Jeśli znudził ci się etat, masz dość pracowania na sukces kogoś innego albo męczy się praca w bezdusznej korporacji, zmień swoja pracę na leszpą. Działaj! Załóż własną firmę i od dziś zarabiaj tylko dla siebie i na swoich warunkach. To, że nie masz pomysłu na biznes, nie jest problemem. My mamy ich wiele i wystarczy tylko wybrać. Zobacz, dlaczego warto mieć własną firmę i jakie pomysły na biznes są teraz najlepsze.
Dlaczego warto mieć własną firmę?
Wiele osób marzy o tym, być mieć własną firmę. Przedsiębiorstwo, którego jesteś właścicielem, może mieć wiele plusów. Co takiego kusi osoby, które zakładają własne biznesy? Przede wszystkim to praca dla siebie, więc to ty ustalasz warunki, cele, a także zbierasz plony wypracowane każdego dnia. Sukces jest twoim sukcesem i wszelkie zyski trafiają do ciebie, więc samodzielnie decydujesz o ich dystrybucji, na przykład między pracowników czy kontrahentów. To, że sam decydujesz o firmie, powoduje, że jesteś odpowiedzialny za rozwój firmy i kierunek, w jakim ona podąża. Możesz modyfikować go zgodnie z własnymi priorytetami i wyłącznie ty masz wpływ na to, co będzie działo się z biznesem w przyszłości. Dzięki temu łatwiej o samorozwój i możliwość realizacji własnych celów i ambicji – nikt nie decyduje za nas, co mamy robić, jak i dlaczego. To my stajemy się dla siebie sterem, okrętem i żeglarzem. W sytuacji, gdy decydujemy o tym, jaka będzie nasza firma, możemy przekształcić naszą pasję w dochodowy biznes. Jeśli uwielbiamy jeździć rowerem, można przemyśleć otwarcie sklepu rowerowego, firmę związaną z turystyką rowerową czy naprawą sprzętu, a jeśli naszym konikiem jest dziedzina IT, to doskonale jest założyć na przykład doradztwo programistyczne czy informatyczne w szerokim tego słowa znaczeniu.
Prowadzanie własnej działalności gospodarczej to również ogromne poczucie wolności, niezależności i sprawczości, bo w końcu kto, jak nie właściciel firmy decyduje o tym, jak będzie wyglądała jej działalność. Dużym plusem jest także elastyczny czas pracy, nikogo nie trzeba prosić o zmiany godzin pracy czy wcześniejsze wyjście z biura. To szef decyduje o tym, kiedy i jak pracuje, więc łatwo w prowadzeniu własnego biznesu o elastyczność godzin pracy. Również o miejsce pracy, ponieważ szef nie jest przywiązany do biurka, a pracować może dokładnie w tym miejscu, w jakim jest mu teraz wygodnie – w biurze, domu, w kawiarni. W każdej pracy niezwykle ważne jest także towarzystwo, z jakim przyjdzie nam pracować. W sytuacji, gdy sami dobieramy sobie współpracowników czy kontrahentów, znacznie łatwiej będzie nam znaleźć do pracy osoby, które faktycznie pracują w stylu, jaki nam odpowiada i znacznie prościej będzie się nam z nimi dogadać podczas codziennych obowiązków. Własna działalność gospodarcza to również zysk ekonomiczny. Oprócz tego, że całkowity dochód w całości jest naszym udziałem, to jako przedsiębiorcy mamy możliwość kupowania wielu przydatnych rzeczy i rozliczania ich jako koszty prowadzenia działalności. Może być to na przykład sprzęt elektroniczny, komputery, drukarki, telefony, artykuły gospodarstwa domowego, meble różnego rodzaju, a nawet benzyna czy olej napędowy. Wszystko zależne oczywiście od rodzaju prowadzonej działalności.
Wady prowadzenia własnej firmy
Jednak nie ma róży bez kolców i czasem powadzenie własnego biznesu może stać się ogromnym wyzwaniem i odpowiedzialnością. To, co jest zaletą firmy, może stać się również wadą – szczególnie w ciężkiej sytuacji na rynku, małych dochodach i braku planu na prowadzenie działalności. Wyzwaniem są między innymi nieregularne zarobki, uzależnione wyłącznie od szefa, więc gdy nie ma dużych przychodów, mogą pojawić się trudności w płynności finansowej i opłacaniu obowiązkowych składek na ubezpieczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i podatków. Szefowie własnych firm bardzo często pracują znacznie więcej niż ich pracownicy, w nienormowanych godzinach, co oznacza pracę wieczorami, w weekendy, a nawet i w święta. Trzeba też cały czas dbać o kontrahentów, nowe zlecenia i właściwy przepływ gotówki przez firmę. Dodatkowo wiele formalności i działań administracyjnych leży na barkach właściciela firmy, co jest dużym obciążeniem i może powodować stres. Szef własnej firmy nie ma także płatnego urlopu, a chorobowe jest często niższe niż to, które otrzymuje się w przypadku posiadania umowy o pracę z pracodawcą. Prowadzeniu własnej działalności gospodarczej może też towarzyszyć nieustanny brak bezpieczeństwa, poczucia spełnienia i celu, jeśli firma nie odnosi zakładanych wyników finansowych. Właściciele własnych biznesów muszą liczyć się także z tym, że to oni samodzielnie odkładają na swoją emeryturę – ta z ZUS najprawdopodobniej będzie zbyt niska, by pokryć koszty życia w przyszłości.
Nie wolno jednak się zrażać. W końcu do odważnych świat należy. Dlatego poniżej przygotowaliśmy krótką listę rodzajów działalności, jakie mogą odnieść sukces w najbliższym czasie. Zobacz, co warto robić, by zarobić i odnieść zwycięstwo.
Jaki biznes warto prowadzić?
Pomysłów na biznes jest naprawdę wiele, jednak bardzo dużo z nich wymaga dużego nakładu pracy, umiejętności oraz kapitału. My zebraliśmy mnóstwo pomysłów na firmę, które nie wymagają wielkich nakładów finansowanych i kapitału, a jedynie trochę samozaparcia i uporu w dążeniu do celu. Nasze pomysły związane są także w obecną sytuacją gospodarczą i prognozami tego, w jakim kierunku zmierza gospodarka krajowa i międzynarodowa. Dlatego są po prostu na czasie!
Zacznijmy od intelektualistów. Wcale nie są zdani na łaskę losu i niskie zarobki. Jeśli marzy się im praca na własny rachunek mogą założyć wydawnictwo, szczególnie takie, które wydaje książki niszowe lub bardzo popularne e-booki i audiobooki. Mogą też sami zacząć pisać książki, zająć się copywritingiem, promocją innych firm i tworzeniem treści reklamowych. Nowoczesną formą zarabiania jest bycie asystentem wirtualnym. Pomaganie ludziom w organizacji ich życia i pracy może być bardzo dochodowym zajęciem. A dzięki temu, że nie trzeba pracować w jednym biurze, a właśnie wirtualnie, przez Internet, można zająć się więcej niż jednym zleceniem na raz. Dużym trendem w 2020 roku są podcasty, więc jeśli mamy coś ciekawego do opowiedzenia i jesteśmy specjalistami w jakiejś dziedzinie, warto zająć się nagrywaniem wystąpień i prezentacji. Bardzo szybko znajdą się sponsorzy i ludzie chętni płacić za to, że opowiadamy im o naszych wartościach czy wiedzy. Jeśli znamy się na jakiejś dziedzinie wiedzy, warto także wejść w tematykę szkoleń i uczyć ludzi jakichś umiejętności czy wiedzy. Nie chodzi tylko o to, by jeździć po Polsce czy świecie i wykładać, ale zająć się coraz modniejszym tematem szkoleń internetowych. Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które mają mało czasu, nie mogą pozwolić sobie na długie wyjazdy szkoleniowe, a wiedzę wolą zdobyć z poziomu własnego biurka w biurze czy w domu. To też oszczędność dla prowadzącego, któremu „odpadają” koszty dojazdów, wynajęcia sali i cateringu. Szkolenie może sprzedać taniej, jednak dzięki niższej cenie i braku konieczności dojazdów, skorzysta z niego więcej osób. Szkolenia są także dobrym pomysłem na własną działalność gospodarczą dla rękodzielników. Osoby twórcze mogą nie tylko sprzedawać własne wyroby (szczególnie w sklepach internetowych i na specjalnych platformach), ale i uczyć innych kreatywnych umiejętności: szycia na maszynie, wyplatania koszyków z włóczki, szycia na szydełku, tworzenia artystycznej biżuterii czy chociażby malowania obrazów.
Generalnie doradztwo jest jednym z wielu nowoczesnych pomysłów na biznes. Jeśli mamy smykałkę do urządzania wnętrz i dobry gust, świetnym rozwiązaniem może być firma doradcza z zakresu home stagingu. Wydaje się, że to bardzo przyjemna praca, która pozwoli łączyć pasję z zarobkiem. A w zabieganym obecnie świecie, ludzie coraz częściej szukają doradców w różnych dziedzinach życia. Może być to doradca wizerunkowy, stylistka, który pójdzie z kimś na zakupy i podpowie, jakie ubrania do niego pasują, jakie nie, oraz pomoże w wyborze stylizacji, fryzury i makijażu na specjalne okazje.
Osoby, które mają tak zwany fach w ręku, mogą się cieszyć. Na rynku pracy bowiem brakuje fachowców wszelkiej maści: krawców, szewców, specjalistów napraw drobnych rzeczy elektronicznych, fryzjerów, budowlańców, zbrojarzy, mechaników samochodowych, a nawet murarzy. Przedstawiciele tych zawodów nie muszą już czekać na to, by ktoś innych ich zatrudnił. Zapotrzebowanie jest tak duże, że świetnie poradzą sobie, prowadząc własną firmę. Cały czas na rynku potrzebni są fotografowie – ludzie kochają być fotografowani. Na porządku dziennym są sesje ciążowe, po urodzinach dziecka, ślubne, weselne, świąteczne i z okazji urodzin. Jeśli dobrze robimy zdjęcia, bardzo szybko znajdziemy dużą liczbę opłacalnych zleceń. Dodatkowo łatwo przekujemy pasję w biznes, a zakup dobrego aparatu fotograficznego będziemy mogli wrzucić w koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Przy okazji można także prowadzić działalność związaną z usługami graficznym – w końcu każdy fotograf w małym paluszku ma znajomość chociażby jednego programu graficznego.
Na obecnym rynku pracy doskonale odnajdą się kucharze. Jednak nie chodzi o to, aby pracować w kuchni restauracji czy na stołówce. Coraz więcej osób korzysta z usług cateringowych i zamawia gotowe posiłki na cały dzień. Warto więc wykorzystać ten trend i zacząć dostarczać innym gotowe obiady czy śniadania, a nawet całe zestawy na dzień. Dobrym pomysłem jest kierunek gotowania bardziej ekologiczny, wegetariański lub wegański.
Świetnie w prowadzeniu działalności gospodarczej radzą sobie także masażyści, którzy znajdą zlecenia nie tylko we własnym gabinecie masażu, ale mogą także postawić na mobilną działalność. Takich masażystów freelancerów poszukują ostatnio nawet duże korporacje, które zapraszają ich w wybrane dni tygodnia, aby pomogli zwalczyć ich pracownikom ból kręgosłupa i pleców. Masażysta z dojazdem do klienta to nowoczesny sposób na zarobienie pieniędzy, a paliwo wypalone na dojazd do miejsca pracy można rozliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Kolejne plus pracy mobilnej!