Temat zmian cen złota to gorący temat do dyskusji. O ile eksperci prześcigają się w prognozach co do przyszłości kursu złota, to faktem są ceny historyczne. I to właśnie na ich podstawie inwestorzy podejmują najczęściej decyzję o zakupie złotych sztabek lub monet. W tym miejscu warto poświęcić chwilę na analizę czynników wpływających na kształtowanie się ceny złota.
Obecna cena złota za uncję wynosi 1196 dolarów. Zależy ona od wielu czynników makro- i mikroekonomicznych. Zmiany ceny złota należy rozpatrywać zawsze w szerszej perspektywie. Dobrą praktyką jest obserwowanie wydarzeń politycznych i gospodarczych. Takie destabilizujące wydarzenia jak: kryzysy bankowe, akty terrorystyczne, zmiana władzy i związana z tym niepewność co do przyszłych decyzji, mają swoje odzwierciedlenie w notowaniach złota. Zawirowania w tych obszarach, a zwłaszcza spadek zaufania do banków i tradycyjnych form oszczędzania powodują, że złoto drożeje.
Kiedy złoto idzie w górę?
Na notowania złota ma też wpływ rosnący popyt ze strony przemysłu jubilerskiego czy medycznego. Coraz większe zainteresowanie złotem wykazują Chiny oraz Indie. To szybko bogacące się społeczeństwa, które nadrabiają zaległości w nabywaniu dóbr materialnych podkreślających bogactwo i status społeczny.
Dużo złota kupuje się w USA i Niemczech. Złoto jest popularnym prezentem na śluby, komunie, wesela czy Boże Narodzenie, więc w tych okresach również nie należy spodziewać się spadku cen.
W odróżnieniu od nieruchomości, które również są popularną formą zabezpieczenia przyszłości, złoto łatwo przewieźć, nietrudno także sprzedać część zasobów. Nie występuje tu też ryzyko zniszczenia czy utraty wartości ze względu na różne nieprzewidziane okoliczności, jak to ma miejsce w przypadku nieruchomości. Mowa tu chociażby o zmianach planu zabudowy przestrzennej otoczenia bądź w szerszej perspektywie zmianach demograficznych, problemach na rynku bankowym czy pogorszeniu się sytuacji gospodarczej w kraju – wyjaśnia ekspert firmy skup.zlota.pl.
Złoto – jak inwestować?
Dobrą praktyką jest lokowanie w złoto jedynie części oszczędności. Rozsądną granicą jest próg 13-20% i zakup wyłącznie złota inwestycyjnego. Nie należą do niego złota biżuteria i przedmioty użytkowe z tego kruszcu. Na inwestycje nadają się jedynie złote sztabki i monety emitowane przez znane mennice. Nie należy kupować najlżejszych monet, bo marża handlowa jest na nich największa. Podobnie rzecz się ma z najbardziej wartościowymi, czyli największymi sztabkami. Z drugiej strony o wiele łatwiej jest sprzedać kilka mniejszych sztabek niż jedną, dużą sztabkę.
Początkujący inwestorzy często zadają sobie pytanie, jak kupić złoto. Korzystne ceny i bezpieczne transakcje oferują pośrednicy w handlu złotem w internecie. Transakcja jest zupełnie bezproblemowa, a przesyłka w ciągu kilku dni trafia prosto pod wskazany adres. W podobny sposób funkcjonuje skup złota online. Zaletą takiego rozwiązania jest bieżąca korekta kursu oraz możliwość porównania marży dilera.
Czemu złoto tanieje?
Krótkoterminowe wahania kursu złota są sprawą normalną i nie powinny wzbudzać niepokoju.
Inwestycje w złoto powinny być traktowane jako lokaty długoterminowe. Wahania notowań złota są z reguły mniejsze niż zmiany cen akcji. Porównywanie siły nabywczej z wartością określonej ilości złota wypada korzystanie. 50 lat temu i dzisiaj za tę samą ilość złota możemy kupić przedmioty o podobnej wartości – dodaje nasz rozmówca z portalu skup.zlota.pl. Wielką niewiadomą pozostaje polityka dużych banków centralnych, które lokują swoje rezerwy w złoto. Uwolnienie części z nich i ponowne wprowadzenie na rynek z pewnością spowodowałoby spadek kursu złota.
Istnieje również korelacja pomiędzy kursem dolara a notowaniami złota. Niska cena dolara prowadzi do wzrostu cen złota i odwrotnie. Podobne zjawisko można (choć nie jest to regułą) zaobserwować w przypadku oprocentowania lokat bankowych i obligacji. Ich wysokie oprocentowanie przyciąga uwagę inwestorów.
Nawet najdokładniejsze monitorowanie powyższych czynników nie da gwarancji dokładnego przewidzenia cen złota. Również mechanizmy, które sprawdzały się w przeszłości, nie zawsze da się przełożyć na obecne czasy. Prognozy ekspertów potrafią znacząco się od siebie różnić. Jedno jednak pozostaje pewne. Co by się działo, złoto pozostaje bezpieczną przystanią dla inwestorów, a złote sztabki i monety stanowią gwarancję pewnej przyszłości.