W sektorze bankowym proces wchłaniania mniejszych firm przez większe jest obecny od zawsze. Kolejne spółki zmieniały swoje nazwy na skutek wejścia w kooperację z większym i bogatszym partnerem. Z danych wynika jednak, że trend ten jest dzisiaj nie tak bardzo widoczny jak kiedyś. Dlatego właśnie w niniejszym artykule przedstawimy najbardziej spektakularne fuzje w historii naszego państwa.
PKO BP i Nordea
Osoby zarządzające najstarszą instytucją finansową w kraju podjęły decyzję o przejęciu skandynawskiej grupy Nordea AB. W posiadanie Polaków przeszły tym samym: bank, towarzystwo ubezpieczeniowe i spółka leasingowa. Zakup ten okazał się korzystny z kilku różnych względów. Przede wszystkim Skandynawowie przenieśli cały swój majątek na rzecz polskiej spółki, powierzając jej tym samym realizowanie wszystkich obecnych zobowiązań wobec klientów.
Cały proces trwał łącznie 7 miesięcy i miał zasadniczy wpływ na kondycję polskiego potentata na rynku finansowym. Stał się on tym samym bardziej konkurencyjny szczególnie w zakresie współpracy z klientami zamożnymi i korporacyjnymi. Pozyskał również sieć znakomicie przygotowanych placówek ulokowanych we wszystkich największych miastach Polski. Najważniejsze jest jednak to, że na podjętych działaniach nie stracili klienci Nordei.
Pekao S.A. i BPH
Jeden z liderów polskiej branży bankowości przejął jedynie część znanej na świecie marki. Drugą połową zarządza amerykańskie przedsiębiorstwo GE Money. Stało się tak dlatego, że polski rząd nie wyraził zgody na szerzej zakrojone działania. Mimo to możliwe było pozyskanie 2 milionów użytkowników korzystających z rachunku ROR. Tym samym udało się zasadniczo wzmocnić pozycję polskiego przedsiębiorstwa na rynku usług związanych z operacjami finansowymi.
Fortis i Dominet Bank
W przypadku tej transakcji, która miała miejsce w 2006 roku, polska strona była tą, która została wchłonięta. Na zakup zdecydowała się belgijska grupa kapitałowa Fortis. Dla jej kadry zarządzającej ważne było to, aby wejść w posiadanie instytucji specjalizującej się w udzielaniu kredytów konsumenckich. W późniejszym czasie uskuteczniono również kolejne działania. Polegały one na tym, że całe przedsiębiorstwo połączone ze spółek polskiej i belgijskiej zostało z kolei wykupione przez grupę BNP Paribas.
Getin Bank, Allianz oraz DnB
Austriackie przedsiębiorstwo specjalizujące się w sprzedaży ubezpieczeń zdecydowało się na wydzielenie ze swoich struktur placówki bankowej. Allianz Bank okazał się jednak nietrafioną decyzją. Okazało się bowiem, że nowopowstała jednostka odnotowywała mniejsze zyski, niż zakładano.
Dlatego też w 2011 roku została kupiona przez Getin Bank i otrzymała nazwę Get Bank. Dopiero później zasiliła grupę Getin Banku i stała się jego integralną częścią. W późniejszym czasie polski sektor bankowy wzbogacił się, również za sprawą opisywanej tu spółki, o detaliczną część skandynawskiej grupy DnB.
Raiffeisen Bank Polska i Polbank EFG
Połączenie tych banków w jedną, większą oraz silniejszą jednostkę wywołało prawdziwą sensację. Nowa jakość, jaką okazał się bank Raiffeisen Polbank, zyskała na rynku dużą liczbę klientów. Później dalsze działania tylko napędzały rozwój. Efektem tej tendencji były znakomite osiągnięcia na rynku usług finansowych.
Bank Zachodni WBK i Santander
Do tej operacji doszło w 2011 roku, czyli 10 lat od powstania polskiej spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Podjęte wówczas decyzje skutkowały tym, że brytyjska spółka została głównym udziałowcem polskiej jednostki podległej i włada 70 procentami jej akcji. Później doszło do połączenia z Kredyt Bankiem, co skutkowało tym, że powstała instytucja, która znalazła się w czołówce tych, które działają w obrębie finansów.
Na dzień dzisiejszy dysponuje ponad 1000 placówek w całej Polsce. Utrzymuje wysokie wyniki finansowe mimo europejskiego kryzysu ekonomicznego. Ta niestabilna sytuacja nie wpływa negatywnie na nieustanny wzrost odnotowywanych zysków. Nie powinno to zresztą dziwić w przypadku instytucji, która odpowiedzialna jest za wprowadzenie na polski rynek kart do płatności bezstykowych i rozwiązań opartych na kodzie QR.
Wszystkie opisane przez nas działania restrukturyzacyjne odbiły się szerokim echem. Sprawiły, że oferta banków stała się bardziej atrakcyjna. Tym samym mogą one świadczyć najwyższej jakości usługi klientom działającym w różnych sektorach gospodarki.