Planując zakup własnego mieszkania, musimy zastanowić się nad tym, jakim budżetem będziemy dysponować. Mamy na myśli nie tylko koszt nieruchomości i wysokość wkładu własnego, ale między innymi koszt wykończenia mieszkania. Podpowiemy, co zrobić, aby rozsądnie zaplanować wydatki i gdzie szukać oszczędności.
Kosztorys
To, ile wydamy na wykończenie mieszkania, zależy od jego stanu technicznego i standardu, na jaki chcemy postawić. Mieszkanie od dewelopera będzie wymagało mniej pracy niż lokal do generalnego remontu. Rynek wtórny oferuje też mieszkania, które wymagają najwyżej delikatnego odświeżenie – taka sytuacja jest najkorzystniejsza z punktu widzenia kosztów, jakie należy ponieść na ewentualne prace remontowe. Kwoty za wykończenie mieszkania plasują się zwykle w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tys. zł.
Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych dobrze jest stworzyć kosztorys remontu mieszkania, w którym zawarte będą nawet najdrobniejsze szczegóły – wszystko to, co chcielibyśmy, aby znalazło się w naszym mieszkaniu, oraz niezbędne materiały budowlane. Po konfrontacji wyniku z naszymi możliwościami finansowymi będziemy mieli jeszcze okazję racjonalnie obniżyć koszty.
Można postarać się też o dofinansowanie do mieszkania i dzięki temu zmniejszyć wysokość wkładu własnego, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na wykończenie mieszkania. Więcej informacji na temat wkładu własnego i możliwości jego zmniejszenia znajduje się w artykule „Wkład własny bez tajemnic – sprawdź, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz kupić mieszkanie”.
Kolejność wykonywania prac
Wykończenie mieszkania to spore przedsięwzięcie logistyczne, dlatego należy dobrze zaplanować kolejność prac. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych wydatków związanych np. z koniecznością kupowania dodatkowych materiałów. Prace najlepiej wykonywać według poniższej kolejności.
- Burzenie i budowa ścian
- Naprawa lub zmiany w instalacjach
- Układanie płytek i sanitariów w łazience
- Gładzenie i malowanie ścian w pozostałych pomieszczeniach
- Układanie parkietu lub paneli (dywany lepiej zostawić na koniec)
- Wymiana lub montowanie drzwi wewnętrznych
- Montowanie oświetlenia, gniazdek i zabudowy
- Ustawianie pozostałych mebli
- Dekorowanie
Zatrudnić fachowców czy zdać się na siebie
Plusem samodzielnego wykonywania prac wykończeniowych jest oszczędność. Minusem – potencjalne niepowodzenie oraz wydłużony czas prac. Profesjonalna ekipa jest kosztowna, jednak pracuje sprawnie. Jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie fachowców, pamiętajmy, żeby korzystać z usług zaufanych ludzi, najlepiej z polecenia. Zatrudnienie najtańszych pracowników, często prowadzi do zwielokrotnienia wydatków, które mogą być spowodowane złą jakością usług. Szczególnie ważny jest dobór elektryków i hydraulików.
Gdzie szukać oszczędności?
Część prac, takich jak malowanie ścian, możemy wykonać samodzielnie. Koszt pracy malarza to ok. 10 zł/m2. Jeśli mamy doświadczenie, możemy samodzielnie ułożyć np. panele czy nawet kafelki. Koszt usługi fachowca przy układaniu paneli to ok. 15-20 zł/m2. Decydując się na zatrudnienie glazurnika, musimy pamiętać, że najmniej zapłacimy za ułożenie płytek o standardowych wymiarach (ok. 50 zł/m2). Ułożenie mozaiki podniesie koszty nawet do 150 zł/m2. Kompletując meble, wybierzmy zaś gotowe zestawy. Meble wykonywane na wymiar mogą być kilkukrotnie droższe.
Szukanie oszczędności, nawet tych z pozoru niedużych, może finalnie znacznie obniżyć całościowe koszty remontu i wykończenia. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że nadmierna oszczędność na materiałach budowlanych nie zawsze jest opłacalna. Materiały z najniższej półki cenowej mogą nie przetrwać próby czasu.