Wiadomo, że w biurze każdej nawet najmniejszej firmy przyda się laminator. To jedno z tych urządzeń, w które warto wyposażyć szczególnie przedsiębiorstwa szkoleniowe. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że oprócz samego przyrządu przyda się coś jeszcze. Należy zaopatrzyć się w akcesoria niezbędne do skorzystania z wszystkich zalet laminowania ważnych dokumentów firmowych. Zakup jakich dodatkowych przyborów warto rozważyć?
Folia do laminowania
To oczywiste, że różne rodzaje folii do laminowania muszą zostać zakupione w pierwszej kolejności. Dostępne są w tym zakresie produkty różnych producentów. Oni wszyscy proponują nabywcom przeźroczyste koszulki o rozmaitych formatach. W sprzedaży znajdują się również te o różnej grubości. Jej minimalna wartość wynosi 80 mikronów.
Najpopularniejsze są jednak te grubsze o 45 mikronów. Zapewniają one optymalną ochronę schowanych w środku dokumentów. Warto również wiedzieć, że można wybrać folie o zróżnicowanej przeźroczystości – zależnie od tego, jakie są nasze wymagania.
Carrier
To kolejny z podstawowych dodatków koniecznych dla użytkownika laminatora. To okładka wykonana ze sztywnego kartonu pokrytego specjalnym tworzywem. Jej zadaniem jest ułatwienie laminacji i uproszczenie posługiwania się folią barwiącą.
W ten sposób zapewnia się pełne bezpieczeństwo laminowanego dokumentu. Jest to dodatek niezwykle użyteczny. Można z niego korzystać wielokrotnie i ułatwić powlekanie dokumentów o niestandardowych rozmiarach. Posłuży także do utrzymania w czystości wałków urządzenia.
Dziurkacz szczelinowy
Przyrząd ten służy do wycinania podłużnych otworów nawet w najgrubszych foliach. Pozwala na to, aby samodzielnie wykonywać identyfikatory produkowane na potrzeby firmy. Tak przygotowane podłużne nacięcia dają możliwość umieszczenia zawieszek we wnętrzu firmowej karty identyfikacyjnej. Produkt ten wyposażono w pojemnik na ścinki, który można w prosty sposób opróżnić.
Wycinak wielofunkcyjny
To uniwersalne urządzenie służy przede wszystkim do dziurkowania papieru i plastikowych okładek. Z powodzeniem może służyć zarówno jako dziurkacz, jak i zaokrąglacz narożników. Z jego pomocą można wykonać różnego rodzaju otwory. Posłuży też jako narzędzie do przycinania folii laminacyjnej.
Pozwala na równoczesną pracę nawet z 20 kartkami papieru lub jedną plastikową okładką. Trzeba jednak pamiętać o tym, że intensywnie eksploatowany może szybciej stać się narzędziem bezużytecznym. Z tego powodu warto rozważyć zakup odrębnego przyrządu, który opiszemy poniżej.
Zaokrąglacz narożników
To profesjonalne urządzenie zaprojektowano z myślą o przycinaniu folii laminacyjnych. Pozwala na estetyczne wykończenie wszelkiej maści laminowanych druków. Z powodzeniem przytnie też karton, papier fotograficzny, a nawet cienką aluminiową blachę. Wyposażone jest w noże o zróżnicowanym promieniu zaokrąglenia. Większość modeli posiada blat z prowadnicami i szufladę na ścinki. Najlepszej jakości modele obsługują jednorazowo nawet 100 kartek papieru.
Akcesoria czyszczące
Wiadomo, że nawet używając najlepszej jakości carriera, trzeba liczyć się z tym, że wałki laminatora się zabrudzą. Wtedy konieczna będzie ich konserwacja. Polega ona głównie na oczyszczeniu ich z pozostałości kleju i innego rodzaju zabrudzeń. W tym celu można użyć zarówno specjalistycznych arkuszy czyszczących, jak również ściereczek nasączonych specjalistycznymi substancjami. One pozwolą przywrócić urządzeniu pierwotną świetność i utraconą funkcjonalność.
Dodatkowe akcesoria
Laminowanie jest procesem dającym duże możliwości kształtowania dokumentów. Mając to na uwadze, warto rozważyć kupno dodatkowych noży do zaokrąglacza. Ich wybór jest naprawdę duży. To sprawia, że mamy możliwość wycinania różnego rodzaju otworów. Mogą być one półokrągłe (przydadzą się w przypadku kalendarzy) lub okrągłe. Przyda się także ostrze do zaokrąglania narożników o różnej średnicy i prowadnica ułatwiająca precyzyjne wykonywanie otworów do wieszania kalendarzy.
Akcesoria do laminowania są dostępne na rynku w wielu różnych odsłonach. Tylko od danego przedsiębiorcy zależy, które są mu niezbędne. Decyzja ta zależeć będzie głównie od tego, jakie produkty chce tworzyć. Wtedy ma wolną drogę do tego, by zaopatrzyć się we wszystko, co jest konieczne w jego firmie.