Konferencje biznesowe to doskonała okazja dla każdego, kto poważne myśli o rozwoju własnej firmy lub pieczołowicie dba o swoją ścieżkę kariery. Podczas takich konferencji, które organizowane są w całym kraju, możemy nie tylko poznać konkurencję, ale też nawiązać wartościowe kontakty, poszukać wspólników czy inwestorów, lub nawet znaleźć pracowników.
Mnogość konferencji i spotkań biznesowych powoduje jednak, że bardzo często ciężko wybrać te, z których faktycznie skorzystamy. A trzeba wziąć pod uwagę to, że większość z nich jest dość droga – bardzo rzadko takie spotkania się organizowane bezpłatnie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę najciekawszych i najbardziej wartościowych konferencji dla przedsiębiorców w Polsce. Już teraz rezerwujcie sobie czas w kalendarzu, bo większość z nich jest cykliczna i co roku odbywa się w podobnych terminach!
Korzyści z uczestnictwa w konferencjach przeznaczonych dla biznesu jest naprawdę wiele. To przede wszystkim wielka dawka wiedzy biznesowej od specjalistów, praktyków i osób, które wiedzą, co w branży się dzieje. Dostajemy podane na tacy nowoczesne rozwiązania oraz pomysły, które możemy przenieść do własnego interesu. Rozwijamy się, a co z tym się wiąże, zaczynamy coraz więcej zarabiać. Kolejną ogromną zaletą udziału w spotkaniach biznesowych, jest możliwość poznania nowych ludzi. I nie do końca chodzi tu o to, by poznać nowych kolegów, z którymi możemy pójść na imprezę, a o to, że zawieramy znajomości biznesowe. Może zabrzmieć to nieco cynicznie, ale te znajomości mogą w przyszłości przełożyć się na konkretne słupki finansowe. Poznajemy ludzi z naszej branży, ale także tych nieco odmiennych, z którymi w przyszłości możemy zawrzeć współpracę – bardzo szeroko rozumianą. Podczas wspólnych rozmów, wymiany zdań i pomysłów możemy wpaść na genialne rozwiązanie lub nawiązanie współpracy firm z pozornie różnych branż. Warto spróbować! Tym bardziej, że gdy idziemy na taką konferencję biznesową, każdy jest otwarty na rozmowy, więc nie musimy się krępować, zaczynając rozmowę. Konferencje dla biznesu to ogromna dawka wiedzy, ale także inspiracji. Poznajemy innych, słuchamy wykładów, które nie zawsze związane są ściśle naszą branżą, ale świetnie otwierają umysł, nasze umiejętności i są niebanalnym źródłem inspiracji. Nawet jeśli czasem trzeba zapłacić za nie niemałe pieniądze. Co więcej, to także dobra zabawa. Wiele konferencji obfituje w imprezy towarzyszące, dobre obiady czy wystawne kolacje. Warto z tego skorzystać i nie tylko uczyć się, ale po prostu miło bawić w nowym towarzystwie.
Poniżej subiektywna lista najciekawszych konferencji biznesowych, które odbywają się w Polsce.
Infoshare, Gdańsk, maj
Infoshare to największa konferencja technologiczna, jaka odbywa się w Europie Środkowo-Wschodniej. Infoshare to konferencja technologiczna, tworząca ekosystem, w którym nowe technologie łączą się z biznesem. Co roku do Gdańska przyjeżdżają tysiące uczestników. Wśród nich są startupperzy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Dwa dni konferencji to 9 tematycznych scen, 200 prelegentów, ponad 150 wystąpień oraz imprezy towarzyszące, które są kolejną okazją do nawiązania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń.
Tematyka spotkań krąży wokół nowych technologii, marketingu, rozwiązań dla programistów, developerów, rozwoju firm oraz poszukiwania inwestorów dla start-upów. Wśród gości są zarówno wielkie międzynarodowe brandy, ale także mniejsze firmy szukające możliwości współpracy, dofinansowania czy nowych rozwiązań dla swojej marki. Specjalna strefa Speed Dating pozwala na umówienie indywidualnych spotkań z inwestorami, Startup Expo umożliwia zaprezentowanie swojego rozwiązania na dedykowanym stoisku, a Startup Contest każdego roku gromadzi ponad 500 startupów walczących o nagrodę główną – 20 000 euro. Wśród firm, jakie można spotkać na stoiskach, są m.in. Google, Microsoft, Intel, Samsung, HP, Bayer, IBM, Amazon czy Lufthansa Systems. Natomiast wśród prelegentów znajdziemy najważniejsze nazwiska szeroko rozumianego biznesu, technologii i marketingów: Brian Fanzo, Chris Kubby, Michał Szafrański, Jeremy Goldman, Eric Siu, Pocket Sun, Zbigniew Wojna, Filip Wolski, Piotr Konieczny, Zoe Rose, Janina Bąk, Scott Helme i Thomas Thurston (lista nazwisk z edycji 2018).
Europejski Kongres Gospodarczy, Katowice, maj
Europejski Kongres Gospodarczy to kolejne ważne wydarzenie dla biznesu, które odbywa się w maju w Katowicach. To trzydniowe spotkanie, które organizowane jest od 2009 roku. Uczestniczy w nim duża liczba osobistości świata polityki, biznesu, nauki, ekonomii i mediów. Z każdą kolejną edycją wzrasta skala wydarzenia. Europejski Kongres Gospodarczy to cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski i z zagranicy. Ideą Kongresu jest integracja europejskich przedsiębiorców, budowanie wśród nich świadomości wartości wspólnoty oraz nakreślenie kierunku działań Europy. Tematyka EEC obejmuje najbardziej istotne kwestie dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy.
Podczas największej imprezy gospodarczej Europy Centralnej odbywa się ponad 150 sesji i debat z udziałem ponad 1000 prelegentów. Wśród nich między innymi: Paweł Borys, Jadwiga Emilewicz, Jarosław Gowin, Luca Jahier, Jerzy Kwieciński, Justina Mutale, Sanjay Samaddar, Kinga Baranowska, Piotr Buras i Filip Grzegorczyk (lista z 2019 roku).
European Start-up Days, Katowice, maj
Ważnym wydarzeniem dla początkujących firm jest z pewnością kolejna katowicka konferencja European Start-up Days. Również obywa się w maju, a pierwsza edycja była w 2016 roku. Celem imprezy jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy są obecni na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w tym samym czasie. Uczestnicy debat European Start-up Days rozmawiają między innymi o: trendach i preferencjach konsumenckich kształtujących rzeczywistość, personalizacji i markach, reakcjach na różne formy reklamy, najnowszych trendach w marketingu i digital marketingu, followersach, influencerach, celebrytach, transformacji tradycyjnej gospodarki w cyfrowych czasach – największych wzywaniach i skutecznych praktykach, cyfrowych miastach, internecie rzeczy, sztucznej inteligencji, osiągnięciach robotyki w Polsce i robotach w domu oraz życiu codziennym, w handlu i przemyśle czasu wolnego, e-sporcie i przemyśle gier komputerowych, rozwoju biotechnologii i cyfryzacji sektora medycznego, technologii blockchain, blaskach i cieniach branży fintech oraz polskiej scenie start-upowej.
Kogo można spotkać na konferencji? Wśród nazwisk między innymi: Jarosław Bator, Iain Begg, Stanisław Dyrda, Marek Kamiński, Ross Knap, Łukasz Korycki, Paulina Paprzycka i Radosław Zawiercha (lista prelegentów z 2019 roku).
Forum Ekonomiczne, Krynica, wrzesień
Forum Ekonomiczne w Krynicy (Górskiej) to coroczne międzynarodowe spotkanie przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które po raz pierwszy zostało zorganizowane w 1992 roku. Co roku na Forum Ekonomicznym przyjeżdża ponad cztery tysiące gości. Swoje poglądy, dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie, wymienią szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z pond 60 krajów.
W czasie Forum Ekonomicznego 2019 odbędzie się sześć sesji plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych i wykładów, warsztaty, prezentacje narodowe i regionalne. Tematyka spotkań związana będzie ściśle z kilkunastoma ścieżkami programowymi: Biznes i Zarządzanie, Europa i Świat, Europa Karpat, Forum Bezpieczeństwa, Forum Energetyczne, Forum Innowacji, Forum Ochrony Zdrowia, Forum Regionów, Inwestycje i Rozwój, Nowa Gospodarka, Państwo i Reformy, Polityka Międzynarodowa, Społeczeństwo oraz dodatkowe Wydarzenia Specjalne.
Kongres Regionów, Wrocław, czerwiec
Wrocławski Kongres Regionów to najważniejsze w Polsce spotkanie samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych. Bierze w nim co roku około 700 uczestników, 100 mówców i panelistów, 50 prezydentów miast i marszałków województw, 300 burmistrzów i starostów. Do wyboru mają ponad 50 prezentacji, wywiadów scenicznych, paneli i sesji. W tym roku tematem przewodnim Kongresu Regionów jest „Więcej za mniej. Samorząd gotowy na nowe czasy”, który podzielony został na sześć segmentów tematycznych: Otwartość na zmiany społeczne, Zarządzanie przestrzenią, Mobilność, Środowisko, Finanse, Strategie samorządowe 2030.
Kongres Regionów wyróżniają świeże inspiracje z polskich i zagranicznych samorządów oraz wyjątkowi goście: globalni eksperci o globalnych trendach, odczuwalnych na poziomie lokalnym i przedstawiciele wszystkich szczebli polskiego samorządu. W czasie kongresu rozstrzygane są także ważne konkursy o zasięgu ogólnopolskim – doroczne rankingi na najlepszych prezydentów miast (Newsweek) oraz miasta przyjazne dla biznesu (Forbes).
I Love Marketing, Warszawa, październik
Kto interesuje się marketingiem, reklamą i public relations, nie może pominąć warszawskich spotkań I Love Marketing. Jest to niewątpliwie jedno z największych i najważniejszych wydarzeń w polskiej branży marketingu internetowego. Specjaliści podczas swoich wystąpień opowiedzą o pojawiających się trendach i nadchodzących zmianach w marketingu. Wydarzenie jest adresowane zarówno dla przedstawicieli małych i średnich firm, jak i dla osób zajmujących się marketingiem w dużych firmach i korporacjach. I love Marketing to zastrzyk praktycznej wiedzy podanej w formie 18 minutowych prezentacji. Każde wystąpienie można ocenić, przez co z udziału w konferencji wyeliminowani zostali prelegenci mało ciekawi lub zajmujący się jedynie reklamą własnych firm.
Kogo można spotkać wśród prelegentów I Love Marketing? Joannę Bąk, Krzysztofa Wrońskiego, Agnieszkę Stelmaszczyk, Tomasza Manikowskiego, Pawła Tkaczyka, Kamila Kozieła, Bartosza Mateję, Tomasza Kammela, Radka Kotarskiego, Magdalenę Urbaniak, Rafała Masnego, Tomasza Palaka i Artura Jabłońskiego.