Wiosna to jedna z barwniejszych pór roku. Gdy przyroda budzi się do życia po zimie, każdy ogrodnik ma ręce pełne roboty. W tym czasie bowiem zakwitają drzewa owocowe, większość krzewów oraz rośliny cebulowe.
Przygotowania do wysiewu
Aby osiągnąć zadowalający efekt naszej pracy ogrodniczej powinniśmy zacząć od zagrabienia trawnika, przekopania grządek, nawożenia gleby, a dopiero po przygotowaniu podłoża przejść do wysiewu na przykład letnich kwiatów. W kwietniu można rozpocząć sadzenie krzewów kwitnących, między innymi róży. W tym miesiącu rozmnaża się byliny (poprzez podział starszych okazów np. irysy i konwalie) oraz sadzi cebulki (np. tulipany i lilie). Z kwiatów letnich w kwietniu wysiewa się nasturcje, słoneczniki, aksamitki, nagietki i fasolę ozdobną. W maju sadzi się iglaki, jest to również najlepszy okres na sadzenie różaneczników.
Co dokładniej możemy sadzić w poszczególnych miesiącach
Marzec jest porą na sadzenie krzewów ozdobnych zrzucających liście oraz krzewów owocowych takich jak maliny czy jeżyny. Z drzew można sadzić morele i brzoskwinie. Wczesną wiosną, po ustąpieniu mrozów należy zdjąć warstwę ochronną z miejsc obsadzonych roślinami cebulowymi. W tym miesiącu powinno się wysadzić lilie oraz dzielić starsze rośliny. Powinniśmy przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne takie jak: przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych oraz prześwietlenie drzew pestkowych. Dzięki temu unikniemy utraty soków z drzew, które posłużą nam w kolejnych miesiącach. Pod drzewami, krzewami i na grządkach warto również rozłożyć kompost, z grządek usunąć warstwę ściółki, glebę spulchnić i przekopać z kompostem. Pod koniec miesiąca wprost do gruntu można wysiać kwiaty odporne na chłody takie jak nagietek, mak polny, chaber, maczek kalifornijski czy ślazówka. Siewki kwiatów dwuletnich takich jak dzwonki i niezapominajki przeflancowujemy właśnie w tym okresie. Kwiaty kwitnące w marcu to: ranniki zimowe, przebiśniegi, przylaszczki, krokusy, pierwiosnki, kaczeńce, cebulice, śnieżniki lśniące i tulipany botaniczne. Pod koniec marca zakwitają narcyzy i sasanki. Natomiast krzewy, które kwitną w marcu to: oczary, wawrzynek wilcze łyko, wierzba iwa, forsycje, wrzośce.
Kwiecień jest ostateczną porą, aby zabrać się za wiosenne porządki. Przede wszystkim należy zagrabić i usunąć zanieczyszczenia z trawnika i grządek oraz przeprowadzić nawożenie. Gdy się nieco ociepli, należy również usunąć okrycia zimowe z krzewów oraz bardziej wrażliwych bylin i traw. Następnie z krzewów róż pozbyć się kopców, okopać je oraz przyciąć usuwając jednocześnie uszkodzone i chore pędy. Cięcie róż należy przeprowadzić tak, by najwyższe oko pędu było skierowane na zewnątrz. W kwietniu przeprowadza się również cięcia pielęgnacyjne i prześwietlające inne krzewy i drzewa. Krzewy kwitnące wiosną należy przycinać zaraz po przekwitnięciu. Na początku miesiąca można wysiać do inspektu portulakę wielkokwiatową, astry letnie, żeniszki, kapustę ozdobną. Można już też wysiać prosto do gruntu bardziej wytrzymałe na chłody rośliny jednoroczne takie jak: nasturcje, kosmosy, ślazówki, nagietki, słoneczniki czy kocanki oraz zioła takie jak pietruszka, koper, kminek i kolendra. Jednak jeśli planujemy wysadzenie drzew lub krzewów owocowych należy to zrobić najpóźniej w II połowie kwietnia . Wtedy mamy większe szanse, że dobrze się przyjmą. Pod koniec miesiąca można posadzić cebule mieczyków, mieczyki abisyńskie i krokusy. Kwiaty które kwitną w kwietniu to: wspomniane już krokusy, narcyzy, pierwiosnki, hiacynty, cebulice, szachownice, śnieżniki, tulipany, bratki, sasanki, fiołki wonne, stokrotki. Pod koniec miesiąca zakwitają floksy szydlaste, goryczki i serduszka okazałe. Krzewy kwitnące w kwietniu to: forsycje, magnolie gwiaździste, mahonie pospolite, krzewinki barwinka, tawuły wczesne, porzeczki krwiste, a drzewa to: wiśnia piłkowana.
W maju można już wysadzić do gruntu sadzonki roślin wrażliwych na chłody. W miesiącu tym kontynuujemy wiosenne porządki w ogrodzie, wysiew nasion, należy też zająć się trawnikiem. Krzewy kwitnące wiosną takie jak: forsycja czy tawuła wczesna możemy prześwietlić po przekwitnięciu. Należy również usunąć zwiędłe kwiaty hiacyntów, narcyzów, krokusów, cebulic czy tulipanów zanim zawiążą się nasiona, ponieważ osłabia to cebulki. Możemy także sadzić drzewa i krzewy oraz byliny, zwłaszcza jeśli były sprzedawane w pojemnikach. Maj to najlepsza pora na sadzenie iglaków oraz azalii i rododendronów. W drugiej połowie maja, kiedy skończą się nocne przymrozki można bezpośrednio do gruntu wysiać nasiona warzyw takie jak: fasole, groszek, rzodkiewki, dynie czy cukinie. Nasiona przed wysiewem powinno się moczyć przez kilka godzin w letniej wodzie.
Jeśli zabierzemy się za przygotowanie do wysiewu wczesną wiosną mamy większe możliwości wyboru roślin z różnych gatunków, dzięki czemu możemy zaprojektować wymarzony przez siebie ogród pełen pięknych kolorów.