Polska staje się coraz częściej partnerem biznesowym wielkich, światowych koncernów. Nasz kraj przyciąga zagraniczny kapitał i dzięki temu zyskują obydwie współpracujące ze sobą strony. Jakie są największe inwestycje zagranicznych inwestorów na terenie Rzeczpospolitej Polskiej? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Uniwheels AG buduje nowe fabryki
Znany na całym świecie producent felg wybudował w Polsce nowy zakład produkcyjny. Zlokalizowany jest w Stalowej Woli i zapewnia zatrudnienie 250 osobom. Warte podkreślenia jest jednak to, że nowo wybudowana hala produkcyjna jest już trzecią, która powstała w naszym kraju.
Dzięki niej na rynek trafi 2 miliony felg rocznie. W ten sposób polscy pracownicy przyczynią się do tego, by łącznie w trzech polskich zakładach powstało blisko 10 milionów stalowych obręczy w ciągu roku. Budowa niezbędnej infrastruktury produkcyjnej miała pochłonąć według szacunków ponad 86 milionów euro.
Miedź Copper – Kanadyjczycy inwestują w wydobywanie miedzi
Dziś ta firma wydobywcza stacjonuje w Polsce na terenie kilku miejscowości. Jest posiadaczem 11 koncesji poszukiwawczych na terenie kraju. W ich ramach na poszukiwanie surowców wydano łącznie 150 milionów złotych. Realizowane są także inne projekty o łącznej wartości 60 milionów złotych. Firma borykała się również z różnego rodzaju problemami formalnymi.
Dotyczyły one nieporozumień z Ministerstwem Środowiska, które najpierw wydało pewne zgody, a następnie je cofnęło. Mimo to prezes firmy – Lyle Braaten – planuje nową inwestycję. Będzie to kopalnia miedzi, która ma zostać wybudowana w Nowej Soli. Łącznie na ten cel została przeznaczona kwota 15 miliardów złotych. Dzięki zakładowi wydobywczemu pracę znajdzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
Volkswagen buduje fabrykę we Wrześni
Na mapie województwa wielkopolskiego pojawiła się, dzięki niemieckiemu koncernowi, nowa fabryka. W świeżo postawionym gmachu mają być zainstalowane linie produkcyjne. Są stworzone do tego, aby dzięki nim powstawał jeden z najlepszych na rynku samochodów dostawczych. Na produkcję Craftera, bo o nim mowa, przeznaczono łącznie 800 milionów euro.
To druga tak duża inwestycja niemieckiego producenta samochodów na terenie Wielkopolski. Już 20 lat temu powstała bowiem pierwsza z nich, która istnieje do dziś w Poznaniu. Łącznie obydwa zakłady odpowiedzialne są za produkcję całej gamy aut dostawczych.
IKEA stawia na realizację długodystansowych celów
Skandynawski producent i dystrybutor mebli oraz artykułów wnętrzarskich znakomicie czuje się w Polsce. Na terenie naszego kraju znajduje się wprawdzie tylko 9 sklepów z tym szyldem, ale cieszą się one dużym zainteresowaniem. Nie powinno jednak dziwić to, że zarząd spółki pragnie ekspansji sieci. Dlatego też, jak poinformowano polskie władze, prezesi zdecydowali o tym, by rok rocznie inwestować w Polsce miliard euro.
Jako pierwszy z symptomów takiej polityki wobec Polski należy odczytywać powstałą w Wągrowcu fabrykę mebli zarządzaną przez firmę Polinova Polska. To właśnie ona ma zająć się dostarczaniem produktów na potrzeby szwedzkiego potentata w branży meblarskiej.
TPV Displays Polska – chiński potentat lokuje pieniądze w RP
TPV Vision Innovator jest firmą zajmującą się produkcją telewizorów i monitorów komputerowych. Funkcjonuje na giełdach w Singapurze i Hongkongu od 1999 roku. W 2015 roku została z kolei odnotowana w rządowych dokumentach jako jeden z największych inwestorów na terenie naszego kraju. Stworzyła hale produkcyjne na terenie Gorzowa Wielkopolskiego i od tego momentu stała się jednym z ważnych producentów podzespołów elektronicznych w Polsce.
LG Chem powierzy Polakom produkcję akumulatorów
Jeden z wiodących na świecie producentów baterii litowo-jonowych stworzy w Polsce 700 nowych miejsc pracy. Stanie się tak dzięki fabryce, która funkcjonować będzie na terenie Biskupic Podgórnych. Na ten cel przeznaczona zostanie kwota blisko półtora miliarda złotych. Dzięki temu powstanie zakład, który w ciągu roku wyprodukuje 100 tysięcy akumulatorów. Przyczyni się tym samym do wielkiego sukcesu przedsiębiorstwa, które w ostatnich latach stało się liderem w branży automotive w zakresie produkcji źródeł zasilania.
Polska, jak można wnioskować, jest dla wielu firm dobrym partnerem. Pozwala międzynarodowym koncernom na ich nieustanny rozwój i ekspansję na światowych rynkach. Dzięki temu zmienia się na lepsze polska gospodarka i sytuacja osób pozostających bez zatrudnienia.