Wiele jest sposobów powiększanie majątku. Jednym z nich jest gra na giełdzie. Trzeba jednak pamiętać, że tak ryzykowne inwestycje wymagają ogromnej wiedzy. Konieczne jest wszak to, by poznać wszystkie mechanizmy, które rządzą tym skomplikowanym procesem. Na szczęście na rynku wiele jest publikacji na ten temat. Przedstawiamy najciekawsze spośród nich.
„Giełda. Podstawy inwestowania”
Bestseller autorstwa Adama Zaremby stanowi zbiór najważniejszych informacji dotyczących polskiej giełdy. Koniecznie musi poznać je każdy początkujący inwestor. Okazuje się bowiem, że braki w tej podstawowej wiedzy mogą mieć opłakane skutki. Dlatego właśnie dobrze jest podejść do tej sprawy rozsądnie i każdy kolejny krok wykonywać z rozwagą i wedle dobrej, sprawdzonej strategii.
Nawet doświadczeni inwestorzy popełniają nieraz podstawowe błędy. Całe szczęście można ich uniknąć, o czym przekonuje sam autor. Zachęca więc do tego, aby każdą kolejną inwestycję dobrze przemyśleć i przeanalizować jej skutki.
Okazuje się niejednokrotnie, że nawet w czasach hossy rozwaga jest jedną z najważniejszych cnót inwestora. Dlatego każdy, szczególnie ten początkujący, powinien znać podstawowe reguły rządzące Giełdą Papierów Wartościowych. Wiedząc, czego musi unikać, na pewno znacznie łatwiej będzie podejmował trafne decyzje.
„Inwestowanie na giełdzie bez strat”
Eksperci w zakresie lokowania kapitału dobrze wiedzą, gdzie najłatwiej popełnić błąd. Chcą nauczyć tego również wszystkich tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z giełdą. Okazuje się bowiem, że podstawowe błędy można popełnić już na etapie wstępnych analiz dotyczących portfela inwestora.
Żeby mógł on przynosić odpowiednio duże zyski, musi zostać rozsądnie zaprojektowany. Nie można bowiem pozwolić sobie na nieprzemyślane decyzje. Najczęściej prowadzą one do poważnych problemów. By ich uniknąć, warto zdać sobie sprawę z tego, gdzie lokować swoje środki.
Konieczne jest zatem poznanie tych akcji, które dobrze posiadać w swoim portfelu inwestycyjnym. Dzięki takiej wiedzy można stopniowo budować duży kapitał. To właśnie o tym marzy przecież każdy, kto decyduje się na sprzedaż i kupno akcji.
„Inwestowanie na rynku akcji”
Autorzy tej publikacji obrali sobie za cel to, by przedstawić czytelnikowi sposób, w jaki należy oceniać kondycję spółek wchodzących na giełdę. Podkreślają, że niebywale istotne jest to, aby rzetelnie ocenić każdą z nich. Dotyczy to zresztą każdej możliwej branży gospodarczej. Narzędziem do osiągnięcia założonego rezultatu jest wszak solidna i rzeczowa analiza sprawozdań finansowych spółek akcyjnych.
Okazuje się bowiem, że niektóre wskaźniki występujące w dokumentacji jednoznacznie świadczą o kondycji przedsiębiorstw. Można dzięki nim dowiedzieć się, które sygnalizują obecność na tzw. „ścieżce wzrostu”. Lokowanie swoich środków w takich spółkach gwarantuje dodatnią stopę zwrotu. Niemniej ważne jest to, by wiedzieć, kiedy sprzedać akcje źle rokujących firm. O tym wszystkim można dowiedzieć się z opisanej publikacji.
„Sztuka inwestowania”
O zawartości tej książki wiele mówi jej podtytuł: Analiza techniczna, strategie inwestycyjne i zarządzanie ryzykiem na GPW. Już na jego podstawie jako czytelnicy możemy dowiedzieć się, jakie informacje zdobędziemy w trakcie lektury.
Przewodnik ten pozwala początkującym inwestorom pokonywać kolejne przeszkody, które napotkają na swej drodze. Autor stara się również podpowiedzieć im, na czym polegają zawiłości gry giełdowej i jak poruszać się w ich gąszczu. Pokazuje też, jak skonstruować własną strategię inwestycyjną. Publikację polecają najwięksi znawcy tematu.
„Dylematy inwestowania”
Nikt nie ma chyba wątpliwości, że inwestowanie przepełnione jest niepokojem o trafność podejmowanych decyzji. Ta niepewność towarzyszy bodaj każdemu, nawet doświadczonym graczom. Muszą oni przecież zdać sobie sprawę z tego, że rynkiem finansowym rządzą twarde, niezmienne prawa.
Jedno z nich dotyczy tego, że każda Giełda Papierów Wartościowych podatna jest na wahania rynkowe. Trzeba być świadomym ich istnienia i umieć przewidzieć ich potencjalne skutki. Tylko wówczas możliwe jest podejmowanie decyzji, które owocować będą pomnożeniem posiadanych środków.
Publikacje z zakresu inwestowania są niezwykle ciekawą i wciągającą lekturą. Pozwalają na to, by z fachową pomocą wkroczyć w skomplikowany świat papierów wartościowych. Znajomość zasad rządzących ich obrotem może przydać się każdemu. Dlatego właśnie warto poznać nie tylko opisane przez nas książki, ale również całe bogactwo podobnych do nich podręczników.