W obecnych czasach coraz więcej osób wrzuca do sieci swe umiejętności wokalne czy muzyczne. Co bardziej pomysłowi korzystają z lokalnego studia nagraniowego lub też starają się zaopatrzyć w wysokiej klasy sprzęt do użytku domowego. Istnieje z oczywistych względów niezbędne wyposażenie studia nagrań muzycznych. Mowa tutaj o mikrofonach, sprzętach nagrywających oraz kilku istotnych akcesoriach, które pozwalają na rejestrację czystego dźwięku. Postaramy się zaprezentować parę interesujących produktów, na które warto zwrócić uwagę.
Sennheiser e 609
Zaczynamy od podstawowego elementu studia nagraniowego, czyli mikrofonu. Pierwszym modelem, któremu się przyjrzymy jest Sennheiser e 609. Jest to mikrofon instrumentalny w kolorze srebrnym o superkardioidalnej charakterystyce kierunkowości. Jest on przeznaczony przede wszystkim do użycia podczas omikrofonowania gitarowych kolumn głośnikowych oraz wykorzystania niezwykle blisko źródła dźwięku. Gwarantuje nam bardzo dobrą izolację od innych sygnałów obecnych w studiu nagraniowym. Przyda się również do omikrofonowania perkusji, zwłaszcza tom-tomów.
To model przydatny w sytuacji, gdy nagrywamy nasze popisy muzyczne lub też chcemy uzupełnić wokal wysokiej jakości dźwiękiem gitary czy perkusji. To egzemplarz o bardzo praktycznym kształcie. Zastosowana została w nim wytrzymała metalowa obudowa, zaawansowana konstrukcja antywstrząsowa, superkardioidalna charakterystyka kierunkowości oraz cewka redukująca przydźwięki.
Sennheiser MK 8
Jest to niezwykle profesjonalny produkt do studia nagraniowego, za który zapłacimy przeszło 3000 złotych! Ten wysokiej klasy mikrofon pojemnościowy z dwiema membranami i pięcioma niezależnymi charakterystykami kierunkowości przeznaczony jest do pracy podczas wymagających sesji nagraniowych. Zastosowane zostały w nim dwie 1-calowe membrany, które oferują ciepłe i precyzyjne brzmienie. Model ten polecany jest zarówno do wykorzystania w studiach domowych, jak i profesjonalnych studiach nagraniowych.
Jest to produkt dla osób, które oczekują najwyższej jakości podczas rejestracji dźwięku. Możemy liczyć dzięki niemu na zaawansowane opcje, które pozwalają stworzyć własne brzmienie o bardzo osobistym wymiarze. Zastosowana tutaj konstrukcja pojemnościowa wykorzystująca dwie membrany to gwarancja ciepłej i precyzyjnej reprodukcji dźwięków. Pięć niezależnych charakterystyk kierunkowości daje okazje do wykorzystania mikrofonu w różnych aplikacjach związanych z rejestrowaniem wokalu. Egzemplarz ten pozwala dopasować czułość wejściową dzięki 3-stopniowemu tłumikowi sygnału.
Wykorzystane w nim dwa regulowane filtry umożliwiają skompensowanie efektu zbliżeniowego, a także eliminację dudnienia w sferze niskich częstotliwości czy też zakłóceń o charakterze strukturalnym. Obie membrany o średnicy jednego cala zostały pokryte warstwą 24-karatowego złota. Jego antywstrząsowa kapsuła jest umieszczona w solidnej metalowej obudowie. Wielu muzyków ceni sobie 3-pozycyjny przełączalny filtr dolnozaporowy oraz wspomniany 3-pozycyjny tłumik poziomu sygnału.
Sennheiser MKE 440
To kolejny model marki Sennheiser, który zakupimy w cenie o połowę mniejszej niż poprzednio prezentowany. MKE 440 to dwa zestawione miniaturowe mikrofony kierunkowe, zapewniające nam doskonałe brzmienie ze źródła, na które są skierowane. Jego unikalna konstrukcja sprawia, że dźwięki spoza osi mikrofonu nie są wychwytywane. Poprzez zoptymalizowaną charakterystykę i regulowaną czułość model ten jest idealny do rejestrowania mowy, muzyki lub zbierania tła. Wykorzystana w nim stalowa siatka redukuje dźwięki powodowane przez wiatr i zapewnia precyzyjne przekazywanie pełnego spektrum częstotliwości. W wyniku tego nie jest nam potrzebne profesjonalne studio do czystego nagrania piosenki lub materiału audio.
Model ten posiada dwa miniaturowe mikrofony typu shotgun, które koncentrują się na dźwięku z frontu. Posiada wbudowaną 3-stopniową regulację czułości i filtr dolnozaporowy. Zastosowany został w nim uchwyt pasujący do standardowej stopki lampy błyskowej, przez co może być wykorzystywany także z elektroniką typu aparaty, lustrzanki, kamery cyfrowe. W komplecie otrzymamy elastyczny uchwyt i osłonę przeciwwietrzną.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Sennheiser MK 4
W zbliżonej cenie znajdziemy także ostatni mikrofon w naszym zestawieniu. Sennheiser MK 4 to model pojemnościowy z dużą membraną. Jest on przeznaczony do użycia w profesjonalnych studiach nagrań. Posiada bardzo dobre parametry oraz doskonałą jakość dźwięków. To produkt niezwykle prosty w obsłudze, który sprawdzi się zarówno dla profesjonalnych studiów nagrań, jak i dla nagrań domowych. Wykorzystano w nim klasyczną kapsułę pojemnościową z membraną o średnicy 1 cala. Mikrofon ten wiele czerpie z wokalowej wersji e 965. Jego membrana pokryta została 24-karatowym złotem. Całą obudowę wykonani z metalu. Producent zdecydował się na wewnętrzny przeciwwstrząsowy montaż kapsuły, minimalizujący zakłócenia konstrukcyjne. Gwarantuje on niski poziom szumów własnych oraz wysoki maksymalny poziom SPL.
ROLAND UA-33 TRI-CAPTURE USB
Jest to unikalny i kompaktowy interfejs audio USB, który został specjalnie zoptymalizowany do zastosowań osobistych oraz mobilnej rejestracji, nagrywania wokalu i gitary. Jego konstrukcja będzie bardzo podobna do mikserów. Wykorzystany panel frontowy ułatwia miksowanie oraz monitorowanie różnorodnych sygnałów wejściowych, zwłaszcza mikrofonów oraz instrumentów. Dostajemy tutaj natychmiastowy wybór różnych scenariuszy nagrywania. Model ten jest przenośny i łatwy do podłączenia dzięki zasilaniu poprzez USB.
STEINBERG UR 824
Jest to produkt z wyższej półki cenowej, za który zapłacimy blisko 3000 złotych. Będzie on znakomitym rozwiązaniem dla zaawansowanych konfiguracji scenicznych i studyjnych. Na jego przednim panelu umieszczone zostały dwa symetryczne wejścia mikrofonowo-instrumentalne uzbrojone w gniazda Combo oraz włącznik zasilania phantom. Posiada on przy tym osiem gałek czułości, wskaźników PEAK i tłumików dla wszystkich ośmiu kanałów wejściowych. Tylne pokrętło z kolei pozwala nam na określenie poziomu sygnałów wyjściowych. Model ten zaopatrzony jest w sześć gniazd wejściowych Combo, osiem symetrycznych wyjść i dwa złącza Wordclock. W związku z tym produkt ten może współpracować z bardzo dużą liczbą instrumentów i urządzeń studyjnych jednocześnie.
BOSS MICRO BR-80
Przed wami bardzo ceniony rejestrator przenośny i urządzenie do jamowania dla gitarzystów i innych muzyków. Dzięki niemu wszelkie szkice utworów, próby i koncerty mogą zostać zarejestrowane w popularnych formatach, a następnie z łatwością poddane obróbce. Ceniona jest w głównej mierze prostota jego obsługi. Zawiera on zaledwie kilka przycisków i jeden przełącznik/potencjometr obrotowy. To wielofunkcyjne urządzenie, które działa jako podręczne studio nagraniowe, e-Band oraz Live Rec, czyli niezwykle czuły rejestrator stereo.
Model ten posiada ośmiośladowy MTR umożliwiający nagrywanie wielośladowe. Wszelki materiał, informacje rejestruje bezpośrednio na karcie pamięci SD/SDHC. Istotne jest to, iż posiada on wbudowany wysokiej jakości mikrofon pojemnościowy stereo. W jego bibliotece znajduje się ogromna ilość wbudowanych podkładów i przebiegów rytmicznych. Egzemplarz ten oferuje nam 64 V-Ścieżki z ośmioma równocześnie odtwarzanymi ścieżkami i dedykowaną stereofoniczną ścieżką perkusji. Znajdziemy w nim też multi-efekty wsparte nowo opracowanym chipem DSP.
Presonus Blue TUBE DP V2
Ten przedwzmacniacz mikrofonowy 2-kanałowy marki Presonus być może przyda się niejednemu amatorskiemu studiu nagraniowemu. Zbudowany został w oparciu o niskoszumową lampę 12AX7. Posiada także wyłącznik zasilania phantom 48V, 8 diodowy wskaźnik poziomu sygnału, regulator czułości (potencjometr GAIN) o zakresie regulacji 40 dB, przełącznik polaryzacji. Na jego panelu przednim wprowadzono gniazda wejściowe COMBO firmy NEUTRIK. Dzięki temu modelowi dostajemy możliwość spróbowania opcji lampowego przedwzmacniacza bez utraty korzystania z typowego przedwzmacniacza półprzewodnikowego. Wiele osób ceni sobie tutaj regulację poziomu zniekształceń lampy.
Zastosowana w nim impedancja wejściowa (1MW) umożliwia bez większych problemów podłączenie gitary elektrycznej, a także akustycznej. Dzięki temu jesteśmy w stanie wydobyć z instrumentów znacznie więcej niż do tej pory. Na wyposażeniu znajdziemy tłumik, odwrócenie biegunowości, filtr dolnozaporowy. Zdaniem znawców sprzętu muzycznego, Presonus Blue TUBE DP V2 w bardzo dobrym stopniu łączy w sobie jakość z atrakcyjną ceną.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Universal Audio 6176 Vintage Channel Strip przedwzmacniacz
Jest to produkt legenda, dlatego cena kilkunastu tysięcy złotych nie powinna nikogo dziwić. 6176 Vintage Channel Strip to jedyny w swoim rodzaju tor sygnałowy, w którym zastosowano lampowy przedwzmacniacz mikrofonowy 610 oraz kompresor FET UA 1176LN. Odznacza się on ciepłym, wyrównanym brzmieniem, a także zapewnia on wyjątkowy charakter kompresji. Produkt ten można znaleźć w wielu studiach nagraniowych na całym świecie. Nic też dziwnego, że posłużył podczas nagrywania płyt największych gwiazd światowej muzyki. Mimo upływu ponad 30 lat nadal jest chętnie używany przez studia i znanych artystów.
Daje on nam możliwość rozdzielenia lub połączenia przedwzmacniacza i kompresora za pomocą jednego przełącznika. Jest to obecnie jeden z najlepszych torów sygnałowych na świecie. Zastosowano w nim filtr półkowy, dla niskich i wysokich tonów, funkcję zmiany impedancji wejściowej, wzmocnienia i poziomu wyjściowego, wejście mikrofonowe, liniowe oraz Hi-Z.
Inne niezbędne produkty i akcesoria
Oczywiście mikrofony, przedwzmacniacze, wzmacniacze, rejestratory to tylko część z produktów, które przydadzą się w studiach nagraniowych. Równie istotne będą głośniki i monitory odsłuchowe, miksery i procesory efektów, statywy mikrofonowe, uchwyty na sprzęt audio. W przypadku tworzenia i wyposażania studia nagraniowego niezbędne są także elementy ścienne służące do wyciszenia pomieszczenia, poprawy akustyki. Im większe i bardziej zaawansowane studio, tym liczyć musimy się ze znacznie większymi wydatkami oraz kupnem sporej ilości sprzętu i akcesoriów.