W wielu biurach jednym z niezbędnych i podstawowych elementów wyposażenia są bindownice. Bez wątpienia bindowanie stanowi prosty sposób na oprawianie arkuszy papieru w grzbiety. Dostępnych jest jednak wiele technik bindowania i zazwyczaj do każdej z nich jest przeznaczone odrębne urządzenie oraz materiały eksploatacyjne. Z pomocą takich urządzeń jesteśmy w stanie zapewnić atrakcyjny i funkcjonalny wygląd dokumentom w każdej firmie. Jaką bindownicę wybrać, na co warto zwracać uwagę?
Jaki model wybrać?
Podczas wyboru bindownicy niezwykle istotny będzie rodzaj zastosowanego materiału do bindowania. Obecnie największym powodzeniem cieszą się oprawy grzebieniowe. Takie grzbiety plastikowe z 21 zwojami i skoku 2:1 można spotkać w wielu firmach. Jest to najbardziej uniwersalna oprawa z dużym wyborem modeli bindownic.
W najbardziej zaawansowanych egzemplarzach możliwe jest zbindowanie do 500-510 sztuk arkuszy o gramaturze 80g/m2. Same grzbiety z kolei dostępne są w wersji od 5-6 mm do 51 mm w różnych kolorach. Sporą zaletą jest niewątpliwie cena, jak i możliwość wymiany kartek w zbindowanym dokumencie. Modele z niższej półki posiadają jedną dźwignię do kilkunastu arkuszy papieru. Bardziej zaawansowane modele posiadają jednak dwie, przez co odznaczają się większą wydajnością.
Dużą popularnością cieszy się również oprawa drutowa. W tym wypadku okładki łączone są grzbietami metalowymi o 34 zwojach i skoku 3:1. W odróżnieniu od poprzedniego typu, tym razem mamy do czynienia z oprawą permanentną, w której to nie mamy możliwości dokonania zmiany w dokumencie.
Maksymalna ilość kartek łączonych takimi grzbietami drutowymi wynosi 115-120. Także i tutaj dostępne są wersje z jedną, dwoma dźwigniami, modułem dziurkującym czy też deselekcją noży. Opisywane grzbiety są fabrycznie otworzone, a my musimy je zaciskać po włożeniu kartek. Dlatego też każdy model posiada regulator stopnia zaciskania grzbietu w zależności od rozmiaru. Wykorzystywane grzbiety z metalu dostępne są w rozmiarach od 4,8 mm do 14,3 mm.
Jeśli spojrzymy na punkty usługowe, w których oprawia się prace dyplomowe, to najczęściej wykorzystuje się w nich oprawy kanałowe. W ich wypadku okładka spięta jest metalowym kanałem, a maksymalna grubość dokumentu to 300 kartek. Podczas pracy używany jest debinder. Jest to urządzenie przeznaczone do otwierania metalowego grzbietu. To wersja, która gwarantuje nam najlepszą trwałość i łatwość używania materiałów eksploatacyjnych.
W ofercie sprzedawców znajdziemy również termobindownice. Wykorzystywana jest w ich przypadku oprawa termiczna. Do użytku stosowana jest okładka z wnętrzem grzbietu pokrytym klejem. Taki klej się rozgrzewa i kartki dzięki temu zostają związane z grzbietem. Nie jest to skomplikowana metoda bindowania, a przy tym jest szybka i prosta. To zdecydowanie najprostszy system oprawy dokumentów. Jej wadą jest jednak gorsza trwałość dokumentów. Innym rodzajem urządzeń na rynku są bindownice Multibind. W bardzo dobrym stopniu łącza one w sobie oprawę grzebieniową z drutową. W szczególności przeznaczone są dla osób oprawiających dokumenty głównie grzbietami plastikowymi.
Czas zatem przejść do najbardziej polecanych modeli w sklepach internetowych.
MB08 MONOLITH
Zaczynamy od prostego produktu z niższej półki cenowej. MB08 MONOLITH to bindownica do 150 kartek, którą zakupimy za około 120 złotych. Jest ona przeznaczona do oprawiania prac i innych dokumentów w plastikowe spirale do formatu A4. Ten produkt niemieckiej marki MONOLITH oferuje nam pojemność bindowania do 150 kartek 80 g/m2 oraz wartość dziurkowania do 8 kartek 80 g/m2. Jest to niezwykle proste w obsłudze urządzenie, które zapewnia standardowe dziurkowanie na 21 dziurek, maksymalny rozmiar spirali 19 mm. Zaopatrzone jest w pokrętło do regulacji marginesu.
OB012 marki Monolith
Ta sama firma ma w swej ofercie kolejne urządzenie z niższej półki. Prezentowana bindownica oferowana jest w cenie niewiele ponad 200 złotych. Mamy tutaj przykład niedrogiej i niezawodnej bindownicy, dzięki której oprawianie prac będzie niezwykle prostą sprawą. Model ten jest w stanie jednorazowo zbindować nawet do 450 kartek. Jest to stabilna i wytrzymała konstrukcja, która stanowi bardzo proste w obsłudze urządzenie, nawet dla kogoś, kto dopiero zaczyna swą przygodę z bindownicami.
Egzemplarz ten zaopatrzono w dwa pokrętła, gdzie pierwsze służy do ustawiania marginesów, a drugie do dopasowania głębokości bindowania. Maksymalna pojemność bindowania to 450 kartek 80 g/m2, a dziurkowania do 12 kartek 80 g/m2. Bindownica ta przeznaczona jest do plastikowych spirali, oferuje standardowe dziurkowanie na 21 dziurek, a jej pokrętło regulacji głębokości bindowania to opcja 3 mm, 4 mm, 5 mm.
Argo Wallner A12 - A4
Bindownica Wallner A12 dostępna jest już w nieco wyższej cenie, powyżej 300 złotych. Jest to urządzenie o wysokich parametrach, wyposażone w dwuramienną dźwignię do dziurkowania i otwierania grzbietów. Pomocny jest w niej również specjalny ogranicznik papieru, który ułatwia precyzyjne ułożenie kartek. Dodatkowo Argo Wallner A12 – A4 posiada regulator głębokości dziurkowania, czytelny wskaźnik doboru grzbietu do ilości dziurkowanych kartek. Możliwa jest dzięki niemu oprawa dokumentów o objętości do 450 kartek formatu A4, jednorazowe dziurkowanie do 12 arkuszy papieru. Model ten zaopatrzony został w pojemnik na ścinki, dzięki któremu można zachować czystość stanowiska pracy.
OPUS Wire Bono
W cenie powyżej 500 złotych czeka na nas OPUS Wire Bono. Jest to bindownica do grzbietu drutowego. Jest w stanie jednorazowo oprawiać do maksymalnie 120 kartek A4. Wykorzystywany jest w niej grzbiet drutowy 3:1". Z kolei maksymalna ilość dziurkowanych kartek to 15. Bindownica ta posiada wskaźniki doboru grzbietu i maksymalnej ilości dziurkowanych kartek. Polecana jest przede wszystkim dla małych biur i zakładów usługowych. Znajdziemy w niej ogranicznik formatu, regulację marginesu.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
WALLNER S-68
W cenie powyżej 600 złotych dostępna jest WALLNER S-68. Jest to nowoczesna bindownica do grzbietów plastikowych. Zarówno jej obudowa jak i mechanizmy wykonane zostały z metalu. Producent postawił na wzmocniony system bindujący, dwie odrębne, usprawniające pracę, dźwignie do dziurkowania i otwierania grzbietów. Odszukamy w tym modelu również ogranicznik papieru, ułatwiający precyzyjne jego ułożenie, regulator głębokości dziurkowania i szerokości marginesu czy też wskaźnik doboru grzbietu do ilości dziurkowanych kartek.
Bardzo pomocny okazuje się system wyłączania 7 noży dziurkujących, który pozwala na dopasowanie ilości dziurek do rozmiaru dokumentu. Z produktem tym możliwe jest jednorazowe dziurkowanie do 20 arkuszy papieru, oprawa dokumentów o objętości do 510 kartek formatu A4. Także i tu obecny jest funkcjonalny pojemnik na ścinki ułatwiający zachowanie czystości w biurze.
WALLNER S-100
W cenie powyżej 700 złotych oferowana jest nam inna bindownica marki Wallner. To kolejna profesjonalna bindownica do grzbietów plastikowych zaopatrzona w wzmocniony mechanizm bindujący. Dostępna jest w niej wygodna dźwignia do dziurkowania, osobna dźwignia do otwierania grzbietów, która umożliwia jednoczesne dziurkowanie i zakładanie na grzbiet już przedziurkowanych kartek. Producent dał nam również do dyspozycji regulator szerokości marginesu dziurkowania (3-6 mm), czytelny wskaźnik doboru grzbietu do ilości dziurkowanych kartek, system wyłączania 21 noży dziurkujących, przez który mamy szansę dopasowania ilości dziurek do rozmiaru dokumentu.
Z tym egzemplarzem możliwe jest jednorazowe dziurkowanie do 26 arkuszy papieru, oprawa dokumentów o objętości do 510 kartek formatu A4. To także wersja zaopatrzona w funkcjonalny pojemnik na ścinki.
Termobindownica T80
Termobindownica T80 to produkt z najwyższej półki, który powinien spełnić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Jest to urządzenie, jakie bez trudu sprawdzi się w punktach usługowych czy też dużych biurach. Użytkownicy chwalą sobie w nim trwałość i wysoką wydajność. Producent zastosował w nim dźwiękowy i wizualny sygnalizator rozpoczęcia i zakończenia pracy, wskaźnik dopasowania grubości okładek, wibrację stabilizującą sklejanie arkuszy pozwalającą na wykonanie trwałej oprawy. Znajdziemy w T80 także wentylator uruchamiany automatycznie, przechodzenie w stan czuwania po 10 min od zakończenia termobindowania.
Wprowadzona została w nim półka do schładzania oprawionych dokumentów, trzystopniowa regulacja czasu nagrzewania. Dostępna jest tu maksymalna temperatura: 150 ± 10 stopni C oraz oprawa do 400 kartek (80g) o maksymalnej długości 390 mm. Zakupimy ją w cenie powyżej 1000 złotych.
RENZ SRW 360
RENZ SRW 360 to przykład profesjonalnego urządzenia, za które przyjdzie nam zapłacić powyżej 2000 złotych. Przeznaczona jest do punktów usługowych oraz większych biur. Ta nowoczesna, profesjonalna bindownica do grzbietów drutowych jest produktem, który gwarantuje wysoką wydajność oraz szybkość pracy. Zaopatrzona została we dwie, ułatwiające pracę, osobne dźwignie do dziurkowania i zaciskania grzbietu. Możliwa jest dzięki niej elegancka oprawa drutowa w systemie 3:1 z grzbietami o długości do 34 cm. Producent zdecydował się na otwarcia boczne umożliwiające bindowanie arkuszy w formacie większym od A4. Pomocny jest również mechanizm wyłączania poszczególnych noży dziurkujących pozwalający na oprawę niestandardowych rozmiarów dokumentów.
RENZ SRW 360 to także regulator szerokości marginesu, mechanizm szybkiego zakładania grzbietu. Z pomocą tej bindownicy możliwe jest dziurkowanie nawet do 5000 arkuszy i wykonanie 250 opraw w ciągu godziny! Z kolei jednorazowo dostępne jest dziurkowanie do 25 arkuszy papieru, oprawa dokumentów o objętości do 120 kartek formatu A4. Również i w tym wypadku znajdziemy funkcjonalny pojemnik na ścinki.
MB 300 el-office
Na sam koniec bindownica w cenie powyżej 4000 złotych. MB 300 el-office to nowoczesne urządzenie systemu METALBIND, które zapewnia nam bindowanie i de-bindowanie dokumentów o grubości do 300 kartek. Mamy w nim do dyspozycji elektroniczną regulację siły bindowania. Poprzez zastosowanie odpowiednich wkładek, produkt ten może działać w systemie C-BIND.