dla obu stron wynikają z sygnowania tak określonych warunków wzajemnej kooperacji?
Co zyskuje zleceniobiorca?
Przede wszystkim, co podkreślają eksperci, pracownik ma szansę na samodzielne wykonanie pracy. Trzeba przy tym zaznaczyć, że zadanie to może zostać przeniesione na inną osobę, a szczegółowe warunki takiego działania określone są w zapisach umowy. Dotyczą one najczęściej tego, że zastępca musi wówczas z należytą starannością wykonać zlecone mu zadania. Powinien przy tym dołożyć wszelkich starań, aby było one zrealizowane możliwie jak najlepiej.
Idąc dalej w rozważaniach, należy zwrócić uwagę na to, że pracownik pozbawiony jest ciągłego nadzoru ze strony pracodawcy. Otrzymuje tym samym zdecydowanie większą swobodę w zakresie wykonywania zleconych prac. Dodatkowo ma szansę na to, by wypowiedzieć umowę w każdym czasie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że istnieje ewentualność, że zapisy stanowią inaczej.
Wtedy zakończenie współpracy musi być dokonane zgodnie z nimi. W ramach tak sporządzonego dokumentu zleceniodawca wolny jest od obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. To ważna wiadomość dla tych, którzy podlegają ubezpieczeniu z innego tytułu. Skorzystają oni wówczas, gdy są studentami lub osobami zatrudnionymi w ramach innej umowy o pracę. Otrzymają dzięki temu wyższe wynagrodzenie netto.
Co zyskuje zleceniodawca?
Zalety związane z tworzeniem tak konstruowanych umów dotyczą obu stron podpisywanego porozumienia. Osoba dająca pracę również otrzymuje z tego tytułu pewne profity. Jakie? Przede wszystkim może zakończyć zlecenie w dowolnym momencie, jeśli tylko nie określiła w spisanej umowie danych na temat szczegółowych warunków dotyczących tej kwestii. Dzięki temu może bardzo szybko zakończyć współpracę z osobą, która nie dokłada odpowiednich starań w zakresie wykonywanych obowiązków.
Ponadto zlecający ma pewne prawa wtedy, gdy podwładny rezygnuje ze współpracy przed wykonaniem zadania. Wówczas możliwe jest ubieganie się o to, by dokonał on zwrotu wydatków poniesionych przez właściciela zakładu – na przykład gdy konieczne było przeprowadzenie szkolenia lub wyposażenie osoby, o której mowa, w odpowiedni strój. Może to dotyczyć pracowników ochrony mienia lub tych pracujących w parkach rozrywki czy hipermarketach.
Warto też odnotować, że ten sposób zatrudnienia jest dla firmy o wiele tańszy, bo wiąże się ze zdecydowanie mniejszymi obowiązkowymi składkami. Ponosi się wówczas mniejsze koszty związane z wydatkowaniem pieniędzy na personel. Warto dodać też, że nie jest konieczne wydawanie dokumentu potwierdzającego zakończenie współpracy. Nie trzeba także uzasadniać tej decyzji, co zwalnia pracodawcę od obowiązku tłumaczenia swojego stanowiska.
Warte podkreślenia jest, że niewymagane jest sprawowanie ciągłego nadzoru nad osobą pracującą na rzecz przedsiębiorstwa, co odciąża kadrę kierowniczą od realizacji tych zadań. Nie zachodzi też tutaj obowiązek udzielania płatnych dni wolnych. Każdy dzień absencji wiąże się zatem z tym, że za ten czas nie należy się pracownikowi wynagrodzenie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przestoju w produkcji lub w czasie choroby czy opieki nad dzieckiem.
Jak widać, umowa zlecenie ma liczne zalety. Mogą korzystać z nich zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że ta forma współpracy cieszy się w Polsce tak dużą popularnością.