Polscy przedsiębiorcy borykają się z wieloma problemami. Jednym z podstawowych jest finansowanie bieżącej działalności firmy. Interesującym narzędziem, które może pomóc firmie działać bez przestojów jest kredyt obrotowy. Poniżej opisujemy czym jest i kiedy warto z niego skorzystać.
Definicja kredytu obrotowego
To instrument bankowy przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności firmy. Służy osiąganiu celów biznesowych przedsiębiorstwa bez obawy o finanse. Dzięki temu firma może realizować założone cele, co pozwala utrzymywać konkurencyjność rynkową na stałym poziomie . Uzyskane dzięki kredytowi środki mogą zostać użyte na przykład na potrzeby kosztów administracyjnych. Możliwe stanie się więc uregulowanie części wydatków ponoszonych na rzecz zatrudnienia personelu, ale nie tylko.
Tego typu kredyty pozwalają uzyskać przedsiębiorstwu płynność finansową. Umożliwiają regulowanie bieżących zobowiązań w chwili, gdy borykamy się z okresowym brakiem gotówki. Z taką sytuacją można zetknąć się wtedy, gdy nasze środki zostały zamrożone w należnościach od kontrahentów. Do momentu, gdy dłużnicy nie uregulują wobec nas zaległych płatności, możemy korzystać z finansów czerpanych z kredytu.
Warunki przyznania kredytu obrotowego
Warto mieć świadomość, że mogą ubiegać się o nią firmy o ugruntowanej i stabilnej pozycji na rynku. Nie będą mogli skorzystać z jej dobrodziejstw młodzi przedsiębiorcy, którym poleca się raczej faktoring. Opisywana pożyczka udzielana jest zwykle na okres krótszy niż rok, a jej minimalna kwota wynosi najczęściej 10 tysięcy złotych. Istnieją jednak sytuacje, w których czas kredytowania jest dłuższy i może wynieść od 3 do 4 lat. Tak długi termin spłaty dotyczy środków przeznaczonych na potrzeby zakupu zapasów sezonowych.
Pieniądze mogą być udostępnione nam zarówno w rachunku bieżącym, jak i w rachunku kredytowym. W chwili, gdy zdecydujemy się na skorzystanie z drugiej możliwości, musimy mieć na uwadze to, że wypłaty środków nie są objęte żadnym harmonogramem. Zwykle bank wymaga tylko, byśmy spłacili całą zaciągniętą kwotę do daty zapadalności kredytu.
Działanie tego typu nie jest jednak regułą. Funkcjonują na rynku takie umowy, w ramach których instytucja finansowa wymaga od kredytobiorcy spłaty ustalonej kwoty w regularnych ratach. Wtedy spłata takiego zobowiązania nie różni się zbytnio od zwykłej pożyczki udzielanej osobie prywatnej.
Koszty przyznania kredytu obrotowego
Rozważając zaciągnięcie kredytu obrotowego trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest on stosunkowo drogi. W poszukiwaniu oszczędności, warto dokładnie zbadać rynek i wybrać najlepszą dla siebie ofertę. W związku z tym, że zarobek banku z zaciągniętej przez nas pożyczki może wynieść od 8 do nawet kilkunastu procent w skali roku, różnice mogą być naprawdę ogromne.
Do oprocentowania należy także doliczyć koszty prowizji, których wysokość może wynieść od 0,3 do nawet 5 procent całej sumy zobowiązania. Dodatkowym obciążeniem może okazać się opłata za rozpatrzenie wniosku, a także prowizja, którą będziemy musieli zapłacić w związku z niewykorzystanymi przez nas środkami. Najczęściej bywa również tak, że bank wymaga od nas zabezpieczenia. W większości przypadków instytucje udzielające kredytu preferują pożyczki pod zastaw na przykład nieruchomości, ale istnieją także inne wymogi.
Jak widać kredyt obrotowy na działalność firmy może być dla niektórych narzędziem bardzo pomocnym i uniwersalnym. Dzięki niemu łatwiej zrealizujemy założone cele biznesowe. Nie jest jednak dostępny dla wszystkich, dlatego młodzi biznesmeni muszą szukać źródła finansowania gdzie indziej. Pamiętajmy jednak, że jak każdy kredyt, także i ten niesie za sobą obowiązek spłaty.