Każdy pracodawca musi sobie zdawać sprawę z faktu, iż system wynagrodzeń pracowników to niezwykle ważna sprawa. Zatrudniona osoba nie tylko zasługuje na płacę, lecz także jej wynagrodzenie jest unormowane przepisami prawnymi. Wszelkie uchybienia ze strony pracodawcy pod względem kwoty brutto i netto, opłaconych składek mogą się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Dlatego też niezwykle istotna jest teoretyczna i praktyczna wiedza dotycząca takich spraw. Prezentujemy w związku z tym najciekawsze publikacje związane z tym tematem.
Płace w firmie. Rozliczanie wynagrodzeń w praktyce
Jest to praca zbiorowa, która przeznaczona jest zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób pracujących w księgowości. Dzięki niej dowiemy się, jakie są nowości składkowo-płacowe, orzecznictwo i interpretacje, rozwiązania płacowe czy listy płac. Dochodzą nam także zagadnienia o tym, jak dokonać korekty błędów składkowo-płacowych, jakie są grzywny za niewywiązanie się z określonymi płacami i terminami.
Znajdziemy tutaj bardzo pomocne odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania. Dotyczą one choćby tego, jak rozliczyć się z ZUS w miesiącu bez wypłacenia pensji? Jak rozliczyć godziny nadliczbowe, jak liczyć wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy? Jakie są odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych, odsetki od składek do OFE? To fachowe kompendium wiedzy, które opiera się przede wszystkim na aktualnych kwestiach prawnych.
Płace w firmie 2017
Oficyna Prawa Polskiego również wydała bardzo pomocne kompendium wiedzy dotyczące aktualnego systemu płacowego. Płace w firmie 2017 obejmują wszelkie istotne zmiany w prawie. Podawane są tutaj liczne przykłady, a także praktyczne zestawienia. Dzięki tej pozycji można się dowiedzieć, jak liczyć wynagrodzenie zasadnicze, jak obliczyć płacę za godziny nadliczbowe, za dyżur czy za urlop wypoczynkowy. Pozycja ta pokazuje, jak należy poprawnie rozliczać świadczenia pracownicze z ZUS i z urzędem skarbowym. Często książka ta sprzedawana jest z kalendarzem kadrowo-płacowym, w którym umieszczone zostały tabele, zestawienia i schematy obowiązujące w działach kadr.
Zarządzanie wynagrodzeniami
Michael Armstrong stworzył bardzo cenny poradnik dla aktualnego lub przyszłego pracodawcy. Informuje nas już na wstępie, że cały proces polega na formułowaniu i wdrażaniu strategii i procesów, których potrzebą będzie należyte wynagrodzenie pracownika. Może się to odbywać na zasadzie środków finansowych i niefinansowych. Będzie to związane z projektowaniem, wdrażaniem i obsługą systemów wynagrodzeń. Chodzi tu przede wszystkim o sprawiedliwe i spójne wynagradzanie pracowników.
Jest to kompleksowy podręcznik dla każdego, kto trudni się tworzeniem i wdrażaniem strategii, polityki i procedur związanych z wynagradzaniem pracowników lub po prostu chce zdobyć wiedzę w tym zakresie. Znalazły się tu zarówno ramy pojęciowe, jak i ergonomiczne aspekty zarządzania wynagrodzeniami.
Przedstawione zostały tutaj dane o najkorzystniejszych praktykach wypłat pracowników. W książce omówiono takie zagadnienia, jak strukturę płac, podstawowe założenia i ramy pojęciowe zarządzania wynagrodzeniami, świadczenia pracownicze i programy emerytalne, wartościowanie stanowisk pracy, płace uwarunkowane sytuacyjnie czy też procedury i przypadki zarządzania płatnościami.
Autor przedstawił nam także sposoby na budowanie zaangażowania w firmie, programy premiowania czy samo wynagradzanie pracowników.
Zarządzanie wynagrodzeniami w Polsce
Zdzisław Czajka, profesor i ekspert w dziedzinie wynagrodzeń pracowniczych, w swej publikacji skupił się na naszej gospodarce. Informuje czytelnika, iż na naszym rynku nadal dla pracownika najważniejszym czynnikiem motywacyjnym są wynagrodzenia. W związku z tym płace muszą być jednym z głównych elementów w procesie zarządzania zasobami ludzkimi. Ponadto powinny się one znajdować w centrum zainteresowania menedżerów. Umiejętne wykorzystywanie wynagrodzeń w procesie motywacyjnym to klucz do sukcesu.
W przystępny sposób omawiane są tutaj wszystkie aspekty związane z tym zagadnieniem. Szczególnie pod lupę wzięte są takie tematy, jak kształtowanie wynagrodzeń w kontekście tempa wzrostu gospodarczego, inflacji i bezrobocia czy też koncepcje wynagradzania według stanowisk pracy, kompetencji i efektów pracy. Autor postanowił połączyć sferę teoretyczną z praktycznymi przykładami z polskiej gospodarki.
Wynagrodzenia w praktyce
Renata Kajewska w swej książce również dotyka problemu wynagrodzeń. Przede wszystkim praca ta nakierowana jest na to, jak można się ustrzec przed koniecznością dokonywania korekt w systemie płacowym. Jest to funkcjonalny przewodnik dla pracodawcy, dzięki któremu można się dowiedzieć, jak sporządzić listę płac i rozliczyć na niej pracę w godzinach nadliczbowych, nocnych.
Dowiemy się także tego, jak wypłacić wynagrodzenie za czas urlopu. Poznamy istotne i niezwykle pomocne sposoby naliczania potrąceń, wypłacania odpraw i ekwiwalentów urlopowych, jak i rozliczania nieobecności pracowniczych. W sposób czytelny i transparentny ukazane zostały tutaj wszelkie działania matematyczne, które muszą być zgodne z przepisami składkowymi i podatkowymi.
Wynagrodzenia - praktyczne sposoby rozwiązywania problemów
Kolejną formą pomocy dla pracodawcy jest ta właśnie publikacja. Stanisława Borkowska pozwala nam prześledzić wszystkie etapy tworzenia oraz usprawniania systemu wynagrodzeń. Już na wstępie informuje nas, iż zbudowanie idealnego systemu wynagrodzeń zarówno dla firmy jak i pracowników nie jest sprawą łatwą. W takim wypadku obok wiedzy teoretycznej przydatne okazują się także umiejętności praktyczne. Zdobywane są one oczywiście metodą prób i błędów.
Autorka zachęca nas w swej książce do ćwiczeń, rozwiązywania zadań i testów, polegania na sprawdzonych wzorcach. Znalazły się tutaj w głównej mierze studia przypadków. Dotyczą one takiej tematyki, jak projektowanie systemów wynagrodzeń, tabel płacy i podwyższania wynagrodzenia, wartościowanie pracy i ocena jej efektów, przeglądy rynkowych wynagrodzeń, wypłaty różnorodnych grup pracowników czy też negocjacje płacowe ze związkami zawodowymi. W książce zaprezentowane zostały także aktualne wzory formularzy i dokumentów.
Obliczanie wynagrodzenia i innych świadczeń
Izabela Nowacka oraz Katarzyna Kalata na warsztat wzięły kilka istotnych aspektów związanych z wynagrodzeniem pracowników. Znaleźć tutaj można parę rozwiązań bezpiecznych dla pracodawcy. Chodzi bowiem o takie metody, które nie narażą go na roszczenia pracowników czy też problemy podczas kontroli urzędowej.
Zaprezentowanych zostało tutaj 8 najczęstszych problemów związanych z tematem wynagrodzeń i innychświadczeń. Są to: odszkodowania za zakaz konkurencji, stosowanie kosztów uzyskania przychodów, wynagrodzenie za zwolnienie ze świadczenia pracy, kwota zmniejszająca podatek, składniki wypłacane za okresy niezdolności do pracy, wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową pracowników niepełnoetatowych, nieprzepracowanie pełnego miesiąca z innych przyczyn niż choroba, a także pomniejszanie wynagrodzenia zasadniczego za czas usprawiedliwionej i nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Niezwykle ważne jest to, iż autorki każdy z omawianych tematów uzupełniają o konkretne przykłady i sposoby obliczania świadczeń.
Wynagrodzenia i inne świadczenia - klasyfikacja i rozliczanie
Mamy tutaj do czynienia z poradnikiem Gazety Prawnej. Jest to praca zbiorowa, która informuje nas o tym, iż wynagrodzenia oraz inne świadczenia na rzecz pracowników są bardzo ważną kategorią w dziale kadr. Bez wątpienia ich kształtowanie, ujmowanie i rozliczanie związane jest z wieloma regulacjami z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, podatków.
Autorzy informują przy tym, że wynagrodzenie pracownika może składać się z wielu elementów, co dodatkowo utrudnia pracodawcy właściwe rozliczenie. Publikacja ta w bardzo szczegółowy sposób wyjaśnia kwestie związane z obliczaniem wynagrodzenia za urlopy wypoczynkowe, okolicznościowe, za dodatkową pracę czy tych przysługujących w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. Zaprezentowane zostały tutaj także sprawy dotyczące potrąceń z wynagrodzeń za pracę oraz sporządzania listy płac.
Zarządzanie pracą
Praca pod redakcją Zdzisława Jasińskiego to książka skierowana przede wszystkim do kierowników, właścicieli firm. Zarządzanie pracą służy do tworzenia warunków realizacji zadań na oczekiwanym poziomie i w określonym czasie. Choć jest to pozycja związana z organizacją całego sytemu pracy, to jednak dotyczy także systemu motywowania i wynagrodzenia pracowników. Przedsiębiorstwo prezentowane jest jako system pracy, środowisko dla samego procesu pracy. Prezentowane są tutaj zadania i funkcje z obu stron współpracy.
Świadczenia pracownicze
Grzegorz Ziółkowski w swej pracy postanowił przyjrzeć się bliżej podstawowym i dodatkowym świadczeniom pracowniczym. Uświadamia czytelnika, że świadczenia pozapłacowe stanowią obecnie istotny element systemu wynagradzania pracowników czy współpracowników. Wiążą się one z systemami benefitów, jak choćby samochodem służbowym, telefonem, laptopem, dofinansowaniem do szkoleń czy wypoczynku, opieką medyczną, upominkami, imprezami integracyjnymi. Wszystko to działa na lepsze motywowanie osób do pracy. W związku z tym stanowi to niezwykle istotny aspekt podczas planowania płac w firmie.
Autor zwraca jednak uwagę na drugą stronę tego procesu. Chodzi bowiem o rozliczenie podatkowe wszystkich dodatków pracowniczych. Publikacja ta wyjaśnia kluczowe zagadnienia związane z rozliczaniem świadczeń pozapłacowych. Przedstawione zostały tutaj najlepsze metody i rozwiązania oparte na prawdziwych przykładach orzeczeń sadowych czy interpretacji organów podatkowych. Poruszane są tutaj takie zagadnienia, jak dokumentowanie, koszta firmy, przychód, odliczenie VAT naliczonego przy zakupie oraz rozliczenie VAT należnego.
Zaprezentowaliśmy kilka interesujących publikacji, które dotyczą samego systemu zarządzania wynagrodzeniami w firmie, jak i systemu podatkowego. Mamy nadzieję, że wybrane pozycje okażą się pomocne dla niejednego kierownika mniejszej lub większej firmy.