Każdy przedsiębiorca korzystający w swojej pracy z komputera staje przed tym dylematem. Musi podjąć decyzję dotyczącą tego, jaki system operacyjny zainstaluje na dysku twardym. Wybór w tym względzie jest w pewnym stopniu ograniczony. Nie zmienia to jednak faktu, że dobrze jest wiedzieć, jakie oprogramowanie jest najbardziej odpowiednie dla firmy. Opiszemy to w niniejszym artykule.
Microsoft Windows – najbardziej popularny
Nikt nie ma chyba wątpliwości, że produkt firmy Microsoft jest oprogramowaniem najlepiej znanym i używanym przez miliony użytkowników. Dzieje się tak między innymi dlatego, że z myślą o nim tworzona jest większość programów użytkowych. Najważniejszymi z nich są te, które wchodzą w skład pakietu MS Office. Nie trzeba nikogo przekonywać, że są one niezwykle przydatne na co dzień.
Wielu użytkowników ceni sobie również aplikacje dodatkowe, które są na stałe sprzężone z systemem. To przede wszystkim Windows Media Player. Jest bardzo przydatny wtedy, gdy konieczne jest użycie programu odtwarzającego ogromną ilość formatów plików multimedialnych. Przydaje się to przede wszystkim do prezentowania różnorodnych materiałów reklamowych i filmów promujących działalność firmy. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie propozycje programistów z Redmond sprostają naszym wymaganiom. Najbardziej polecane są te, które powstały do momentu wejścia na rynek Windowsa oznaczonego numerem 7.
Apple OS X – odporniejszy na wirusy
Najważniejszą informacją, o której trzeba wiedzieć, jest to, że korzystanie z opisywanego tu systemu wymaga zakupu sprzętu z logiem nadgryzionego jabłka. Wiąże się to jednak ze sporym wydatkiem. Jest on zapewne większy niż w przypadku sprzętu klasy PC. Nie zmienia to jednak faktu, że opisywane oprogramowanie ma wielu zwolenników. Dlaczego?
Przede wszystkim dlatego, że jego kariera rozpoczęła się od legendarnego Systemu 1 znanego użytkownikom Macintosha. Później przyszła pora na projekt NeXTSep. Jednym z najnowszych osiągnięć specjalistów jest z kolei OS X 10.10. Yosemite (tak brzmi nazwa kodowa opisywanego programu) jest ulepszoną wersją iOS 7. Jest oparty na znanym od lat interfejsie graficznym. Wzbogacono go o wiele różnych nowych funkcji, dostępność potrzebnych programów jest jednak ograniczona. Z ich instalowaniem jest zatem nieco inaczej niż w przypadku popularnych „okienek”.
Faktem jest poza tym to, że komputer z systemem operacyjnym firmy Apple jest mniej narażony na ataki ze strony hakerów. Dzieje się tak dlatego, że rzadko decydują się oni na tworzenie złośliwego oprogramowania na popularnego „Maca”. Nie trzeba zatem tak bardzo obawiać się o bezpieczeństwo danych zgromadzonych w pamięci dysku twardego.
Linux – propozycja dla niepokornych
Historia powstania tego systemu operacyjnego związana jest z osobą Linusa Torvaldsa. Pochodzący z Finlandii informatyk stworzył coś, co zasadniczo przeciwstawia się dwóm wcześniejszym propozycjom w zakresie systemów operacyjnych. Przede wszystkim stworzył on program, który udostępnił nieodpłatnie w sieci. Pozwolił w ten sposób podobnym do niego zapaleńcom wprowadzać rozmaite zmiany w strukturze całości. Sprawiło to, że w lawinowym tempie zaczęły powstawać nowe odmiany tego arcyciekawego rozwiązania informatycznego.
Jako pierwsze powstało Ubuntu, które najbardziej przypomina klasyczny Windows. Później przyszedł czas na Lubuntu, czyli jego znacznie okrojoną wersję dla słabszych komputerów. Faktem jest jednak, że opisywany program przypadnie do gustu tym, którzy nie są tradycjonalistami. Spodoba się także tym osobom, które dopiero rozwijają swój biznes. Nie muszą bowiem ponosić bardzo wysokich opłat za kupno legalnej kopii systemu.
Trzeba wykazać się natomiast chęcią zdobywania nowej wiedzy – dotyczy to przede wszystkim instalowania nowych aplikacji, gdyż jest to dość specyficzny proces. Przyzwyczaiwszy się do niego, można wykonywać wszystkie najbardziej użyteczne dla firmy prace. Tym samym uzyskuje się w pełni praktyczne oprogramowanie bez ponoszenia dużych wydatków.
Jak można się przekonać, liczba podstawowych systemów operacyjnych jest dość ograniczona. Tym samym łatwiej jest dokonać odpowiedniej decyzji w zakresie doboru oprogramowania. Decydując się na konkretny program, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z jego wszystkich zalet i wad.