Przed właścicielem firmy stoją liczne, skomplikowane wyzwania. Musi on zapoznać się między innymi z wiadomościami na temat finansów czy marketingu. O wiele ważniejsze jest jednak to, by zabezpieczyć pracowników i majątek przedsiębiorstwa przed nagłymi wypadkami. Najpoważniejsze są te związane z pożarami. Warto zatem wiedzieć, jaki sprzęt przeciwpożarowy jest wymagany w każdej spółce handlowej czy hali produkcyjnej.
Gaśnica przenośna
Sprzęt ten należy do podstawowych akcesoriów wymaganych przez ustawodawcę. Na ten temat można znaleźć odpowiednie zapisy w rządowych dziennikach ustaw. Najważniejsze jest przy tym, aby środek gaśniczy przystosowany był do zwalczania tych grup pożarów, do których może potencjalnie dojść w danym obiekcie.
Zaleca się umieszczenie w kilku punktach budynku odpowiednio oznaczonych pojemników gaśniczych o wadze 2-6 kilogramów. Warto też zdać sobie sprawę, że najczęściej spotykanym sprzętem, o którym mowa, jest gaśnica proszkowa typu ABC. W przypadku małych objętości często sprzedawana jest w zestawie z odpowiednim wieszakiem naściennym.
Agregat gaśniczy
To element ekwipunku gaśniczego, który sprawdzi się szczególnie tam, gdzie konieczne może być gaszenie większych powierzchni. Urządzenie to ma bowiem postać wózka z umieszczonym wewnątrz 25-kilogramowym pojemnikiem wypełnionym proszkiem gaśniczym. Jego zwiększona ilość przyda się w każdym z tych miejsc, w których istnieje ryzyko zdarzenia zagrażającego dużej liczbie osób.
Wymogiem formalnym jest zatem umieszczenie opisywanych środków zaradczych w dużych zakładach produkcyjnych. Obowiązek dopilnowania tego wymagania ciąży na właścicielach stacji benzynowych, fabryk mebli, tartaków i wielkopowierzchniowych zakładów przemysłowych.
Hydronetka wodna
Ten sprzęt nie należy już do grupy akcesoriów wymaganych przepisami. Może jednak okazać się przydatny w trudnych i nagłych sytuacjach. Jego użyteczność dostrzeżemy wtedy, gdy w trakcie opanowywania pożaru zabraknie środka gaśniczego. Wówczas pojemnik z pompą do wytwarzania ciśnienia może okazać się zbawienny.
Napełniony wodą pozwoli na uporanie się z dogaszaniem przedmiotów niebędących pod napięciem elektrycznym. Korzystanie z pojemnika jest ułatwione dzięki zamontowanemu w nim, odpowiednio długiemu, gumowemu wężowi.
Koc gaśniczy
Ten przyrząd gaśniczy często spotykany jest na stacjach benzynowych. Wykonany z włókna szklanego stworzony został do mechanicznego tłumienia źródła ognia. Ma wówczas za zadanie odciąć dopływ powietrza do płonących materiałów.
Warto zdać sobie sprawę, że należy wykorzystać go tak, by nakryć niewielkie przedmioty lub fragmenty płonących ubrań. Można w ten sposób uratować zarówno ludzkie życie, jak i mienie firmy. Ważne jest, iż opisywany tu przedmiot został zaprojektowany w sposób, który umożliwia jego wielokrotne użycie. Najlepiej jest umieścić go w specjalnie do tego celu zaprojektowanym i oznaczonym pojemniku wieszanym na ścianie.
Hydrant wewnętrzny
Wielu przezornych inspektorów trudniących się zagadnieniami BHP zaleca, by w budynkach montować ten element wyposażenia przeciwpożarowego. Można zresztą spotkać go w najważniejszych miejscach użyteczności publicznej. Jest on wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami, a jego istotę stanowi półsztywny wąż o długości kilkudziesięciu metrów zawinięty na bębnie, który ułatwia prowadzenie działań gaśniczych.
Połączenie z siecią wodociągową następuje dzięki zaworowi kulowemu, który umożliwia podanie i odcięcie strumienia wody. Na rynku spotykane są hydranty zamknięte w skrytce ściennej wraz z dodatkową gaśnicą.
Nieobowiązkowe elementy wyposażenia przeciwpożarowego
Przedstawione w powyższych akapitach akcesoria są niespotykanie przydatne w razie zagrożenia pożarowego. Dzięki nim możliwe staje się uratowanie budynku i przebywających w nim ludzi przed utratą zdrowia lub życia. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że pożyteczne mogą okazać się także akcesoria peryferyjne.
Wśród nich wymienić należy tłumice służące go gaszenia iskier i żaru. Niewykluczone, że do poskramiania ognia przydadzą się także różnego rodzaju bosaki i łopaty. Warto pomyśleć też o skrzyniach z piaskiem i wiadrach. Dotyczy to jednak dużych zakładów, w których tego typu akcesoria faktycznie znajdą zastosowanie.
Jak można się przekonać, sprzęt przeciwpożarowy ma wiele odmian. Warto mieć to na uwadze i zaopatrując firmę w odpowiednie akcesoria, zastanowić się, jakie z wymienionych elementów wyposażenia przydadzą się w prowadzonym przedsiębiorstwie.