Lampa studyjna to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia fotograficznego atelier. Dobór tego sprzętu oświetleniowego odgrywa kluczową rolę dla każdego artysty. Każdorazowo trzeba więc dobrze zastanowić się, jaki model jest faktycznie potrzebny. Wybór jest w tej materii bardzo duży, ale postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Prezentujemy najciekawsze egzemplarze opisywanego oprzyrządowania.
Fomei Digitalis 600 RF
Ta seria dobrze znanych produktów posiada sprawdzone od lat bagnety montażowe. Dzięki nim można zatem zestrajać ze sobą różne modele akcesoriów do modelowania światła. Najważniejsze jest jednak to, że najnowszy produkt firmy, charakteryzujący się dobrą jakością i powtarzalnością, dostarcza błysku o temperaturze barwy 5500 K. Dodatkowo jego energię można płynnie regulować w zakresie od 1/64 aż do pełnej mocy.
Ponadto każdorazowo czas oczekiwania na kolejny błysk jest bardzo krótki, co sprzyja szybkiemu wykonywaniu kolejnych ujęć. Opisywany model jest kompatybilny z zasilaczem akumulatorowym Panther Power Pack 1500 i odbiornikiem pozwalającym na wyzwalanie bezprzewodowe.
F&V LD-400
Projektantom tego sprzętu przyświecały dwa główne cele. Pierwszym była wysoka funkcjonalność, zaś drugim – prostota obsługi. Użytkownik mając zatem do dyspozycji tak stworzoną lampę, będzie mógł cieszyć się satysfakcjonującymi zdjęciami. Dzięki czemu zdoła należycie je doświetlić? Przede wszystkim pomoże w tym wysoka moc błysku rzędu 400 Ws, którą można regulować w zakresie od 1 do 1/8 tej właśnie wartości.
Niezwykle ważna jest także wysoka powtarzalność kolejnych porcji światła, o którą dba palnik firmy Heimann. Uwagę zarówno profesjonalistów, jak i amatorów fotografii powinno zwrócić uniwersalne mocowanie typu Bowens, dzięki któremu możliwe staje się montowanie do lampy różnorodnych nakładek.
Quantum Pulse Pro 800
Opisywany tutaj model jest najmocniejszym z całej serii. Posiada rozbudowane ustawienia mocy błysku, którego czas trwania można regulować w zakresie od 1/5000 do 1/800 sekundy. Co ciekawe, projektanci znacząco skrócili także czas ładowania żarnika, który wynosi zaledwie 0,05 sekundy. Uwagę kupujących powinny zwrócić także użyte do budowy lampy tranzystory IGBT. Dzięki nim światło może zabłysnąć aż 10 razy w ciągu sekundy!
Walimex 17626
Ta lampa pierścieniowa posiada moc aż 75 watów. Średnica zewnętrzna okręgu, na którym zamontowane są żarówki, wynosi 48 centymetrów, wewnętrzna – 37. Barwa emitowanego światła ma wartość 5400 K, a waga całego zestawu wynosi niecałe półtora kilograma. Dodatkowo ten ciekawy sprzęt dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych: białym, czarnym i srebrnym.
F&V RDG-04
Ta panelowa lampa światła stałego wyposażona została w cztery świetlówki. Ich łączna moc wynosi 220 watów, co stanowi równowartość oświetlenia żarowego pobierającego aż 5 razy więcej energii. Można zatem ze spokojem stwierdzić, że jest to model ekonomicznie opłacalny. Dlatego właśnie z powodzeniem sprawdzi się zarówno w amatorskich, jak i profesjonalnych studiach fotograficznych.
Współczynnik odwzorowania barw (Ra) jest przy tym bardzo wysoki i wynosi aż 90. Można mieć zatem pewność, że kolorystyka zdjęć będzie znakomicie wręcz oddawała faktyczny odcień fotografowanych obiektów, nadając im maksymalnie dużą autentyczność.
Vito CN-600CSA
Ten profesjonalny sprzęt fotograficzny posiada wiele zalet. Przede wszystkim wyposażony został w żarówki diodowe, które pozwalają na płynną regulację mocy i barwy światła. Może ono dzięki temu wykazać się zróżnicowanymi właściwościami. To sprawia, że fotograf ma możliwość dokonania różnorodnej ekspozycji.
To z kolei, dzięki wykorzystaniu jednego prostego urządzenia, daje duże pole manewru zarówno w trakcie realizowania sesji zdjęciowej, jak i podczas rejestrowania materiału wideo. 600 diod zamontowanych na tym panelu dostarcza światło o strumieniu świetlnym odznaczającym się wartością blisko 3500 lumenów.
F&V FVDS-2000
Jeśli poprzednio opisany model okazałby się niewystarczający, można zdecydować się na ten o wiele większych możliwościach. Został on wyposażony w 2000 diod LED. Tak duża ich liczba ma zasadnicze znaczenie. Pozwala bowiem na płynną regulację temperatury barwowej od 3400 do 5500 K. Imponująca jest także wydajność świetlna rzędu 8400 lumenów. Przydatny w trakcie realizacji zdjęć jest również przymocowany do obudowy ściemniacz, dzięki któremu można dowolnie manipulować strumieniem światła.
Wybór różnorodnych lamp dla fotografików jest naprawdę imponujący. Wielość tego sprzętu daje zatem duże szanse na odnalezienie akcesoriów, które sprostają wymaganiom różnych użytkowników. Mamy nadzieję, że dzięki naszej prezentacji poruszanie się w tej szerokiej ofercie stanie się o wiele łatwiejsze.