Biznes także coraz bardziej zależny jest od sieci, a przedsiębiorcy zastanawiają się, czy lepiej prowadzić jest tradycyjny interes czy też taki, który świadczy swe produkty lub usługi wyłącznie online.
Internet to platforma do prowadzenia licznych typów działalności
Sieć to doskonała platforma biznesowa w przypadku wielu branż. Potencjał sieci można szczególnie dobrze wykorzystać w przypadku nienamacalnych usług. Z roku na rok coraz popularniejsze staje się zawieranie ubezpieczeń, czy też pożyczanie pieniędzy online. Wystarczy spojrzeć na internetowe kalkulatory ubezpieczeń, czy też na nowe chwilówki w rankingu Matchbanker.pl, aby przekonać się, jak wiele atrakcyjnych usług tego typu można znaleźć w sieci. Internet w takich przypadkach oznacza sytuację win-win, zyskują zarówno firmy, które ograniczają koszty, jak i klienci, mogący skorzystać z usług błyskawicznie, bez wychodzenia z domu, a w dodatku 24 godziny na dobę. W przypadku usług pożyczkowych i ubezpieczeniowych można być niemal pewnym, że założenie firmy działającej online będzie coraz bardziej atrakcyjne, w porównywaniu do działalności tradycyjnej.
Internet coraz bardziej przejmuje też handel produktami, w sieci można kupić praktycznie wszystko np. sprzęt RTV/AGD, opony, ale także i artykuły spożywcze. W przypadku sprzedaży produktów przez Internet wciąż występuje mały problem, czyli konieczność ich dostarczenia do klienta, co zajmuje trochę czasu, np. kilka dni. Firmy transportowe działają jednak coraz sprawniej, a przyszłość być może należeć będzie do dronów, które już za kilka lat mogą zastąpić tradycyjnych kurierów.
Występują jednak także i firmy, które ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, nie mogą prowadzić biznesu w sieci. Trudno sobie bowiem wyobrazić by np. fryzjer, rehabilitant, czy też tatuażysta mogli świadczyć usługi bez bezpośredniego kontaktu z klientami.
Biznes online często ogranicza koszty działalności
Prowadząc interes wyłącznie online, zwykle można ponosić znacznie mniejsze wydatki. W takim wypadku można bowiem znacznie ograniczyć koszty wynajęcia przestrzeni biurowej, czy też opłacenia personelu zajmującego się obsługą klientów, czyli te, które zwykle stanowią dużą część wydatków związanych z prowadzeniem tradycyjnej firmy.
Konieczne może być za to poniesienie nieco innych wydatków, związanych z obsługą portalu internetowego, który ma obsługiwać klientów. Summa summarum, interes internetowy zwykle wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami otworzenia i prowadzenia biznesu, w porównaniu do stacjonarnych form działalności. W przypadku działalności online często odpada także konieczność załatwienia wielu spraw formalnych, a w dodatku pracować można praktycznie z każdego miejsca na ziemi.
Prowadzenie firmy online ma także wady
Oferowanie swych towarów lub usług przez sieć także ma jednak minusy. Konkurencja jest silna, a przebicie się do świadomości i pozyskanie klientów bywa trudne, tym bardziej że w tym przypadku nie występuje kontakt bezpośredni z klientami. Duże ryzyko może wiązać się z zapleczem IT, każdy problem ze stroną internetową odpowiedzialną za obsługę klientów, może bowiem prowadzić do sporych start finansowych.
Podsumowując, nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy lepiej jest prowadzić interes stacjonarny, czy też biznes online. Wszystko zależy od specyfiki danej branży oraz celów i możliwości przedsiębiorcy. W wielu przypadkach zaś najlepsze efekty można uzyskać, łącząc oba sposoby funkcjonowania przedsiębiorstwa. Trzeba mieć też świadomość, że z roku na rok znaczenie Internetu będzie coraz większe na niemal każdym rynku.