Każdy gabinet rehabilitacyjny musi spełniać określone wymogi. Dotyczą one zarówno wykonywanych w nim zabiegów, jak również niezbędnego wyposażenia. Lista przydatnych przyrządów jest dość obszerna, dlatego postaramy się przybliżyć nieco tę tematykę.
Podstawowe wymogi odnośnie zabiegów kinezyterapeutycznych
Żeby móc świadczyć usługi w zakresie terapii rehabilitacyjnej potrzebny będzie szereg różnego rodzaju mebli i urządzeń. Pierwszym z nich jest stół rehabilitacyjny. My polecamy model SR-3, który posiada regulację wysokości oraz zmienny kąt pochylenia zagłówka, co umożliwia terapeucie swobodną pracę z pacjentem. Idealny do ćwiczeń, rehabilitacji oraz fizjoterapii. Oprócz stołu konieczne są także drabinki do ćwiczeń.
Najlepiej sprawdzą się te o wysokości 220 centymetrów i szerokości 90. Wykonane są w całości z drewna sosnowego, dzięki czemu odznaczają się trwałością, zaś dołączone do zestawu śruby montażowe dają nam pewność, że drabinka będzie stabilna po instalacji.
Na liście zakupów powinny pojawić się także materace gimnastyczne, wypełnione miękką pianką. Możemy mieć pewność, że z uwagi na pokrycie wykonane ze skai, w dobrym stanie posłużą nam przez lata. Pomocne będą również różnej wielkości gumowe piłki rehabilitacyjne, które w trakcie ćwiczeń, posłużą do rozluźnienia mięśni przykręgosłupowych pacjenta. Następnym w kolejności, niezbędnym dla nas urządzeniem jest rotor, czyli kółko do gimnastyki. Służy on wzmacnianiu mięśni rąk i grzbietu.
Nie możemy zapomnieć także o tej części wyposażenia, która zajmuje w gabinecie najwięcej miejsca. Chodzi o system UGUL, umożliwiający zbudowanie przestrzeni przeznaczonej do skomplikowanych ćwiczeń z użyciem między innymi wyciągów. Dostępne są różne wersje tej stalowej konstrukcji, której wybór uzależniony jest od naszych potrzeb.
Dobierając sprzęt, koniecznie zwróćmy uwagę na tablicę do rehabilitacji dłoni. Jeżeli zależy nam na bardziej uniwersalnej, najlepiej zakupić taką z opornikami. Równie przydatna jednak może okazać się jej podstawowa, lżejsza wersja. Dzięki wymienionemu wyżej wyposażeniu gabinetu możemy być pewni, że przeprowadzanie zabiegów kinezyterapeutycznych nie będzie dla nas problemem.
Podstawowe wymogi odnośnie zabiegów fizykoterapeutycznych
Ustawodawca był trochę mniej wymagający, tworząc zakres urządzeń potrzebnych do wykonywania tych zabiegów. Lista przyrządów składa się z 5 pozycji. Na pierwszym miejscu znajduje się lampa IR lub jej rozszerzona wersja IR/UV. Najlepiej sprawdzi się model wyprodukowany przez firmę Astar. Sollux Lumina, służący do napromieniowywania światłem podczerwonym, które wpływa między innymi na rozluźnienie mięśni.
Aby ochronić oczy w czasie naświetlań powinniśmy zakupić okulary ochronne zarówno dla terapeuty i pacjenta. Wpłynie to znacząco na bezpieczeństwo obydwu osób biorących udział w zabiegu. Kolejnym istotnym wydatkiem będzie instalacja do magnetoterapii. Najlepiej sprawdzi się model, który zawiera w sobie wszystkie niezbędne do tego elementy. Może to być na przykład Magnetronic MF-12, na który składają się: aparat do terapii, aplikator szpulowy i leżanka.
Mając za sobą ten spory wydatek, będziemy musieli zastanowić się jeszcze nad zakupem aparatu do ultradźwięków. Świetnie sprawdzi się Sonotronic-US2 z ekranem dotykowym. Pozwoli na to, aby prowadzić terapię przy użyciu głowic o różnych częstotliwościach od 1 do 3,3 MHz. Każda z nich wytworzy falę o właściwej dla siebie częstotliwości nominalnej, dzięki czemu pacjent będzie mógł pozbyć się doskwierających mu dolegliwości.
W gabinecie rehabilitacyjnym, potrzebna jest także aparatura do biostymulacji laserowej, niezbędna przy usuwaniu bólu mięśni i stawów. Zakupując wszystkie opisane przez nas urządzenia możemy być pewni, że mamy komplet potrzebny do prowadzenia zabiegów fizykoterapeutycznych.
Wyposażenie podwyższające standard gabinetu
Posiadając sprzęt opisany powyżej, spełnimy podstawowe wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia. Chcąc świadczyć usługi na wyższym od NFZ poziomie, powinniśmy dodatkowo wyposażyć się w wanny do masażu wirowego rąk i nóg Theta 20 czy zestaw do kriostymulacji.
Przyda się także cykloergometr C I 7000 firmy York Fitness z regulacją obciążenia i funkcją pomiaru tętna. Dzięki różnorodnym programom pozwoli na wykonanie wielu różnych ćwiczeń i pomiarów. Takie rozszerzenie oferty pozwoli nam również na uzyskanie większych dofinansowań ze strony NFZ.
Wymogi stawiane gabinetom rehabilitacyjnym w zakresie ich wyposażenia są bardzo restrykcyjne. Zapewniając pacjentom dostęp do opisanych świadczeń, możemy ubiegać się o dodatkowe środki na prowadzenie działalności rehabilitacyjnej. Spełnienie wszystkich wymagań, pozwoli nam nie tylko uzyskać wsparcie Narodowego Funduszu Zdrowia, ale także zapewni, że zadowoleni z naszych usług pacjenci, wskażą nasz gabinet znajomym, którzy znajdą się w podobnej potrzebie.