Pisaliśmy już o tym, jak innowacyjnym sposobem na finansowanie różnorodnych przedsięwzięć jest crowdfunding. Wymieniliśmy wtedy portale internetowe zajmujące się tą tematyką. W niniejszym artykule chcielibyśmy z kolei przyjrzeć się bliżej projektom zrealizowanym dzięki zbiórce pieniędzy zorganizowanej w Internecie.
Wish I Was Here
Zach Braff to amerykański aktor. Polscy widzowie mieli okazję poznać go jako dra Johna Michaela Doriana z serialu Hoży doktorzy. Wystąpił też w filmach Gwiazdka Muppetów i Liga złamanych serc. Zaistniał też jako reżyser. Zrealizował w tej roli film Powrót do Garden Gate. Jego ostatnim sukcesem, zrealizowanym dzięki crowdfundingowi, była komedia Gdybym tylko tu był. Na jej nakręcenie zebrał kwotę ponad 3 milionów dolarów, a liczba sponsorów wyniosła ponad 46 tysięcy.
The Dash
Polakom nazwa ta mówi niewiele. Faktem jest jednak to, że te inteligentne słuchawki douszne zrobiły furorę w Stanach Zjednoczonych. Sfinansowaniem ich stworzenia zainteresowała się grupa blisko 16 tysięcy ludzi. Co ich skłoniło do ofiarowywania datków? Nie tylko znana dziś wszystkim technologia bezprzewodowa.
Ważniejsze jest to, że słuchawki mają wbudowany odtwarzacz muzyki. Ponadto przydają się biegaczom; zmierzą ich tętno i prędkość poruszania się. To niezwykle ważne dla tych, którzy cenią aktywny tryb życia. Właśnie te osoby zebrały łącznie kwotę blisko 3,5 miliona dolarów.
Zano
Pod tą tajemniczą nazwą ukrywa się nietypowy dron w wersji nano. Charakteryzuje go duża samodzielność w działaniu oraz wbudowana „inteligencja”, którą można rozwijać. Ma niewielkie gabaryty, dzięki czemu mieści się w dłoni. W trakcie lotu jest w stanie robić zdjęcia i rejestrować materiał wideo w rozdzielczości HD. Na jego stworzenie zebrano ponad 3,5 miliona dolarów.
Torment: Tides od Numenera
To owoc pracy grafików ze studia projektowego inXile Entertainment. Właśnie oni wskrzesili kultową grę Torment wydaną pod koniec lat 90. Wiedzieli, że gracze długi czas oczekiwali na nową odsłonę ich ulubionego tytułu. Dlatego też stworzyli jego wznowienie, którego akcja umiejscowiona została, w przeciwieństwie do oryginału, w świecie Numenery. Najmocniejszą stroną powstałej aplikacji jest jednak fabuła, bogaty system dialogów oraz misternie skonstruowana historia głównego bohatera. To wszystko pochłonęło kwotę ponad 4 milionów dolarów.
OUYA: A New Kind of Video Game Console
Projekt ten o tajemniczej, misternie zaprojektowanej nazwie był spełnieniem marzeń ogromnej grupy ludzi. Szczególnie zainteresowani jego wcieleniem w życie byli ci, którzy na co dzień nie potrafią oderwać się od gier komputerowych. Właśnie oni czekali na konsolę podpinaną do telewizora. Najważniejsze jest jednak to, że bazuje ona na systemie operacyjnym Android.
Jest on najpopularniejszym dziś oprogramowaniem stosowanym w urządzeniach przenośnych. Jego ogromną zaletą jest to, że można dzięki niemu korzystać z ogromnej ilości dostępnych darmowo aplikacji. Na tym właśnie bazowali twórcy. Chcieli dać odbiorcom jak największą ilość bezpłatnych gier. Przyświecała im idea, którą wyrazili sloganem „Granie powinno być tańsze”. Realizacja celu nie była jednak tania. Pochłonęła kwotę ponad 8,5 miliona dolarów.
Coolest
To urządzenie AGD nie jest zwyczajną lodówką. Wyposażone zostało w głośniki Bluetooth i ładowarkę USB. Ma też wbudowany mikser do koktajli, kruszarkę do lodu, otwieracz do butelek i latarkę. Można więc powiedzieć, że jest prawdziwie wielofunkcyjne. Ważne jest jednak, że zaprojektowane zostało tak, by mogło z powodzeniem towarzyszyć użytkownikom w trakcie imprez plenerowych. By mogło finalnie dotrzeć do odbiorców, trzeba było zebrać łącznie ponad 13 milionów dolarów.
Pebble
Taką nazwę nosi smartwatch, który jest do tej pory najdroższym projektem zrealizowanym w ramach światowego crowdfundingu. Został sfinansowany dzięki wysiłkowi użytkowników platformy Kickstarter w 2011 roku. Właśnie wtedy rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę zbiórka pieniędzy. Jej wyniki znacznie przewyższyły oczekiwania twórców, którzy chcieli uzyskać kwotę 500 tysięcy dolarów. Na zaprojektowanie znakomicie sprzedającego się dziś produktu uzbierali aż 20 milionów.
Ilość inicjatyw zrealizowanych przy pomocy środków wpłacanych przez Internautów jest ogromna. Te przedstawione w artykule są najbardziej fenomenalne i zjawiskowe. Faktem jest jednak to, że dzięki zbiórkom prowadzonym w sieci można zrealizować wiele innych, ciekawych i przydatnych projektów.