Niejednokrotnie w najnowszej historii świata pojawiały się przypadki cyberprzestępczości. Hakerzy atakowali różne, ważne dla funkcjonowania państw świata strony internetowe. Występowały także kradzieże niezwykle istotnych i często tajnych danych. Dokonywali tego zresztą nie tylko specjaliści od systemów informatycznych, ale także zwykli urzędnicy. Jakie zagrożenia związane są z przestępstwami popełnianymi poprzez Internet? Przybliżymy nieco ten problem.
Phishing – przestępcy okradają konta bankowe
Działanie określane tym mianem polega na kradzieży danych potrzebnych do logowania w serwisach usługowych. Łupem złodziei mogą zatem paść zarówno loginy, jak i hasła użytkowników Internetu. Dotyczy to nie tylko danych do kont bankowych, ale również tych miejsc, w których gromadzone są istotne dla nas pliki.
Potencjalnie zagrożony jest każdy, kto korzysta z sieciowej skrzynki pocztowej. Odbierając wiadomości e-mail, trzeba być niezwykle ostrożnym. Zaleca się więc rozważne podchodzenie do wiadomości, które wysyłane są do nas od nieznanych adresatów. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w niespodziewanej przesyłce znajdziemy złośliwe oprogramowanie. W ten sposób przestępcy mogą otrzymać dostęp do wszystkich gromadzonych przez nas danych.
Botnet – wirusowe infekowanie komputerów
Tym mianem określa się grupę komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Najczęściej użytkownik jednej z takich jednostek nawet nie wie, że jest ona „zakażona” wirusem. Tymczasem oprogramowanie typu malware rozsyła spam. On z kolei ma za zadanie wykraść dane zgromadzone na dyskach twardych komputera.
Najczęściej jednak łupem złodziei padają te pliki, które zgromadzone zostały na serwerach internetowych. Stąd też w celu zapobieżenia takim sytuacjom nie zaleca się otwierania nieznanych wiadomości przysłanych do nas z kont pocztowych, które nie są zapisane w naszych listach kontaktowych.
Zagrożenia czyhające na nieletnich
Przestępstwa internetowe nie są dokonywane jedynie na tle rabunkowym. Wiele czynów zabronionych kierowanych jest przeciw najmłodszym użytkownikom sieci. Dotyczy to przede wszystkim uzależnienia, do którego może doprowadzić częste korzystanie z tabletów, smartfonów i komputerów stacjonarnych. Urządzenia te pozbawione kontroli rodzicielskiej są bowiem w rękach dzieci bardzo niebezpieczne.
Trzeba przy tym zaznaczyć, że niebezpieczeństwo sprowadzają na siebie sami użytkownicy. Nazbyt często ufają oni swoim rozmówcom, dzięki czemu narażają się na niezwykle niebezpieczne sytuacje. Zdarza się bowiem, że chcąc manipulować młodym umysłem, osoby dorosłe podszywają się pod ich rówieśników. W trakcie chatowania nakłaniają do dzielenia się poufnymi danymi. Może to prowadzić do kradzieży. Najgorsze jest jednak to, gdy nastolatkowie (młodzież w wieku 13-15 lat) skłonni są wysyłać swoje nagie zdjęcia. To z kolei prowadzi do szerzenia się zjawiska pedofilii.
Nieporównywalnie niebezpieczne jest także to, gdy młode osoby decydują się na spotkanie z osobą zapoznaną na czacie lub w trakcie korzystania z serwisów internetowych. Często zdarza się, że bezkrytycznie patrzą na swojego partnera do dialogu i wierzą we wszystko, co ten pisze. Jak pokazały informacje ujawnione przez policję, to bardzo zgubne. Prowadzi bowiem do nieszczęśliwych w skutkach zajść. Dlatego też uprasza się dorosłych, aby mieli pieczę nad swoimi pociechami.
Agresja w sieci – dzieci to nie tylko ofiary
W błędzie jest ten, kto uważa, że młodzież najczęściej pada ofiarą dorosłych internetowych oprawców. Często jest tak, że przedstawiciele młodego pokolenia sami dopuszczają się czynów, które uznawane są za haniebne. Najczęściej przybierają one postać przemocy. Jest ona jednak zaliczana do cyberprzestępczości z uwagi na to, że pojawia się w postaci materiałów wideo i postów publikowanych na stronach internetowych.
Utrwala się na nich zarówno różnego rodzaju zniewagi (głośna sprawa z nałożeniem nauczycielce kosza na głowę), jak i inne czyny (nawet te o charakterze seksualnym). Bywa, że te wydarzenia mają o wiele poważniejsze konsekwencje. Ich ofiary mogą nawet w sytuacjach granicznych targnąć się na swoje życie.
Przestępstwa internetowe mogą przybrać różne postaci. Okazuje się też, że dopuszczają się ich osoby w różnym wieku. To z kolei pokazuje, jak dużym problemem jest opisywane zjawisko. Dlatego też nieustannie trwają poszukiwania takich rozwiązań, które skutecznie uporałyby się z tą kwestią.