Chcesz zbudować poduszkę finansową, która zabezpieczy Cię w razie nieprzewidzianych wydatków w przyszłości? Zastanawiasz się nad kontem oszczędnościowym oraz lokatą? Poznaj najważniejsze różnice między tymi produktami bankowymi i wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Coraz więcej Polaków deklaruje chęć regularnego gromadzenia środków z myślą o przyszłości. Wśród nich przeważają przede wszystkim konta oszczędnościowe i lokaty – wybiera je średnio 30 proc. rodaków.
Lokaty – najważniejsze informacje
Lokaty to bezpieczny i sprawdzony sposób na pomnażanie środków. Chociaż aktualne oprocentowanie nie pozwala na osiąganie wysokich zysków, oszczędzający nie muszą obawiać utraty kapitału. Jest on wypłacany w całości, powiększony o wypracowane odsetki.
Konta oszczędnościowe – co trzeba o nich wiedzieć?
Konta oszczędnościowe to rachunki zakładane do kont osobistych. Oprocentowane, pozwalają gromadzić kapitał oraz systematycznie go powiększać. Wysokość wypracowanych zysków po części zależy od właściciela rachunku – od tego, z jaką częstotliwością będzie wpłacał środki i jak wysokie będą to kwoty.
Lokaty i konta oszczędnościowe – czym się różnią?
Chociaż cel rachunków oszczędnościowych i lokat jest ten sam, oba produkty bankowe znacznie się różnią.
Chociaż cel rachunków oszczędnościowych i lokat jest ten sam, oba produkty bankowe znacznie się różnią.
- Minimalna kwota środków
W przypadku lokat to bank określa minimalną kwotę depozytu. Natomiast w przypadku kont oszczędnościowych można zacząć oszczędzać już od 1 zł.
- Wysokość oprocentowania
Tutaj wszystko zależy od oferty konkretnego banku – oprocentowanie może być zbliżone lub różnice między nim mogą być znaczące, np. na niekorzyść lokaty.
- Możliwość wypłaty części środków w dowolnym momencie
Konto oszczędnościowe daje swobodny dostęp do pieniędzy – można wypłacić je w dowolnym momencie bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat (dotyczy jednego lub kilku pierwszych przelewów w miesiącu).
W przypadku lokat można wypłacić jedynie całość ulokowanego depozytu – jednak konsekwencją będzie utrata wypracowanych do tej pory odsetek lub ich części.
- Sposób kapitalizacji odsetek
W przypadku konta oszczędnościowego kapitalizacja odsetek zachodzi co miesiąc, co pozwala jednocześnie korzystać z mechanizmu procenta składanego. Natomiast w lokatach kapitalizacja przeprowadzana jest na koniec umowy.
Zastanawiasz się, która opcja jest korzystniejsza? Zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe to dobry sposób na bezpieczne pomnażanie środków, dlatego możesz korzystać z obu rozwiązań jednocześnie. Szczególnie, że dywersyfikacja kapitału jest jak najbardziej wskazana.