W jakim celu instalujemy monitoring? Czy zamierzamy monitorować tylko jeden pokój, kilka pomieszczeń, budynek i posesję dookoła, czy większe powierzchnie? Wybór typu kamery jak i jej umiejscowienie to jedne z najważniejszych kwestii podczas instalowania systemu monitoringu.
Rodzaje systemów monitorowania
Na rynku mamy trzy rodzaje systemów monitoringu wizyjnego do wyboru: analogowy, cyfrowy (potocznie zwany IP) oraz hybrydowy.
System analogowy jest najtańszy, ale też jakość nagrań jest najniższa. Sygnał przesyłany jest kablem koncentrycznym lub teleinformatycznym do rejestratora. Ten z kolei wpięty do telewizora lub monitora pozwala obserwować rejestrowany materiał. Kamery analogowe nie zapewniają rejestracji głosu, za to cały system jest w miarę prosty do samodzielnego montażu. Zaletą analogowego systemu monitoringu jest możliwość łączenia kamer i rejestratorów różnych producentów z gwarancją kompatybilności i sprawnego działania. Sprawdzi się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu jak np. kiosk, garaż czy mieszkanie.
System monitoringu cyfrowego gwarantuje doskonałość i precyzję wizji, która może być dla nas bezcenna, jeśli miejscem montażu będzie w szczególności obiekt o dużej powierzchni jak np. hala, fabryka, plac budowy lub parking. Pozwala na przesyłanie wizji na bardzo dalekie odległości, bez utraty jakości obrazu. Kamery IP posiadają własny interfejs WWW, dzięki czemu każdą kamerę można skonfigurować według własnych potrzeb. Mają one także (bez udziału rejestratora i zewnętrznego oprogramowania) możliwość wysyłania zdjęć na zdalny serwer FTP oraz e-mail i sms-ów z powiadomieniem o zdarzeniu. Kamery cyfrowe dostępne są również w wersji bezprzewodowej, co dla niektórych może mieć ogromne znaczenie. Decydując się na zakup systemy cyfrowego musimy jednak przeznaczyć nieco większy nakład finansowy niż na system analogowy.
Wiele osób, które posiada analogowe systemy monitoringu wizyjnego, chcąc przejść na nowocześniejsze - cyfrowe systemy, zastanawia się co zrobić z obecnie posiadanymi systemami i znajdującymi się w nich kamerami. Rozwiązaniem tego problemu jest hybrydowy system monitoringu, umożliwiający połączenie kamer analogowych z cyfrowymi. Aby możliwe było stworzenie tego typu instalacji, konieczne jest zainstalowanie urządzenia dedykowanego, które umożliwi przetworzenie sygnałów analogowych na cyfrowe i tym samym pozwoli na ich przesyłanie w sieciach IP. Wymiana dotychczas używanego przez nas rejestratora cyfrowego DVR na rejestrator hybrydowy DHR, bez konieczności wymiany pozostałych elementów istniejącego systemu jest rozwiązaniem wartym rozważenia ze względów ekonomicznych.
Systemy zarządzania monitorowaniem można podzielić na prostsze i bardziej złożone. Różnice mogą tkwić w szczegółach, decydując o niezawodności, liczbie i lokalizacji obsługiwanych kamer.
Rozdzielczość ważnym elementem kontroli
W większości kamer cyfrowych dominuje rozdzielczość 640x480 pikseli, rejestrowane 30 razy na sekundę. Czasem można ją powiększyć, ale kosztem spadku częstotliwości, np. do 10 klatek na sekundę przy 1280x1024. Jak powinniśmy dobierać parametry?
Jeżeli naszym celem monitorowania jest identyfikacja obcych osób, to z pewnością duża rozdzielczość okaże się przydatna. Jednak o możliwości identyfikacji nie decyduje wyłącznie wspomniana rozdzielczość. Szumy z materiału światłoczułego i konstrukcja optyki mogą przeszkadzać w realnym uzyskaniu deklarowanej wartości parametru. Jednak z drugiej strony najwyższa jakość też nie może być celem samym w sobie. Specjaliści często odradzają przejście na kamery megapikselowe, jeśli sieć i urządzenia rejestrujące nie są przygotowane do zwiększonego obciążenia. Trzeba wybrać złoty środek pomiędzy możliwościami magazynowania a liczbą detali, które chcemy tam przechowywać.
Optyka, nad którą warto się zastanowić
Zoom optyczny jest ceniony, kiedy prowadzimy aktywną obserwację dużych obiektów. Zoom programowy jest terminem marketingowym i jego obecność lub brak nie ma specjalnego znaczenia. Ustawiona mniejsza przesłona, czyli jaśniejszy obiektyw, pozwala na rejestrację w mniej korzystnym oświetleniu, ale kosztem głębi ostrości. I odwrotnie, jeżeli chcemy jednocześnie zarejestrować postacie z pierwszego planu i następnego, musimy zadbać o większą głębię, czyli zwiększyć przesłonę. Jedynie kilka kamer pozwala na takie zmiany, większość ma obiektyw o stałej przesłonie, którym można tylko manualnie wyregulować ostrość.
Sam kąt widzenia jest bardzo ważnym parametrem kamer do monitorowania. Od niego zależy, czy do zaplanowanej obserwacji wystarczy jedna, czy też potrzeba więcej kamer, czy lepszy będzie model ze stałym obiektywem, czy ruchomym. Typowa kamera ma kąt widzenia 50-60 stopni, a to o wiele za mało, żeby z jednego narożnika obejmować całe pomieszczenie. Dla tych, którzy potrzebują więcej, istnieją kamery, które dysponują możliwościami obrotu obiektywu i mogą dostarczać podglądów 360-stopniowych. Jednak decydując się na te dodatkowe możliwości, trzeba pamiętać, że mogą one nawet podwoić cenę urządzenia, a elementy ruchome wymagać będą dodatkowej konserwacji.
Dodatkowe parametry, które należy sprawdzić:
- możliwość jednoczesnego odtwarzania zapisu z kilku kamer;
- bezpieczeństwo wysyłania zarejestrowanych dowodów (pozwala na kontynuowanie zapisywania, gdy główny serwer odmówi posłuszeństwa);
- możliwość detekcji ruchu.
Systemy zarządzania monitorowaniem mogą mieć różne poziomy zaawansowania, dlatego powinny zostać dopasowane indywidualnie do potrzeb. Różnice mogą tkwić w szczegółach, które będą decydować o niezawodności oraz liczbie i lokalizacji obsługiwanych kamer.
Decydując się na zakup systemu monitorowania pod uwagę powinniśmy wziąć takie czynniki jak oświetlenie nadzorowanych miejsc, możliwość zdalnego sterowania całym systemem jak i sam dysponowany budżet. Najprostsze zestawy kupimy już za kilkaset złotych. Podobnie też sprawa wygląda z monitoringiem zdalnym. Koszty rosną proporcjonalnie do liczby monitorowanych miejsc. Jeśli oczekujemy nadzoru nad całym budynkiem oraz posesją, która do niego przylega, musimy się liczyć z wydatkiem kilku tysięcy złotych (nie wliczając oczywiście ewentualnego kosztu montażu). Do tego również należy doliczyć koszt utrzymania całego systemu monitoringu.