Coraz większym powodzeniem cieszą się wszelkiego typu domowe firmy zajmujące się tworzeniem produktów tekstylnych typu hand made. Nie da się ukryć, że wraz z dobrym pomysłem i talentem można osiągnąć całkiem spory sukces. Niewątpliwie kolejnym krokiem w rozwoju firmy odzieżowej czy tekstylnej jest zakup hafciarki. Z pomocą takiego urządzenia można tworzyć więcej jak i w bardziej profesjonalny sposób. Jaką jednak hafciarkę wybrać?
Co warto wiedzieć?
Na samym początku musimy jasno określić, jakie usługi lub towary chcemy produkować z zastosowaniem haftu komputerowego. Będzie to miało wpływ na konieczność zakupu mniej lub bardziej zaawansowanego urządzenia, a co za tym idzie budżet może się znacząco różnić. W ofercie producentów znajdziemy hafciarki jednogłowicowe domowe jak i również wersje przemysłowe.
Pierwsze z nich są idealnie stworzone dla osób świadczących drobne usługi krawieckie. Takie urządzenia będą sprawdzać się w przypadku wykonywania niewielkich zdobień na tkaninach. Są to o wiele tańsze modele niż przemysłowe, posiadają optymalne wymiary czy wagę, cechuje je prosta, nieskomplikowana obsługa. W wielu przypadkach producenci dostarczają nam gotowe wzory o różnej tematyce. Trzeba sobie jednak zdać sprawę z wielu ograniczeń takich urządzeń. Przede wszystkim wykorzystywana jest w nich jedna igła, co ma wpływ na mniejszą wydajność pracy. Otrzymujemy w nich również o wiele węższe pole haftu.
Hafciarki przemysłowe przeznaczone są dla tych osób, które posiadają już większy biznes. Są to różnego typu maszyny o odmiennej ilości głowic haftujących. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się maszyny z wolnym ramieniem, które mogą być wykorzystywane do haftowania gotowych wyrobów, jak choćby czapki bejsbolowe. Są to w tej chwili najbardziej popularne maszyny. Używane są w nich głowice wielokolorowe, są przystosowane do wielu godzin pracy, dostajemy w nich możliwość haftu zarówno na wykrojach jak i odzieży gotowej. Niestety ich cena jest dosyć wysoka, jak i potrzeba znacznie więcej miejsca na ich instalację.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Brother NV97E
Tradycyjnie zaczynamy zestawienie od produktów z niższej półki cenowej. Hafciarka Brother NV97E to urządzenie, za które przyjdzie nam zapłacić około 2500 złotych. Jest to nowoczesna domowa hafciarka z dużą ilością gotowych wzorów, które można wykonać na powierzchni 100 x 100 mm. Posiada ona fabrycznie wbudowane 70 wzorów haftów, 5 rodzajów alfabetu, jak duże, małe litery, liczby czy symbole. Zastosowano w niej 120 wzorów ramek, wbudowany port USC, automatyczne obcinanie nici, zaawansowane automatyczne nawlekanie igły, system szybkiego mocowania szpulki w bębenku.
W modelu tym dostępna jest prędkość haftowania 400 wkłuć na minutę, a maksymalne pole haftu wynosi 170 x 110mm. Pomocna w tym modelu jest edycja haftów, możliwość zapisywania często używanych wzorów w pamięci, wyhaftowania wzorów zapisanych w komputerze. Na wyposażeniu znajdziemy wbudowany czytnik kart pamięci Brother, dotykowy wyświetlacz LCD 3,1", LED-owe oświetlenie, chwytacz rotacyjny. W zestawie dostępna jest całkiem pokaźna liczba akcesoriów.
Brother M240ED
W cenie około 3000 złotych dostępna jest hafciarka Brother M240ED. W porównaniu do poprzedniego modelu posiada większy, kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 3,7 cala. W egzemplarzu tym wszystkie przyciski sterujące hafciarką zostały umieszczone na jednym panelu, co znacząco poprawia wygodę obsługi. Jako oprogramowanie wykorzystano PED PLUS 2. Jest to program, w którym można ręcznie projektować hafty. Na wyposażeniu znajdziemy ponad 125 wzorów zastosowanych w pamięci wewnętrzną maszyny, z czego aż 45 z nich to asygnowane wzory Disney.
Kolejną zaletą tego urządzenia jest 10 zastosowanych czcionek. Także i tutaj maksymalne pole haftu wynosi 170 x 100 m, a prędkość pracy to do 400 ściegów na minutę. Model ten posiada licznik wkłuć, oferuje wyświetlanie odcieni nitek do haftu. Za każdym razem czas realizowania haftu widoczny jest na wyświetlaczu. Pomocny jest również czujnik zrywu nitki, elektroniczny nawlekacz igły, płynna regulacja naprężenia nitki. Zastosowana została także funkcja samodzielnego tekstu, chwytacz rotacyjny, edycja wzorów haftów z poziomu ekranu, funkcja zapamiętywania haftów. Do pozostałych funkcji zaliczymy: oświetlenie pola pracy LED, elektroniczne podnoszenia stopki, blokadę panelu dotykowego.
Brother F440E
W cenie powyżej 4000 złotych ceniony jest kolejny produkt marki Brother. Jest to nowoczesna, komputerowa hafciarka z dużą liczbą czcionek, gdzie do wyboru mamy ich 11. Z kolei maksymalne pole haftu wynosi 130 x 180 mm. Jest ona następcą bardzo cenionego modelu NV750E. Posiada menu w języku polskim, pokaźny kolorowy wyświetlacz. Maszyna umożliwia nam jeszcze prostsze zaprojektowanie napisu, dodanie wzoru czy haftowanie wyciętej aplikacji.
W przypadku Brother F440E zastosowano 138 wzorów haftów, 11 rodzajów czcionek w 3 wymiarach, bogaty wybór ramek. Możemy liczyć tu na znacznie większą prędkość haftowania wynoszącą do 650 wkłuć na minutę. Urządzenie zapewnia również monogramy literowe, ściegi lustrzane, samoczynne obcinanie nici, innowacyjne automatyczne nawlekanie igły, elektroniczne naprężanie górnej nitki, samoczynne pozycjonowanie igły. Na wyposażeniu znajduje się także zaimplementowany port USB, wbudowany czytnik kart pamięci Brother, dotykowy wyświetlacz LCD, system szybkiego mocowania szpulki w bębenku, czujnik zrywu nici, chwytacz rotacyjny.
Janome MC400E
Janome MC400E to urządzenie, za które przyjdzie nam zapłacić blisko 5000 złotych. Za sprawą dużego, czytelnego ekranu oraz zastosowania menu w języku polskim obsługa urządzenia jest niezwykle prosta. Janome MC400E posiada w pamięci aż 160 haftów, które można jednocześnie łączyć z napisami. Produkt ten ze względu na swą uniwersalność sprawdzi się zarówno w użytku domowym jak i zakładach krawieckich. Ta hafciarka jedno-igłowa gwarantuje nam maksymalne pole haftu 200 x 200 mm. Szczególnie imponująca jest prędkość haftowania do nawet 860 wkłuć na minutę.
Wiele osób ceni sobie wbudowany alfabet - duże i małe litery, cyfry, znaki specjalne, jak i również dostępne polskie litery - ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź. Do dyspozycji mamy również 6 rodzajów czcionek, opcję edycji haftów z poziomu dotykowego panelu, możliwość łączenia ze sobą wzorów oraz wzorów z napisami, tworzenia 2 i 3 literowych monogramów. Oprogramowanie zezwala na obsługiwanie formatów dst, jef, jef+, jpx. Janome MC400E posiada wbudowany szpulownik, nawlekacz nici igły, wbudowany czujnik zrywu nitki dolnej i górnej, 2-punktowy LED, który oświetla miejsce pracy. Możemy liczyć w nim również na automatyczne obcinanie nici, możliwość obcinania nici pomiędzy obiektami, regulację naprężenia nici górnej, opcję rozpoczęcia haftowania od dowolnej części wzoru.
Maszyno-hafciarka Brother M280D
W cenie blisko 5000 złotych dostępna jest również maszyno-hafciarka Brother M280D. Stanowi ona bardzo ciekawe połączenie zaawansowanej komputerowej maszyny do szycia z domową hafciarką. W modelu tym znajdziemy aż 181 ściegów użytkowych w tym 10 różnymi obszyciami dziurek. Ciekawe jest to, że bez samego podłączenia modułu do haftowania, dostępne są od razu 4 różne czcionki alfabetu. Dołączony Kreator Ściegów – My Custom Stitch pozwala na samodzielne kreowanie czcionek!
M280D wykona automatycznie ryglowanie ściegu czy przycinanie nitki. Istnieje opcja zaprogramowania maszyny, aby po zakończeniu szycia, igła automatycznie ustawiała się w pozycji górnej bądź dolnej. Producent zdecydował się na wykorzystanie 7 stopniowego mechanizmu transportu. Również i w tym modelu znajdziemy kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 3,7 cala, polską wersję językową. Na co dzień możemy korzystać z 10 rodzajów czcionek, 14 rodzajów ramek w 10 dostępnych kształtach. Model posiada automatyczny nawlekacz nici.
Z M280D możliwe jest przyszywanie guzików, płynna regulacja długości ściegu, szerokości ściegu, automatyczne czy manualne podnoszenie i opuszczanie igły, posiada on wolne ramię, szycie wstecz, możliwość szycia bez kontrolera nożnego. Prędkość maksymalna wynosi w nim do 400 ściegów na minutę, a maksymalnie obsługiwany tamborek to 170 x 100 mm. Na wyposażeniu znajduje się licznik wkłuć, wyświetlanie kolorów nitek do haftu, podgląd czasu wykonywania haftów, czujnik zrywu nitki, funkcja samodzielnego tekstu, edycja wzorów haftów, funkcja zapamiętywania haftów.
Maszyno-hafciarka Brother NV 2600
W cenie blisko 9000 złotych ciekawym wyjściem jest maszyno-hafciarka Brother NV 2600. Znajdziemy w niej całkiem spory dotykowy wyświetlacz, menu w języku polskim. Posiada aż 232 wbudowane ściegi, 138 wzorów haftów i 5 czcionki do wyszywania oraz 11 do haftowania. Bardzo ciekawym udogodnieniem w tej maszynie jest funkcja ICAPS, polegająca na dostosowaniu docisku stopki do grubości szytego materiału. Produkt ten posiada także moduł PIVOT, dający okazję na obracanie materiału przy igle wbitej w materiał.
Prędkość maksymalna w przypadku tego modelu wynosi aż 850 ściegów na minutę. Dostajemy tu możliwość szycia podwójną igłą, płynną regulację szerokości ściegu do 7 mm oraz długości ściegu do 5 mm. Egzemplarz ten gwarantuje możliwość szycia wstecz, wielokierunkowy transport, automatyczny nawlekacz igły, regulację naprężenia nici górnej, 2-punktowe oświetlenie pola pracy, wbudowany szpulownik, czujnik zrywu nici. Kolejnym udogodnieniem jest precyzyjna regulacja prędkości szycia za pomocą suwaka, automatyczne ryglowanie, pozycjonowanie igły, podnośnik kolanowy, funkcja wyszywania liter i cyfr - 5 czcionek, My Custom Stitch™ - funkcja tworzenia indywidualnych wzorów czy też opcja tworzenia lustrzanego odbicia ściegu. Warto dodać, że maksymalne pole haftu to 260 x 160 mm.
Oczywiście to tylko część z wymienionych modeli. W naszym zestawieniu osiągnęliśmy jedynie pułap 9000 złotych. Tymczasem istnieją także i takie hafciarki, za które przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej. Przykład: Brother Innov-is V7 kosztuje ponad 22000 złotych, Brother XV przeszło 30000, a za TEXI 1501 TS PREMIUM przyjdzie nam zapłacić blisko 40000 złotych! Pokazuje to, z jak wielką rozpiętością cenową mamy styczność na rynku.