Własna ciemnia fotograficzna jest marzeniem wielu pasjonatów klasycznej fotografii. Chcąc samemu wywoływać zdjęcia utrwalone na światłoczułych kliszach, potrzeba jednak wielu niezbędnych akcesoriów. To właśnie dzięki nim pomieszczenie, w którym przyjdzie nam pracować, stanie się w pełni funkcjonalne. Jakie elementy wyposażenia ciemni są niezbędne?
Koreks, czyli urządzenie do wywoływania negatywów
To specjalny statyw, na który nawija się klisze z wykonanymi ujęciami. Ma postać plastikowego wałka z wytłoczonymi szczelinami, w które wtyka się światłoczułą, poklatkowaną taśmę. Następnie wszystko zamyka się w plastikowej tulei zakończonej wieczkiem. Warto wcześniej sprawdzić, czy całość jest szczelna. To ważny warunek, który jest gwarantem właściwie wywołanych zdjęć. Przy korzystaniu z tego prostego przyrządu trzeba pamiętać, że nawijanie kliszy musi odbywać się w absolutnej ciemności. Może to początkowo nastręczyć sporo trudności, ale jest niezbędne, by nie zniszczyć obrazów utrwalonych na taśmie.
Akcesoria do chemikaliów i papieru
Trzeba pamiętać o tym, że droga do wywołania zdjęć jest długa, bywa kłopotliwa, ale na jej końcu czeka na śmiałka wymarzony sukces. Aby go osiągnąć, będzie potrzebował środków chemicznych. Są nimi: wywoływacz, utrwalacz i przerywacz. Jedne z nich bazują na zasadach, inne na kwasach. Z uwagi na różnice w składzie chemicznym substancje muszą być umieszczone w odrębnych kuwetach. To podłużne miski, do których przelane zostaną wspomniane ciecze.
Wielu radzi też, by do ich rozdysponowywania użyć menzurek i lejków, żeby cały proces był bezpieczny. Oprócz samych substancji ciekłych konieczny jest też papier fotograficzny i szczypce. Z ich pomocą możliwe będzie wyciągnięcie mokrych jeszcze zdjęć ze wspomnianych wcześniej pojemników.
Powiększalnik do kliszy
Urządzenie to jest niezbędne do wykonania pracy w ciemni. Z jego pomocą możliwe jest zamontowanie odpowiednich filtrów i obiektywów potrzebnych na pewnym etapie całego procesu. To dzięki nim możliwe jest wykonywanie działań, którym musi być poddana klisza. Najważniejsze jest to, by używając tego elementu wyposażenia, dbać o zamontowane w nim soczewki. Niezbędne są też odpowiednie żarówki dostosowane do pracy w ciemni.
Zegar ciemniowy bywa przydatny
W procesie wywoływania zdjęć czas odgrywa niebagatelną rolę. Warto zatem mieć na wyciągnięcie ręki sprzęt, który będzie go odmierzał. Można oczywiście bazować na stoperze czy zwykłym zegarku, lecz może się to okazać bardzo niewygodne. W pracy potrzebna jest przecież precyzja i korzystanie z tych sprzętów, które są możliwie najbardziej profesjonalne. Od lat sprawdzają się w tym względzie konstrukcje firmy Viponel. Najlepiej właśnie z nich korzystać w trakcie naświetlania papieru. Pozwalają na to, by odmierzać bardzo niewielkie odstępy czasowe – od 0,2 sekundy aż do minuty.
Lampa ciemniowa i filtry
Wiadomo, że praca w absolutnej ciemności jest niewykonalna. Trzeba przecież korzystać ze źródła światła, ale musi ono być specjalnie zaprojektowane w tym celu. Właśnie dlatego firma Kaiser – lider branży – stworzyła różne modele oświetlenia. Są one obmyślone zgodnie z wszelkimi zasadami rządzącymi procesem wytwarzania zdjęć w warunkach laboratoryjnych.
Niezwykle przydatne okażą się też różnorodne filtry kompatybilne z żarówką lampy i powiększalnikiem. Najlepiej sprawdzają się te czerwone, ale z powodzeniem można wykorzystać też pomarańczowe i tzw. „multigrade” o zmiennym kontraście. Dzięki nim wszystkim zdecydowanie łatwiejsze będzie wykonywanie różnorodnych działań związanych z operacjami na papierze fotograficznym.
Inne przydatne akcesoria
Wiadomo, że do przechowywania odczynników chemicznych przydadzą się specjalnie do tego przeznaczone butelki. Zostały stworzone z materiałów odpornych na działanie substancji szkodliwych. Użyteczny będzie także lejek do ich przelewania.
Niejednokrotnie używany jest termometr, dzięki któremu sprawdza się temperaturę opisywanych odczynników. Ma to duży wpływ na efekt wywoływanych zdjęć. Przydatne mogą być także uchwyty na gotowe zdjęcia i ramki do kliszy. Niewykluczone, że z czasem przydadzą się też podgrzewacz do kuwet oraz inne akcesoria, o których tu nie wspomnieliśmy.
Samodzielne wywoływanie zdjęć jest niezwykłą przygodą. Warto jej doświadczyć, bo może zaowocować zrodzeniem się wyjątkowego hobby. Wyniki takiego własnoręcznego wywoływania fotografii są niezwykłe i warto obserwować efekty własnej pracy w tym zakresie.