Każdy przedsiębiorca boi się utraty płynności finansowej. Jej widmo krąży nad przedstawicielami różnych branż, dlatego warto dowiedzieć się, jak należy postępować w momencie, gdy napotkamy tego typu problemy. Pokazujemy rozwiązania, które pozwolą się z nimi uporać.
Zbadaj kondycję finansową firmy
Żeby mieć świadomość tego, co dzieje się w naszej spółce, musimy zbadać stan jej finansów. Najczęstszą przyczyną problemów jest nieterminowość naszych kontrahentów w regulowaniu wystawianych przez nas faktur. Prawda jest więc taka, że nawet jeden zator może mocno ograniczyć naszą płatność wobec firm z którymi współpracujemy.
Żeby zakończyć to błędne koło, trzeba podjąć stanowcze i szybkie działania. Należy przeanalizować dynamikę i strukturę aktywów obrotowych. Pozwoli nam to efektywnie gospodarować posiadanymi zapasami, należnościami krótkoterminowymi i dostępnymi środkami pieniężnymi.
Opracuj plan działania
Wiedząc o tym, gdzie tkwi problem finansowy, postarajmy się uleczyć zaistniałą sytuację. Schemat procedur pomocniczych musi zostać przez nas bardzo gruntownie przemyślany. Podejmując bowiem pochopne decyzje ryzykujemy jeszcze większą klęską naszych finansów. Przeanalizujmy więc spokojnie każdy, nawet najmniejszy szczegół, przyglądając się narzędziom dostępnym dla przedsiębiorcy, które mogą być pomocne w odzyskaniu płynności finansowej.
Kredyt VAT
Instrument ten zgodny jest z ustawą o podatku VAT. Ma on formę odnawialnego kredytu obrotowego i pozwala na regulowanie bieżących zobowiązań przedsiębiorstwa. Rozwiązanie to wymaga od nas przedstawienia w banku odpowiedniej deklaracji, która określa kwotę podatku, który zostanie nam zwrócony. Spłata kredytu zaciągniętego na tej podstawie podyktowana jest terminami, w których urząd skarbowy będzie zwracał nadpłacony przez nas podatek. Dzięki temu rozwiązaniu oddalimy od siebie widmo bankructwa.
Leasing
To kolejna forma finansowania, która może uleczyć niekorzystną sytuację w przedsiębiorstwie. Tak zwany leasing zwrotny polega na tym, że trwały majątek firmy oddajemy korporacji, która w zamian za to wypłaci nam określoną kwotę pieniędzy. Dzięki temu otrzymamy jednorazowy zastrzyk gotówki, który pozwoli na uregulowanie najpilniejszych zobowiązań. W tym czasie dobra naszej spółki będą przez nas leasingowane do momentu odzyskania płynności finansowej.
Faktoring
Rozwiązanie to jest jedną z ostatnich szans na ratowanie naszego zakładu pracy. Polega ono na tym, że instytucja finansowa, na mocy podpisanej z nami umowy, domaga się w naszym imieniu uregulowania płatności od naszych partnerów biznesowych. W ten sposób zyskujemy większą szansę, na odzyskanie długów. Kontrahenci nasi będą bowiem obawiać się nałożenia sankcji, przez instytucję finansową, która stała się naszym faktorem. Korzystanie z faktoringu często przynosi dobre efekty.
Redukcja kosztów
To rozwiązanie nieprzyjemne zarówno dla przedsiębiorcy, jak również zatrudnianego personelu. Wiąże się najczęściej ze zwolnieniami pracowników, pozwalając na zyskanie tych środków, które do tej pory przeznaczane były na wypłatę wynagrodzeń i ubezpieczeń pracowniczych. Opisywane działanie może wiązać się także z koniecznością renegocjowania dotychczasowych umów handlowych.
Windykacja długów
Możemy zdecydować się na drastyczny ruch, który odradzają nawet eksperci. To windykowanie zaległych należności z pomocą specjalistów w tej dziedzinie. Trzeba mieć na uwadze to, że korzystanie z takich usług może zaważyć na dalszej współpracy z dotychczasowymi partnerami. Finalnie może dojść nawet do sytuacji, w której stracimy wszystkich stałych kontrahentów. Dlatego też rozwiązanie to należy wdrożyć dopiero na samym końcu, gdy zawiodą inne metody.
Jak możemy się przekonać, rozwiązań ratujących kondycję finansową naszej firmy jest dość sporo. Jedne są bardziej, drugie mniej korzystne. Kiedy jednak stanowią ostatnią deskę ratunku dla naszego przedsiębiorstwa, nie bójmy się z nich korzystać. Dopasowując formę pomocy do potrzeb naszej firmy, zmniejszamy ryzyko ponownej utraty płynności finansowej w przyszłości.