Jak poprawić efektywność, aby stać się wartościowym pracownikiem, takim o którym marzy każdy pracodawca? Wielu z nas ma w swoim otoczeniu osobę, która przychodzi do pracy tylko po to, żeby być i nie przepracować się zbyt mocno. Nie każde stanowisko pozwala na to, by leniuchować, ale jeśli daje już taką możliwość to wielu chętnie z tego korzysta. Jeśli jednak czytasz ten artykuł, nie należysz do tej grupy.
Jesteś ciągle obserwowany
Jeśli już zostałeś zatrudniony to Twój przełożony na pewno miał w tym jakiś cel. Możesz być pewien, że nie jest nim to, abyś plotkował z kolegami, popijał kawę i pisał ze znajomymi na fejsie. Pamiętaj, że takie zachowanie najczęściej nie pozostaje niezauważone. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile kamer może obserwować to, co robisz w godzinach swojej pracy. Pracodawcy coraz częściej dbają o to aby czas, który opłacają pracownikowi nie był przez niego marnotrawiony. Zdarza się, że dokumentują nieodpowiednie zachowania podwładnych , aby wykorzystać w najmniej oczekiwanym przez nich momencie, na przykład gdy przyjdą poprosić o podwyżkę. Nie zawsze jednak będzie obserwować Cię kamera, czasem wystarczy tylko „życzliwy” kolega ze stanowiska obok. Będąc w pracy – skup się na pracy.
Pokaż swoją wartość
Pamiętaj, że dzięki temu, co i jak robisz – budujesz swoją markę. Jeśli będziesz należycie wykonywał swoje obowiązki być może dostaniesz szansę awansu. Wiadomo, że z szeregowego pracownika nie staniesz się natychmiast prezesem, ale nie od razu Rzym zbudowano. Czuj się jednak na co dzień odpowiedzialny za powierzone Ci obowiązki.
Pracuj z wizją końca
Rozpoczynając każdy dzień roboczy pamiętaj o tym, jakie masz zadania do wykonania. Zadbaj o to, żeby wykonać swoje obowiązki możliwie jak najbardziej starannie i dążyć do realizacji celów. Celem może być chociażby to, żeby wypracować premię, którą otrzymasz wraz z końcem miesiąca, a za zarobione, dodatkowe pieniądze, będziesz mógł sprawić przyjemność bliskiej Ci osobie.
Ustalaj priorytety
W głównej mierze skup się na najważniejszych na Twoim stanowisku czynnościach. Musisz pamiętać, że dwadzieścia procent wykonywanych przez Ciebie prac ma wpływ na osiemdziesiąt procent Twojej wypłaty. Skup się na tych, które są kluczowe dla wykonywanego przez Ciebie zawodu. Dodatkowo, jeśli na samym początku zajmiesz się sprawami najważniejszymi, które mogą najbardziej zniechęcać z uwagi na stopień trudności – zyskasz pewność, że jeśli udało Ci się wykonać tę pracę – wszystko inne to łatwizna.
Zadbaj o dietę i ruch
Twój organizm to maszyna, o którą codziennie trzeba dbać. Należy dostarczyć jej właściwego paliwa i troszczyć się o to, żeby pracowała bez zastojów. Pamiętaj więc o tym, że jesteś tym, co jesz. Niewłaściwe odżywianie wpływa niekorzystnie na cały organizm – sprawia, że jesteś ospały, ociężały, brak Ci koncentracji i chęci do działania. Powinieneś też zadbać o właściwą ilość snu, bo będąc niewyspanym jesteś o wiele mniej produktywny. Pamiętaj również o tym, żeby codziennie znaleźć chociaż chwilę na spacer czy podstawową gimnastykę. Nawet kilka minut rozciągania rozrusza zastałe stawy i mięśnie oraz dostarczy Twojemu organizmowi potrzebnego tlenu. Te wszystkie czynności na pewno pozwolą Ci z pełną koncentracją stawić czoła temu, co przyniesie nowy dzień.
Czy to właściwe miejsce?
Na sam koniec dość trudne, ale ważne pytanie. Czy miejsce, w którym pracujesz jest tym, gdzie czujesz się spełniony? Czy znajdujesz tam choć cień zadowolenia z wykonywanej pracy? Wiadomo, że nie zawsze istnieje możliwość zmiany zatrudnienia na życzenie, ale praca bez satysfakcji może kosztować Cię znacznie więcej niż poszukanie nowego zajęcia. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na taki ruch – spróbuj odnaleźć w swojej pracy wyzwanie, które będzie napędzało Cię do działania i dąż do tego, by osiągnąć wyznaczony sobie cel.
Pamiętaj, aby zawsze dawać z siebie możliwie jak najwięcej. Angażuj się w pracę, bo to bardzo często owocuje. Zastosuj nasze wskazówki, by pracować efektywniej. Bądź aktywny w swojej pracy i staraj się wyróżniać z tłumu. To się naprawdę opłaca.