Każde przedsiębiorstwo stara się o swój nieustanny rozwój. W pewnym momencie właściciele mogą zdecydować się także na wprowadzenie firmy na Giełdę Papierów Wartościowych. Opiszemy, jak tego dokonać i sprawić, aby nasza marka stała się bardziej rozpoznawalna i prestiżowa.
Podjęcie decyzji
Sformułowanie to może okazać się banalne, ale wejście firmy na giełdę rozpoczyna się właśnie od podjęcia decyzji. Powinniśmy zdać sobie sprawę, że nasza firma osiągnęła taki etap, w którym może starać się o status spółki publicznej. Należy jednak dobrze przeanalizować, czy jest to właściwa droga rozwoju. Jeśli uznamy, że tak, wtedy rozpoczyna się długi proces, na który składa się wiele skomplikowanych działań.
Właściwa forma prawna
Powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że na giełdę może wkroczyć firma mająca status spółki akcyjnej. Jeśli nasz zakład ma inną formę organizacyjną – trzeba, decyzją zarządu, zmienić ten stan rzeczy. W tym celu należy sporządzić uchwałę, w myśl której ustalamy, że przedsiębiorstwo przekształca się w spółkę akcyjną o określonej wysokości kapitału zakładowego. Koniecznie musimy także opisać, jakie prawa będą mieli jej członkowie i kto będzie zarządzał jej interesami. Nie możemy również zapomnieć o uwzględnieniu spłaty wspólników, którzy nie będą uczestniczyć w zyskach przedsiębiorstwa po jego przekształceniu.
Decyzja o emisji nowych akcji
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy musi zdecydować o wprowadzeniu do obrotu nowych akcji. W tej sytuacji należy sporządzić kolejną uchwałę dotyczącą podwyższenia kapitału zakładowego spółki. W takim dokumencie należy uwzględnić również decyzje zarządu o terminie przeprowadzenia oferty publicznej, cenie emisyjnej akcji, zasadach ich przydziału i strukturze oferty. Dzięki ustaleniu tych szczegółów łatwiej będzie zorganizować emisję. Nie straci się także czasu na organizację kolejnych zgromadzeń zarządu, co mogłoby znacząco opóźnić cały opisywany proces.
Dobór partnerów biznesowych
Należy właściwie wybrać współdziałające z nami w tym zakresie podmioty gospodarcze. To ważne, bo pierwsza oferta publiczna powinna być przeprowadzona przez dom maklerski legitymujący się pozwoleniem Komisji Nadzoru Finansowego. Istotne jest również to, by sprawozdania finansowe z poprzednich lat działalności zbadał audytor. Nieodzowna będzie także pomoc doradców prawnych, finansowych i tych odpowiedzialnych za public relations.
Sporządzenie prospektu emisyjnego
To dokument zgodny z ustawą, który określa warunki konieczne do wejścia spółki na Giełdę Papierów Wartościowych. To prezentacja firmy, która chce podjąć taki krok. Stanowi jednocześnie jedyny, prawnie usankcjonowany dokument, na podstawie którego można przeprowadzić ofertę publiczną. Z tego powodu powinien zostać przygotowany z największą dbałością o szczegóły. Musi zawierać rzetelne i kompletne dane o emitencie, jego sytuacji prawnej i finansowej oraz zasadach, na jakich wprowadzone zostaną jego papiery wartościowe. Dzięki temu uzyska on akceptację KNF (Komisji Nadzoru Finansowego), która jest konieczna do podjęcia dalszych kroków.
Umowa z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych i inne formalności
Jeśli eksperci z Komisji Nadzoru Finansowego zaakceptowali wymieniony wyżej dokument, kolejnym krokiem jest podpisanie porozumienia z KDPW (Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych). Na jego mocy papiery wartościowe objęte ofertą publiczną zarejestrowane zostaną w depozycie. Po dokonaniu tej operacji, należy przeprowadzić akcję promocyjną. Ma ona przekonać potencjalnych inwestorów do tego, by nabyli akcje naszej spółki. Najczęściej przybiera ona formę Road Show – cyklu spotkań z ekspertami, którzy prezentują zalety firmy przyszłym inwestorom.
Warto pamiętać, że w procesie promocji kluczową staje się współpraca z analitykami giełdowymi. To oni sporządzą raport, który zostanie upubliczniony i będzie decydował o pozyskaniu kolejnych partnerów danego emitenta. Jeśli zdobędzie on zaufanie kupujących, będzie mógł cieszyć się z pierwszych sukcesów na giełdzie.
Jak można się przekonać, wprowadzenie firmy na Giełdę Papierów Wartościowych jest procesem skomplikowanym. Wymaga spełnienia wielu warunków, które są bardzo czasochłonne i wymagające sporego zaangażowania. Jeśli jednak zostaną zwieńczone sukcesem – zbierzemy ich owoce przez długie lata.