Nie każdy przedsiębiorca o tym wie, a okazuje się, że prawo podatkowe zakłada, że zakup niektórych książek można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Warto zatem zdać sobie sprawę z tego, w jakie publikacje można i warto zainwestować. Zakup niektórych z nich może być impulsem do rozwoju przedsiębiorstwa. Które są szczególnie warte rozważenia?
Prasa fachowa
Osoby wykonujące niektóre usługi muszą nieustannie śledzić nowości pojawiające się w branży. Dotyczy to zarówno osób prowadzących biura rachunkowe, jak również budowlańców, pedagogów, informatyków i wielu innych specjalistów. Należy jednak pamiętać o tym, że omawiane produkty muszą spełniać określone wymogi.
Nie każda publikacja może być przecież wliczona w koszty uzyskania przychodu. Można jednak uwzględnić w rozrachunku te czasopisma, których zakup może przyczynić się do uzyskania przychodu. Mogą one mieć także wpływ na zabezpieczenie lub utrzymanie wpływów do kasy firmy. Nie mogą być przy tym używane do celów prywatnych. Ważne jest przy tym, że konieczne jest udowodnienie zasadności zakupu. Obowiązek ten ciąży na właścicielu firmy.
Książki branżowe
Zasób literatury fachowej powiększa się nieustannie. Kolejne propozycje książkowe zawierają wiele ciekawych spostrzeżeń cenionych ekspertów. Ich rady służą często temu, by firma zdobywała nowych klientów. Publikacje tego typu można zatem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu – zawierają przecież informacje dotyczące tego, jak poszerzyć grono potencjalnych nabywców. Najciekawsze treści tego typu znajdują się w propozycjach wydawniczych takich spółek jak MT biznes czy Onepress. Pracujący dla nich eksperci najlepiej wiedzą, jakiej wiedzy potrzebują biznesmeni funkcjonujący w różnych branżach.
Nie tylko publikacje fachowe
Literatura służąca zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy fachowej to nie jedyna pozycja wydawnicza, którą można odliczyć. Można również zainwestować w publikacje o tematyce okołobiznesowej. Mogą to być zarówno pomoce naukowe, jak i magazyny o szeroko pojętej tematyce gospodarczej.
Ważne jest to, aby udowodnić, że zawarte w nich treści przysłużyły się firmie. Niejednokrotnie niosą one ze sobą dane na temat możliwych kierunków rozwoju przedsiębiorstwa. Niewykluczone, że redaktorzy piszą również interesujące artykuły na temat najnowszych produktów, które mogą trafić do oferty spółki handlowej. Konieczne jest jednak udowodnienie urzędnikom, iż zakup był rzeczywiście potrzebny.
Kursy w postaci gazet z dołączoną płytą
W dzisiejszych czasach zdobywanie nowych kwalifikacji jest możliwe z pomocą dostępnych na rynku publikacji naukowych. Są to coraz częściej tygodniki lub miesięczniki o tematyce językowej. Pozwalają one w wolnym czasie poszerzać wiedzę na temat języka obcego. Staje się to coraz bardziej modne.
Niejednokrotnie jest również tak, że w pismach branżowych znajduje się cykl wydawniczy dotyczący fotografii lub programowania. Jeśli tylko umiejętności te są ważne z punktu prowadzenia firmy – można rozliczyć się z fiskusem za ich zakup na potrzeby prowadzonych interesów.
Podręczniki z zakresu różnych nauk
W zespole pracowniczym znajdują się osoby, które zajmują się wykonywaniem różnych odpowiedzialnych zadań. By obowiązki te mogły być pełnione na możliwie najwyższym poziomie, należy zapewnić pracownikowi dostęp do źródła wiedzy. Może być ono dostępne w postaci różnych propozycji wydawniczych. Ich zakup wiąże się zatem nierozerwalnie z prowadzeniem interesów. Warto o tym pamiętać w trakcie planowania zakupów na potrzeby przedsiębiorstwa.
Faktura jest koniecznością
Zakup wszystkich opisanych publikacji musi zostać udokumentowany odpowiednim dowodem księgowym. Dlatego też konieczne jest otrzymanie faktury. Wówczas w Księdze Przychodów i Rozchodów odnotowuje się ją w kolumnie zawierającej pozostałe wydatki. Warto przy tym pamiętać o dwóch metodach ujmowania kosztów. Każda z nich – kasowa i memoriałowa – posłuży do ewidencjonowania różnego rodzaju zakupów. Warto o tym pamiętać, aby podejmować odpowiednie i odpowiedzialne decyzje.
Wygląda na to, że zakup literatury i prasy może być z powodzeniem wliczony w koszty uzyskania przychodu. Dlatego właśnie dobrze jest pamiętać o tym, co może zostać wpisane w firmowej dokumentacji. Można wówczas zaoszczędzić sobie nadmiernych wydatków na utrzymanie działalności.