Niszczarka potrafiła zmienić bieg historii, o czym przekonali się bohaterowie filmu “Argo”. Gdyby posiadali model tnący na ścinki, a nie łatwe do złożenia paski, nie naraziliby się na zdemaskowanie przez wrogie siły. Co w takim razie warto wiedzieć o niszczarkach, żeby uniknąć kryzysów we własnym biurze?
W opartym na prawdziwej historii hollywoodzkim obrazie “Argo” pojawia się pewna sugestywna scena. Pracownicy ambasady amerykańskiej w Iranie w popłochu przepuszczają dokumenty służbowe przez niszczarki. Po co? By nie zdemaskować agentów wywiadu przed okupującą budynek gwardią rewolucyjną. Niestety, niszczarki cięły dokumenty wyłącznie na paski. I to właśnie zemściło się na amerykanach - Irańczycy bowiem metodą żmudnych kroków poskładali wszystkie ściśle tajne materiały.
Obecnie taki sposób cięcia papieru jest dozwolony wyłącznie, gdy niszczymy dokumenty niewielkiego znaczenia. Wydruki zawierające dane wrażliwe wymagają cięcia na ścinki. Właśnie dlatego przed przystąpieniem do poszukiwań niszczarki trzeba odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania:
- Jakiego typu dokumenty zamierzamy niszczyć?
- Ile osób będzie z niej korzystać i jaką ilość dokumentów ma niszczyć?
Bezpieczeństwo niszczarki
Odpowiedź na pierwsze pytanie ma ścisły związek ze wspomnianym typem cięcia. Na rynku znajdziemy niszczarki tnące dokumenty na paski oraz ścinki różnej wielkości. Cięcie na paski jest zalecane przy dokumentach standardowych, nie zawierających danych osobowych czy finansowych.
Jeśli potrzebujemy utylizować dokumenty, na których znajdują się ważne informacje personalne lub takie, które zostały objęte klauzulą tajności, musimy zaopatrzyć się w niszczarkę tnącą je w ścinki. Z takich drobnych elementów nie będzie można odtworzyć dokumentów. Trzeba też pamiętać, że gotowe paski i ścinki trafiają do koszy na śmieci, skąd może je wyciągnąć każdy. Najważniejsze dokumenty powinny być zatem jak najbardziej rozdrobnione.
Ten parametr opisują klasy i stopnie tajności, z których dowiemy się, jak dopasować niszczarkę do naszych potrzeb. Możemy spotkać się z klasyfikacją według klas i poziomów.
Klasy informują o tym, jakiego typu dokumenty mogą być niszczone przez urządzenie:
- Klasa A (dawne DIN 1 i 2): dokumenty nie zawierające danych wrażliwych, ogólnego użytku.
- Klasa B (dawne DIN 3 i 4): dokumenty poufne zawierające dane osobowe i informacje finansowe.
- Klasa C (dawne DIN 4 i 5): dokumenty tajne i ściśle tajne.
Poziomy tajności określają, jak tnie niszczarka:
- 1 – paski szerokości max 12 mm
- 2 – paski szerokości max 6 mm
- 3 – ścinki o wymiarach około 4x60 mm
- 4 – ścinki o wymiarach około 2x15 mm
- 5 – ścinki o wymiarach około 0,8x12 mm
- 6 – ścinki o wymiarach około 1x5 mm
W niektórych klasyfikacjach pojawia się też 7 poziom tajności, a wymiary ścinków mogą się różnić w zależności od modelu. Wystarczy pamiętać, że urządzenia do 3 poziomu tajności (lub klasy A) nadają się do niszczenia dokumentów jawnych, o średniej klasie lub poziomie – niejawnych i wrażliwych. Najwyższy poziom wymagany jest w przypadku dokumentów tajnych. Urządzenia tego typu znajdziemy np. w komendach policji czy biurach wojskowych.
Sposób niszczenia ma również wpływ na wielkość kosza na odpady w niszczarce. Paski zajmują więcej miejsca, natomiast ścinki się kompresują, więc można go rzadziej opróżniać. Najmniejsze kosze na odpadki mieszczą 10-20 litrów, największe nawet do 460.
Wydajność niszczarki
Wydajność wiąże się z typem cięcia i jest wyrażana w ilości arkuszy, jakie urządzenie jest w stanie zniszczyć za jednym razem. Wydajność zazwyczaj jest podawana w odniesieniu do liczby kartek o standardowej gramaturze 80gr/m2. Jeśli uwzględnia niższą, na przykład 70gr/m2, powinniśmy zmniejszy zalecaną liczbę kartek wkładanych do niszczarki. Większą wydajność mają niszczarki tnące w paski, ponieważ ta czynność jest mniej skomplikowana niż szatkowanie ich na ścinki.
Im większa wydajność niszczarki, tym łatwiej i szybciej zlikwidujemy dokumenty. Modele o wyjątkowo dużej wydajności najlepiej sprawdzają się tam, gdzie potrzeby są spore, czyli w biurach zatrudniających wielu pracowników. W takim wypadku najlepszą inwestycją będzie pokaźnych rozmiarów niszczarka wielkości kserokopiarki zamiast kilku mniejszych i znacznie mniej wydajnych niszczarek biurowych.
Duże i zaawansowane modele są łatwiejsze w obsłudze, pracują szybciej i często umożliwiają pracę ciągłą. Mniejsze pracują wolniej, a ich wydajność jest ograniczona. Typowe modele biurkowe niszczą najwyżej do 50 kartek w ciągu kilku godzin pracy, większe – nawet kilkaset stron.
Funkcje ułatwiające pracę
Niszczarki mogą być obsługiwane ręcznie lub wykonywać pracę automatycznie. W pierwszym wypadku sami wkładamy papier w szczelinę niszczącą. W tej sytuacji warto zainwestować w model z czujnikiem bezpieczeństwa. Dzięki niemu, gdy dłoń zbliża się do otworu niszczącego, urządzenie zatrzymuje pracę.
Niszczarki automatyczne nie wymagają zbliżania się do ostrza ani niszczenia w naszej obecności – papier wkłada się do podajnika, który sam pobiera i niszczy dokumenty.
Wiele modeli ma automatyczny czujnik, który nie pozwala przeciążać niszczarki, a więc włożyć do niej grubszego pliku kartek, niż przewidują zalecenia.
Przydatny jest również system zapobiegający zacięciom. Niszczarki z tą funkcją mają czujnik zapobiegający wkładaniu zbyt wielu arkuszy na raz i są w stanie wyprostować wsadzoną ukośnie kartkę.
Przy intensywnym użytkowaniu przyda się opcja oszczędności energii w stanie uśpienia.
Niszczarki pomagają w likwidacji nie tylko dokumentów papierowych, ale też płyt CD czy kart kredytowych. Modele z tą funkcją zazwyczaj mają osobny pojemnik na plastikowe odpady, co ułatwia sortowanie. Mogą tez niszczyć dokumenty spięte spinaczami i zszywkami.
Tańsza czy droższa?
Ceny niszczarek wahają się od około 200 do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na cenę wpływa nie tylko wielkość, ale też wspomniane, dodatkowe funkcje, dzięki którym urządzenie działa lepiej i szybciej, a jego obsługa jest wygodna. Jeżeli szukamy niszczarki na własny użytek do okazyjnego niszczenie dokumentów, modele z niższej półki cenowej powinny w zupełności wystarczyć.
Jeśli jednak niszczarka ma być używana w biurze, przez większą liczbę osób i stosunkowo często, wtedy lepiej postawić na model ponadstandardowy, który w wyższej cenie zaoferuje również oszczędność energii i wygodę użytkowania. W takim wypadku wydatek rzędu nawet duży wydatek jest uzasadniony.