W wielu firmach czy nawet w szkole od lat obecne są dziurkacze. Mimo wprowadzenia sporo nowoczesnych urządzeń i technologii, nadal chętnie korzystamy z takiego prostego narzędzia. Za jego pomocą możemy tworzyć oczka w kartkach do segregatora lub też wykorzystywać go w innych celach – choćby dekoracyjnych. Postanowiliśmy się w związku z tym bliżej przyjrzeć tym akcesoriom biurowym.
Eagle Alpha P5024B
W cenie zaledwie kilkunastu złotych zakupimy dziurkacz Eagle Alpha P5024B. Jest to średniej wielkości dziurkacz, wykonany z wytrzymałego materiału, którego grzbiet pokryty został tworzywem antypoślizgowym. Zaopatrzony został w podwójny wskaźnik środka strony i listwę formatową. Jego średnica otworu wynosi 5,5 mm, natomiast rozstaw dziurek 80 mm. Z jego pomocą jednocześnie możemy dziurkować do 8 standardowych kartek papieru.
Eagle Omax P5134
Z tej samej firmy oferowany jest nam dziurkacz o nieco szerszym zastosowaniu. Posiada on metolową konstrukcję, obudowę z trwałego tworzywa. Dziurkacz zaopatrzony został w ramię antypoślizgowe oraz listwę formatową i wskaźnik środka strony. Wykorzystana została w nim jednocześnie boczna klapka opróżniająca pojemnik na ścinki. Również posiada rozstaw między oczkami 80 mm, a jego średnica jest nieco mniejsza, gdyż wynosi 5 mm. Z jego pomocą możemy jednak dziurkować do 10 kartek jednocześnie. Cena jest bardzo zbliżona do poprzedniego egzemplarza.
Eagle Galaxy P6087B
Dziurkacz Eagle Galaxy P6087B od samego początku przykuwa uwagę swym atrakcyjnym i oryginalnym wyglądem. Jego zaokrąglone kształty bardziej przypominają gadżety z filmu science fiction niż ze zwykłego biura. Jest to dziurkacz metalowy, który posiada antypoślizgowy element na dźwigni. Został zaopatrzony w listwę formatową i wskaźnik środka strony. Zastosowano w nim standardowy rozstaw: 80 mm, natomiast średnica wynosi 6 mm. Z jego wykorzystaniem możemy dziurkować do 10 kartek jednocześnie. Kosztuje zaledwie kilkanaście złotych.
Mini Rapid Fashion FMC20 21835402
W cenie około 30 złotych ciekawym wyjściem może być dziurkacz marki Rapid. Jest to praktyczny i mocny mini dziurkacz dostępny w kilku atrakcyjnych kolorach Posiada metalową konstrukcje oraz blokadę uchwytu ułatwiającą przechowywanie. Będzie niezwykle przydatny zarówno w biurze, w domu czy w szkole. Jego wymiary to 86 x 46 x 103 mm. Zastosowana została w nim średnica dziurek 5,5 mm, a odległość między dziurkami to 80 mm. Jest to bardziej zaawansowany produkt, dzięki któremu jednocześnie możemy dziurkować do 20 kartek o gramaturze 80 gsm.
Dziurkacz MA6053
Dziurkacz Maped z serii Advanced dostępny jest w cenie powyżej 30 złotych. Jego obudowa oraz mechanizm zostały wykonane z metalu, zaś precyzyjne ostrza ze stali. Model ten został wyposażony w precyzyjny ogranicznik formatu z podglądem na formaty. Znajdziemy w nim również wskaźnik środka strony oraz wgłębienia w tylnej części podstawy. Są one zgodne z rozstawieniem ringów w segregatorze, przez co możemy przeprowadzić dziurkowanie bez użycia listwy formatowej. Zastosowana średnica dziurek wynosi 5,5 mm, a odległość między dziurkami to 80 mm. Pomocny jest również łatwy do otwierania pojemnik na ścinki, ogranicznik do formatów: A4, US, A5, F3x8, A6, 3x8. Maksymalna ilość dziurkowanych kartek zależna jest od gramatury papieru: przy 80g/m2 jest to 20 kartek, a przy 70g/m2 25.
Eagle IN Touch P5142
Kolejnym ciekawym produktem jest dziurkacz Eagle IN Touch P5142. Jest to kolejny model wspomnianej na początku firmy. Tym razem jednak prezentowana jest nam linia In-Touch, stanowiąca piękno prostoty. Są to dziurkacze o eleganckiej linii i charakterystycznej kolorystyce: biało-czarnej lub czarno-pomarańczowej. W cenie niewiele ponad 30 złotych proponowany jest nam metalowy dziurkacz, który posiada wskaźnik środka strony, listwę formatową. Jego rozstaw wynosi 80 mm, a średnica oczek 5,5 mm. Jest to zaawansowany produkt, który jednocześnie dziurkuje do 25 kartek papieru 80 g/m2.
Rapid Vivida FC30 500359
Ten praktyczny i mocny dziurkacz kosztuje około 40 złotych. Posiada metalową konstrukcje dla osiągania perfekcyjnych rezultatów. Znajdziemy w nim stalowy uchwyt i podstawę, które zostały pokryte wzmocnionym tworzywem ABS. Całkiem pojemny i prosty w obsłudze pojemnik na ścinki sprawia, że dziurkacz będzie przydatny zarówno w biurze, w domu jak i szkole. Jego wymiary to 110 x 66 x 118 mm, średnica dziurek 5,5 mm, a odległość między dziurkami wynosi 80 mm. Z jego pomocą możemy jednocześnie dziurkować do 30 kartek.
Leitz Wow 5008-23
W cenie powyżej 50 złotych polecany jest dziurkacz marki Leitz. Jest to nie niezwykle solidny, wytrzymały, metalowy dziurkacz przeznaczony do codziennego użytku. Wykonany został z metalu z antypoślizgową plastikową podstawką, która zabezpiecza meble przed porysowanie. Na obudowie znajdziemy wyraźne oznaczenia formatu. Wprowadzona została w nim wytrzymała prowadnica zapewniają perfekcyjne wyrównanie papieru. Wyższa cena związana jest z większymi możliwościami tego modelu. Otóż z jego pomocą możemy za jednym razem dziurkować nawet do 30 kartek. Produkt ten objęty jest 10-letnią gwarancją, a przy tym posiada certyfikat bezpieczeństwa GS.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Eagle 837 XL
Tym razem produkt jeszcze bardziej zaawansowany, za który przyjdzie nam zapłacić ponad 60 złotych. Dziurkacz EAGLE 837 XL posiada żeliwne ramię i metalową podstawę. Wyposażony jest we wskaźnik środka strony i listwę formatową. Zastosowana w nim blokada ramienia ułatwia przechowywanie, jak i jednocześnie ogranicza wysokość do 70 mm. Wprowadzony został tutaj regulowany rozstaw otworów: 70/80 mm, a średnica dziurek to 6 mm. Model ten dziurkuje do 40 kartek, przez co z pewnością przyda się w przypadku większych prac biurowych.
Leitz Nexxt 5138-35
Wspomniana już kilkukrotnie marka Leitz posiada także produkt w cenie powyżej 100 złotych. Dziurkacz Leitz Nexxt 5138 to masywniejszy i większy egzemplarz, który przeznaczony jest do dziurkowania dużych ilości papieru. Zastosowany został w nim opatentowany uchwyt i doskonałe ostrza, które razem redukują wysiłek przy dziurkowaniu. Na obudowie znajdziemy wyraźne oznaczenia formatu i wytrzymałą prowadnicę, które zapewnią perfekcyjne wyrównanie papieru. Unikalna blokada uchwytu umożliwia wygodne przechowywanie. Wykorzystana została standardowa średnica dziurek 5,5 mm oraz odległość między dziurkami 80 mm. Maksymalna ilość jednocześnie dziurkowanych kartek to 40.
Rapid FC20/4 20922801
Rapid FC20/4 20922801 to oryginalny produkt, albowiem w jego przypadku mamy do czynienia z podwójnym dziurkaczem. Egzemplarz ten posiada metalowy korpus dla osiągania perfekcyjnych rezultatów. Na jakość pracy wpływ ma również stalowa dźwignia pokryta wzmocnionym tworzywem ABS. Ceniona jest w nim prostota obsługi oraz szybkie opróżnianie pojemnika na konfetti. Jego wymiary to 87 x 51 x 265 mm. Znajdziemy w nim ogranicznik formatu, 4 dziurki o średnicy 5,5 mm, a odległość między każdą z nich to 80 mm. Za jednym razem możemy dziurkować do 20 kartek w formacie A4 pionowo lub A3 poziomo.
OPUS eRbinder S-3-70
W cenie powyżej 150 złotych nabędziemy dziurkacz OPUS eRbinder S-3-70. Jest to nieco inny produkt od opisanych do tej pory. Mamy tutaj do czynienia ze specjalnym dziurkaczem z 3 modułami. Z jego pomocą możemy dziurkować jednocześnie do 70 kartek. Zastosowana średnica otworu wynosi 6 mm, a odległość między środkami otworów to 108 mm, czyli znacznie więcej niż w zaprezentowanych do tej pory modelach. Znajdziemy w nim regulację marginesu, a wymiary całej konstrukcji 180 x 267 x 213 mm.
Dziurkacz ręczny OPUS do identyfikatorów
W nieco niższej cenie dostępny jest ręczny dziurkacz do identyfikatorów od tej samej marki. Jest on dowodem na to, iż dziurkacze mogą być wykorzystywane nie tylko do papieru czy kartonu. Dziurkacz ten z precyzyjną prowadnicą pozwoli na wykonanie otworu na klips do identyfikatora. Jest bardzo prosty w użyciu i z pewnością sprawdzi się zarówno w firmie jak i szkole.
Dziurkacz Leitz 5180
W cenie powyżej 200 złotych oferowany jest nam następny dziurkacz marki Leitz. Ten model może się wielu osobom kojarzyć z dawnymi egzemplarzami, obecnymi w zakładach pracy. Proponowany jest nam solidny dziurkacz ze stabilną, aluminiową podstawą, który jest przeznaczony do pracy z dużymi plikami dokumentów. Jego masywna podstawa o antypoślizgowych właściwościach zabezpiecza blaty biurek i zapewnia łatwe i wygodne dziurkowanie. Również i tutaj znajdziemy precyzyjny, metalowy ogranicznik formatu, który nam pomoże w odpowiedni sposób nanieść otwory. Praktyczna blokada ramienia pozwala jednocześnie na przechowywanie dziurkacza w pozycji zajmującej znacznie mniej przestrzeni. Za jednym razem możemy z jego pomocą dziurkować do 65 kartek.
Dziurkacz HP4
W cenie blisko 800 złotych czeka na nas dziurkacz HP4. Jest to niezwykle zaawansowane urządzenie, które przyda się do większych prac biurowych czy archiwizacyjnych. Zastosowana w nim przekładnia pozwala na dziurkowanie bez wysiłku, w zależności od modelu do nawet 300 kartek (32 mm grubości) papieru jednorazowo. Dostępna jest w nim również regulowana odległość dziurek od krawędzi papieru, listwa zatrzaskowa ze standardowymi formatami papieru od B6 do A3. Dzięki ruchomej listwie zatrzaskowej możemy liczyć na precyzyjne ustalenie miejsca wykonania otworów.
Dziurkacz Ideal 8570
Na koniec produkt z wysokiej półki. Za dziurkacz Ideal 8570 musimy zapłacić blisko 2 tysiące złotych. Mamy tu jednak do czynienia z ręcznym, wysokowydajnym dziurkaczem introligatorskim. Z jego pomocą możemy za jednym razem dziurkować nawet do 400 kartek o maksymalnej grubości stosu 33 mm. Zastosowany odstęp między dziurkami wynosi 80 mm, a średnica wymiennych otworów ze stali najwyższej jakości to 6 mm. Wykorzystywane w tym narzędziu kartki mogą mieć długość od 148 do 457 mm. Cenione są właśnie rozsuwane ograniczniki papieru, które automatycznie środkują papier. Dzięki zastosowanej dźwigni o dużych rozmiarach obsługa urządzenia jest prosta i nie wymaga większego wysiłku z naszej strony. Z modelem tym możliwe będzie wykonanie 4 dziurek poprzez odpowiednie ustawienie ograniczników papieru.