Czy biznes prowadzony przez członków jednej rodziny ma rację bytu? Oczywiście, że tak. Udowodnili to chociażby Kulczykowie. Potwierdzeniem tej tezy jest również rodzina Missalów, która od kilkudziesięciu lat sprowadza do Polski drogie perfumy. Gdybyśmy jednak zastanowili się nad problemem nieco bardziej, znaleźlibyśmy zapewne wady przedsiębiorstwa prowadzonego przez spokrewnionych ze sobą ludzi. Pochylmy się więc nad tym zagadnieniem nieco bardziej. Przedstawiamy plusy i minusy firmy rodzinnej.
Mniejsze koszty pracy przy współpracy bliskich
Dla początkującego przedsiębiorcy niemałym problemem jest zatrudnienie pracownika. To koszt, na którego poniesienie najczęściej nie można sobie pozwolić. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli firma nosi miano rodzinnej. Wtedy nasi krewni mogą pomóc nam w dopilnowaniu obowiązków. Nie musimy przy tym ponosić wysokich opłat z tytułu zatrudniania personelu.
Znikome ryzyko oszustwa
Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy przypuszczać, że najbliżsi nas nie oszukają. Będziemy więc mogli mieć pewność, że z kasy firmy nie będą w niewytłumaczalnych okolicznościach znikać kolejne środki pieniężne. Wiadomo jednak, że może dojść do sytuacji, w której mamy utarczki z kimś z domowników. Najczęściej nie będą jednak one na tyle poważne, by doszło do podkradania pieniędzy.
Jakość pracy na najwyższym poziomie
Powierzając obowiązki pracownicze obcej osobie, możemy przypuszczać, że nie będzie się w nie nadmiernie angażować. Obowiązująca ją umowa zawiera przecież informacje dotyczące tego, jaki jest zakres obowiązków pracownika. Najczęściej po 8 godzinach wychodzi do domu i nie obchodzi jej to, co będzie się działo później.
Tymczasem właśnie wtedy może nadarzyć się okazja do podpisania lukratywnego kontraktu i pojawi się majętny klient. W tym czasie właściciel firmy może mieć też inne obowiązki służbowe. Właśnie wtedy z pomocą może przyjść bliska mu osoba i zająć się wszelkimi formalnościami. Ma też wtedy pełną świadomość, że pracuje na wspólny sukces i finalnie będzie też partycypować w dużym stopniu przy podziale zysków.
Zdecydowanie większa elastyczność
Faktem jest, że prowadząc interesy wspólnie z żoną, siostrą czy wujkiem, możemy zaplanować swój dzień. Nie musimy nikomu tłumaczyć się z tego, że będziemy musieli wyjść do lekarza lub opiekować się dzieckiem. W tym zakresie obowiązuje nas tylko pewna dżentelmeńska umowa, że nadrobimy braki w innym terminie. Nie możemy jednak żyć w ułudzie, że firma rodzinna ma same plusy. Przyjrzyjmy się związanymi z nią niedogodnościom.
Duże ryzyko i mniej czasu dla bliskich
Jeśli przedsiębiorstwo prowadzone jest wspólnie przez małżonków, może to prowadzić do poważnych zatargów. Będą dotyczyć różnych sfer wspólnego życia zawodowego. Trzeba przy tym zdać sobie sprawę z tego, że jeśli byt rodziny zależy tylko od tej jednej działalności na polu zawodowym – sporo ryzykujemy.
Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak – na pewno ucierpi na tym budżet domowy. To z kolei może znacznie wpłynąć na wzajemne stosunki bliskich sobie osób. Trudno też w tym miejscu nie wspomnieć o mieszaniu się zawodowej i rodzinnej sfery życia. Zatarcie tych granic może mieć katastrofalny skutek.
Rozbieżności w wizji rozwoju
Ogromnym problemem może okazać się to, kiedy współmałżonek ma zupełnie inny niż my pogląd na ekspansję firmy. Wtedy może dojść do poważnych rozłamów, które zachwieją firmą w posadach. To zapewne nie będzie miało dobrego wpływu na jej kondycję. Trzeba bowiem posiąść umiejętność szybkiego zażegnywania konfliktów. Jeśli tego nie opanowaliśmy – mogą z tego wyniknąć poważne problemy.
Więzy krwi mogą hamować rozwój pracowniczy
Osoba prowadząca firmę bywa nieraz niezrozumiała przez otoczenie. Niewłaściwie traktuje swoje dzieci i narzuca im pewne określone działanie, hamując tym samym ich rozwój osobisty. Tymczasem może to być poczytane nie jako pomoc, tylko narzucanie woli.
Wtedy tak sterowana młoda osoba, zniechęcona do działań, może nie chcieć kontynuować dokonań rodziców. To z kolei może doprowadzić do upadku budowanej latami pozycji rynkowej. Opisana sytuacja może mieć z kolei nieodwracalne skutki. Niewykluczone, że w skrajnych przypadkach doprowadzi do całkowitego rozpadu przedsiębiorstwa.
Rodzinny biznes może jawić się jako znakomite rozwiązanie. Tymczasem trzeba sobie zdać sprawę z zalet i wad. Mając jedynie pełny obraz tego problemu, wraz z blaskami i cieniami, można zbudować w sobie przekonanie o tym, czy taka inicjatywa jest opłacalna.