Przedsiębiorcy nie mają w Polsce łatwego życia. Nieustannie muszą zmagać się ze zmianami prawa. Często obarczani są także dodatkowymi opłatami związanymi z prowadzeniem działalności. Zmuszani są ponadto do kosztownej informatyzacji swoich przedsiębiorstw. Ostatnio dzięki mediom dowiedzieliśmy się, że zmieniają się również przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Na czym polegają te modyfikacje?
Firma musi mieć kasę rejestrującą
Do tej pory było tak, że przedsiębiorca mógł decydować, w jakim systemie chce rozliczać się z fiskusem. Nie wszyscy byli więc zmuszeni do posiadania kasy fiskalnej. Wraz z rozpoczęciem 2017 roku ma to ulec zmianie. Jest to związane przede wszystkim z tymi podmiotami, które do tej pory były zwolnione z fiskalizacji w przypadku obrotów poniżej 20 tysięcy złotych.
Teraz nawet oni będą musieli drukować paragony. Będzie to dotyczyło zarówno właścicieli firm sprzedających usługi na rzecz konsumentów, jak również rolników ryczałtowych.
Zaczną funkcjonować nowe zasady – czemu mają służyć?
Wprowadzane zmiany nie są niczym zaskakującym. Są pokłosiem rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014. W dokumencie tym określono, że zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej mają obowiązywać do 31 grudnia 2016.
W związku z tym od 1 stycznia 2017 roku w życie wchodzą nowe przepisy. Mają one stać na straży przejrzystości prowadzenia biznesu, uczciwej konkurencji i praw konsumentów. Przypomnijmy, że zmiany dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej były wprowadzane stopniowo.
Początkowo zniknął limit zwolnienia z fiskalizacji przychodów mniejszych niż 20 tysięcy złotych. Dotyczył on niegdyś lekarzy, prawników, dentystów, właścicieli warsztatów samochodowych i osób świadczących usługi kosmetyczne. Niestety te grupy zawodowe przestały, dzięki działaniom polskich polityków, być grupą uprzywilejowaną.
Teraz ulg zostaną pozbawieni wszyscy inni właściciele firm. Ciekawe jest jednak to, że – wedle zapewnień – modyfikacje, o których mówimy, mają obowiązywać tylko przez rok. Jest to związane z kompleksową modernizacją systemu kas. Jakich zmian należy się jeszcze spodziewać?
Fiskus zmienia zasady odnośnie sprzedaży wysyłkowej
Obecnie osoby zajmujące się sprzedażą wysyłkową nie muszą ewidencjonować prowadzonej przez siebie sprzedaży. Ten zapis nie zmieni się, o ile osoby te otrzymywać będą zapłatę za towar bezpośrednio na swój rachunek bankowy lub za pośrednictwem poczty.
Zmodyfikowany będzie tylko jeden zapis. Otóż chodzi o to, że właściciel firmy musi dać urzędnikom dostęp do danych ze swojego rachunku. Musi w tym celu, najpóźniej do końca przyszłego roku, upoważnić bank do przekazywania informacji o swoich finansach fiskusowi.
To samo ma dotyczyć osób, które zawierane transakcje dokumentują wyłącznie fakturami. Zwolnieni z posiadania kasy będą też ci świadczący usługi z zakresu zakwaterowywania osób, obsługi rynku nieruchomości oraz dostawy towarów i usług. Przy czym osoby te również muszą dokumentować transakcje za pomocą faktur VAT.
Duże zmiany dotyczą osób zarządzających nieruchomościami
Jeśli ktoś zajmuje się wynajmem mieszkań lub budynków, a także świadczy usługi związane z zarządzaniem nieruchomościami, będzie zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Będzie mógł bazować jedynie na fakturach.
Z konieczności posiadania kasy fiskalnej zwolniona będzie również osoba, która płatności za usługi będzie otrzymywać na rachunek w banku, SKOK-u i w urzędzie pocztowym. Wtedy zapisy odnośnie wszystkich przeprowadzonych transakcji będą odpowiednio czytelne.
Masażyści również zwolnieni z posiadania kasy fiskalnej
Kolejną grupą zawodową, która uniknie posiadania kasy, będą osoby świadczące usługi z zakresu masażu i opieki medycznej. Dotyczy to jednak wyłącznie osób niewidomych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jest to podyktowane tym, że nie wymyślono do tej pory sposobu na to, by osoby ociemniałe mogły osobiście korzystać z kas fiskalnych. Będą więc świadczyć swoje usługi na tych samych zasadach, co dotychczas.
Zmiany przepisów prawnych są, jak można się przekonać, niezbyt drastyczne. Są raczej pewnymi przejściowymi zawirowaniami. Ciężko jednak oceniać dzisiaj, w jakim kierunku pójdą dalsze reformy i jak przepisy zmienią się w późniejszym czasie.