Coraz większym powodzeniem w szkołach, na uczelniach wyższych czy w samym biznesie cieszą się tablice interaktywne. Te elektroniczne urządzenia są w stanie niezwykle dobrze zastąpić klasyczne białe tablice. Z oczywistych względów gwarantują nam dostęp do wielu inteligentnych rozwiązań. Ich funkcjonalność można porównać choćby z tabletem. Różnica polega jednak na tym, iż są o wiele większe od tych podręcznych urządzeń. Czym są takie tablice i jakie modele warto wybrać?
Czym są tablice interaktywne?
Tablice interaktywne to urządzenia przypominające szkolne tablice. Ich różnica polega na tym jednak, iż współpracują na co dzień z komputerem i projektorem multimedialnym. Funkcjonują niczym duży ekran dotykowy, który może być przez nas obsługiwany za pomocą palca lub specjalnego pióra. Z pomocą takiego elementu wyposażenia sali szkolnej czy biura możliwe będzie wyświetlanie na nich dowolnej zawartości komputera, jak prezentacji PowerPoint, stron internetowych, zdjęć czy filmów. Najbardziej ceniona jest w nich pełna interakcja z użytkownikiem. W wyniku tego tablica nie ogranicza się tylko do wyświetlania, lecz staje się dla nas narzędziem roboczym. Możemy za jej pomocą sterować programami komputerowymi.
Dlaczego warto zatem korzystać z takich urządzeń? Przede wszystkim prezentacja materiału na sporej tablicy interaktywnej będzie o wiele ciekawsza dla uczniów czy pracowników. To o wiele lepsze rozwiązanie niż korzystanie z rzutnika i zwykłego pokazu slajdów. Ogromną zaletą jest przy tym intuicyjna i łatwa obsługa. Wgrane oprogramowanie pozwala na używanie tablicy niczym tabletu lub smartfona, więc uczniowie czy nauczyciele nie będą mieli z nią problemów. Jeżeli tablica zostanie osadzona na specjalnym stojaku, to można ją bez trudu przenosić z miejsca na miejsce, między pomieszczeniami.
Są to urządzenia przyszłości, albowiem zadania wykonywane na tablicy zapisywane są w formie elektronicznej. Taki plik następnie nauczyciele mogą wysłać swym uczniom, co redukuje konieczność ciągłego sporządzania notatek. Za pośrednictwem tablic nauczyciele mogą wprowadzać o wiele ciekawsze i żywsze lekcje. Od tego momentu informacje teoretyczne mogą być uzupełniane o zdjęcia, filmy, zadania do wykonania.
Równie dobrze tablica sprawdzi się w biznesie, gdzie może służyć jako miejsce prezentacji wykresów firmowych. Z ich pomocą możemy ukazać dane, tabele, które będą czytelne dla innych uczestników spotkania. Pracownicy mogą z ich pomocą przechodzić multimedialne kursy i szkolenia. To także rewelacyjne rozwiązanie do pracy grupowej, gdzie podczas burzy mózgów każdy może dodać coś od siebie, a informacje o zmianach lądować będą na firmowym serwerze.
Tablica interaktywna IPBoard 85" Dual Pen elektromagnetyczna
Zaczynamy od produktu z dolnej półki cenowej, który z racji ceny niewiele ponad 3000 złotych cieszy się całkiem sporym uznaniem w naszym kraju. Interactive IPBoard należy do najnowszej generacji tablic interaktywnych. Zastosowanie w niej technologii elektromagnetycznej pasywnej sprawia, iż odznacza się wysoką precyzją oraz szybkością pracy. Jest ona niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jej sporym atutem jest to, iż umożliwia równoczesną pracę dwóch osób na swej powierzchni. To bardzo dobre rozwiązanie, gdy dwójka uczniów rozwiązuje zadanie, prowadzi prezentację.
Obsługa tablicy odbywa się za pośrednictwem dwóch elektronicznych pisaków. W jej przypadku można posłużyć się również specjalnym, teleskopowym wskaźnikiem. Wraz z kupnem tej tablicy otrzymamy czytelne i podręczne menu kontekstowe, przycisk kalibracji, opcję umieszczenia własnych skrótów do zewnętrznych programów w menu. W dodatku mamy okazje do wycięcia elementu graficznego o dowolnym kształcie z zawartości treści, pracę na warstwach graficznych, na kilku dokumentach w jednym oknie programu. Do ciekawych rozwiązań dla nauczyciela zaliczyć możemy zdrapkę, lupę, reflektor, kurtynę, narzędzia do geometrii, rozpoznawanie pojedynczych liter oraz wyrazów napisanych odręcznie, które są przekształcane na czcionkę komputerową.
Interactive iBoard 82" dual
Produktem na zbliżonym pułapie cenowym jest Interactive iBoard 82" dual. Jest to model wykorzystujący technologię pozycjonowania w podczerwieni. W wyniku tego gwarantuje dotykową obsługę przy jednoczesnym zachowaniu odporności powierzchni na uszkodzenia mechaniczne. Posiada ona magnetyczną, ceramiczną matrycę odporną na wszelkiego rodzaju zarysowania. Można z niej korzystać w sposób dotykowy palcem lub za pośrednictwem załączonych w zestawie pisaków. Jest niezwykle funkcjonalna, albowiem po obu stronach posiada kolorowe paski skrótów do najczęściej wykorzystywanych funkcji oprogramowania.
Także i tu otrzymamy możliwość umieszczenia własnych skrótów do zewnętrznych programów, pracę na warstwach graficznych, blokowanie poszczególnych warstw, narzędzia do geometrii, rozpoznawanie pojedynczych liter oraz wyrazów, możliwość wstawiania figur geometrycznych, wykorzystania dołączonej galerii zdjęć i zasobów przydatnych podczas lekcji.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
QOMO QWB100OPF
W cenie około 4000 złotych dostępna jest tablica QOMO QWB100OPF. Pochodzi ona od czołowego producenta tablic interaktywnych. Posiada suchościeralną powierzchnię, przez co można ją używać jako klasycznej tablicy tego typu. Jednocześnie jest matowa, magnetyczna, odporna na uszkodzenia. Możemy w niej liczyć na 2 punkty dotyku dzięki technologii optycznej; gwarantuje nam format obrazu 16:10, oprogramowanie Flow!Works, współpracę z systemami Windows 7, 8, 8.1, 10 bez konieczności instalacji sterowników. Również może być obsługiwana dotykowo lub przez wybrany wskaźnik. Jest to o wiele większy model, którego przekątna tablicy wynosi aż 100", a przekątna powierzchni roboczej 97". Wszystko to przekłada się na to, iż faktyczna powierzchnia robocza to aż 2172x1156 mm.
QOMO QWB100WS-PS 105"
W cenie wyższej o przeszło 1500 złotych otrzymamy kolejny produkt wspomnianej przed chwilą marki. Tym razem jej tablica interaktywna posiada przekątną 105". Z kolei wartość powierzchni roboczej to 96", a sam obszar roboczy wynosi 2145 mm x 1159 mm. Ogromną zaletą tego modelu jest fakt, iż może być obsługiwany jednocześnie przez 4 użytkowników. Jest to równie wysoce suchościeralna powierzchnia, matowa i magnetyczna tablica, która jest niezwykle odporna na uszkodzenia. Wiele osób może zainteresować fakt, iż zaopatrzona została w porcelanową powierzchnię objętą 25-letnią gwarancją!
O jakość dba także solidna aluminiowa rama. Model ten gwarantuje nam format obrazu 16:9, który odpowiada najnowszym standardom. Tu również znajdziemy oprogramowanie Flow!Works, intuicyjne paski skrótów, półkę interaktywną pozwalającą na szybki dostęp do trzech kolorów pisaka oraz do gąbki.
Zestaw interaktywny ZUMI PLUS
W cenie powyżej 5000 złotych ciekawym wyjściem jest zestaw interaktywny ZUMI PLUS. Jest to kolejne interesujące urządzenie współpracujące z komputerem i projektorem multimedialnym. Oprócz niezwykle czułego panelu dotykowego, urządzenie to posiada także właściwości klasycznej tablicy suchościeralnej. Mowa tutaj o tablicy interaktywnej iBoard 82. Dostępna jest w nim obsługa za pomocą palca lub dowolnego wskaźnika. Ciekawą opcją w jej wypadku jest współpraca z wizualizerem. W wyniku tego możliwa jest obserwacja małych obiektów i zjawisk mikroskopowych na dużym ekranie. To niezwykle dobre rozwiązanie na wypadek lekcji biologii, chemii czy też fizyki.
Współpraca z tabletem bezprzewodowym sprawia, że uczniowie mogą jeden po drugim wprowadzać swoje notatki na wybranych plikach multimedialnych na tablicy interaktywnej bez konieczności wstawania z ławki – to jest szkoła przyszłości! Jednocześnie sam nauczyciel może korygować błędy za pomocą tabletu. W modelu tym dostępna jest współpraca z systemem QclickSystem, przez który istnieje opcja szybkiego przeprowadzenia sprawdzianu lub egzaminu.
Model ten to także współpraca z projektorem krótkoogniskowym. Ten nowoczesny typ projektora gwarantuje o wiele lepsze i bardziej naturalne światło, które mniej męczy oczy uczniów, jak i również likwiduje cienie. W zestawie znajduje się tablica interaktywna iBoard 82, projektor Viewsonic PJD5453S, uchwyt ścienny PRB-5, przewód VGA 10m. W tej cenie jest to niezwykle atrakcyjny zakup.
Tablica interaktywna eno 2810 96''
W cenie blisko 7000 złotych proponowana jest nam tablica interaktywna eno 2810 96''. Jest to niezwykle ciekawe połączenie tablicy interaktywnej, suchościeralnej oraz magnetycznej ceramicznej. Jej powierzchnia także jest odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Pozbawiona została zbędnego okablowania, przez co o wiele jest prostsza w transporcie. Producent w jej przypadku zdecydował się na zastosowanie technologii nadruku punktowego. Dzięki niej możliwe jest precyzyjne ustalenie współrzędnych pióra. Do obsługi służy pióro elektroniczne z technologią Bluetooth, którego zasięg wynosi do 10 metrów. Inną zaletą może być fakt, iż ta tablica współpracuje z każdym dostępnym na rynku oprogramowaniem. Jej wymiary to 213x120 cm (96''), a grubość wynosi 2,73 cm. Zaopatrzona została w 20 klawiszy z określonymi funkcjami na pasku przenośnym.
CTouch 55" Laser Air
CTouch 55" Laser Air to przykład nie do końca tablicy, a monitora interaktywnego. Jego cena jest o wiele wyższa od pozostałych modeli, albowiem dostępny jest w cenie ponad 8000 złotych. Mowa tutaj o wersji z 55-calowym ekranem, gdzie egzemplarz 70-calowy kosztuje ponad 20000! CTOUCH to ceniony w branży holenderski producent monitorów interaktywnych. Jego produkt to przede wszystkim inteligentne rozwiązania dotykowe, ergonomia obsługi, nowoczesne wzornictwo i niesamowita jakość obrazu.
Proponowane jest nam rozwiązanie all-in-one. Jego system wspierany jest 10-punktową technologią dotyku IR Active, która została zaimplementowana z myślą o pracy grupowej. Na uwagę zasługuje wbudowany system Android, router Wi-Fi, system nagłośnieniowy obejmujący 2 wysokiej klasy głośniki o mocy 15 W RMS każdy. Możemy bez trudu zintegrować wewnątrz monitora dedykowany komputer PC. Użytkownicy mogą się cieszyć oprogramowaniem Oktopus w języku polskim, które zawiera przeszło 70 niezwykle przydatnych narzędzi przedmiotowych, tryb głosowania czy zapewnia współpracę z urządzeniami mobilnymi.