Maszyny rolnicze są podstawowym wyposażeniem każdego gospodarstwa, który opiera się na produkcji rolnej. Wybór odpowiedniego sprzętu, może znacząco wpłynąć zarówno na sam proces produkcji jak i na rentowność gospodarstwa. Każdy, kto chce się tym zająć, bądź też już prowadzi swój „rolniczy biznes”, powinien poważnie zastanowić się, analizując wszystkie „za i przeciw” przed zakupem konkretnego sprzętu.
W dzisiejszych czasach chyba już nikt nie wyobraża sobie prac rolniczych bez użycia zmechanizowanych urządzeń. Maszyny rolnicze stały się podstawą sprawnego funkcjonowania gospodarstw rolnych, zapewniając tym samym szereg korzyści, które były nierealne do osiągnięcia w przypadku pracy fizycznej człowieka na większych powierzchniach.
Najistotniejsze kryteria przy wyborze maszyny rolniczej
Nowoczesne maszyny rolnicze usprawniają produkcję, dzięki czemu możemy poprawić wydajność i organizację pracy. Dzięki rozwojowi technologicznemu, obecnie produkowane są znacznie bezpieczniejsze dla człowieka, a także dużo tańsze. W zależności od naszych potrzeb i możliwości, wybierając odpowiednią maszynę zwracamy gównie uwagę na koszty i jakość urządzenia.
Najistotniejszym kryterium, jakie powinniśmy mieć na względzie jest okres agrotechniczny, który jest niezwykle ważny dla każdego gospodarstwa, uprawiającego różnego rodzaju rośliny siewne, w tym warzywa. Podczas wszystkich zabiegów agrotechnicznych od nawożenia aż po zbiór, najważniejszą rolę odgrywa ich terminowe wykonanie. Każde przekroczenie okresu agrotechnicznego oraz zaniedbanie któregokolwiek zabiegu skutkuje obniżeniem jakości i ilości plonów, a często również dodatkowymi kosztami wynikającymi ze strat. Istotne jest, by prace były wykonane z najwyższą starannością i w odpowiednim czasie. Dotyczy to zarówno uprawy gleby przed siewem, prac w trakcie nawożenia, pielęgnacji jak i końcowego etapu czyli transportu oraz odpowiedniego przechowywania plonów. Widzimy zatem jak ważnym aspektem dla plonowania i jakości zbiorów jest wybór odpowiedniego rodzaju, niezbędnej sadzarki, siewnika, przyczepy transportowej czy ciągnika.
Dostosowanie inwestycji do skali produkcji
Prace maszynowe związane są bezpośrednio z okresem agrotechnicznym, zatem wybierając np. sadzarki czy siewniki musimy pamiętać o ważnej zasadzie dostosowania inwestycji do skali produkcji jaką będziemy wyrabiać. Zakup maszyny rolniczej jest korzystny wtedy, gdy jej koszt nie obciąża w znaczącym stopniu gospodarstwa i szybko się zwraca.
Dobrze jest zatem inwestować w maszyny i zakupić ich tyle, ile niezbędne jest z uwagi na wymagania agrotechniki roślin i organizacji produkcji, równocześnie ograniczając się na tyle, aby koszty związane z ich utrzymaniem nie poddawały ekonomicznej sensowności prowadzonego gospodarstwa. Konieczny jest więc kompromis, pomiędzy potrzebą spełnienia wymagań agrotechnicznych a wydajnością i kosztami eksploatacji zastosowanych maszyn. Pochopne inwestowanie w sprzęt rolniczy może prowadzić do zbytniego zadłużenia gospodarstwa, a w konsekwencji do utraty zdolności finansowania bieżącej produkcji.
Jak wybrać najlepszy ciągnik?
Najważniejszymi wskaźnikami, którymi kupujący powinien kierować się wybierając maszynę pociągową jest moc ciągnika, rodzaj przeniesienia napędu, wydajność hydrauliki oraz szereg innych nowoczesnych rozwiązań, w które ciągnik może być wyposażony. Dla osoby obsługującej, znaczące korzyści w funkcjonalności maszyny przyniesie takie dodatkowe wyposażenie jak na przykład: amortyzowana kabina i fotel, klimatyzacja, zmiana kierunku jazdy bez użycia sprzęgła (tak zwany rewers), a także zewnętrzne przyciski sterujące.
Maszyny podstawowe takie jak: pługi, agregaty uprawowe, agregaty uprawowo-siewne oraz urządzenia do zbiorów wymagają dużej siły uciągu. Wybierając ciągnik powinniśmy się zatem głównie kierować (maksymalną) jego mocą, również dlatego, że przy obciążeniu w granicach 80% uzyskamy najniższe jednostkowe zużycie paliwa. Zdecydowana większość rolników (zwłaszcza właścicieli małych gospodarstw) kupuje sprzęt na rynku wtórnym. Ma to niewątpliwą zaletę, bo pozwala na zakup sprawnego sprzętu po relatywnie niższych cenach od dużych gospodarstw, które nabywają bardziej nowoczesne maszyny. Warunkiem dobrej transakcji jest wiek maszyny, sprawność techniczna oraz dostępność części zamiennych.
Racjonalność zakupu jakiejkolwiek maszyny rolniczej powinna być uzasadniona wysokością potencjalnych strat z tytułu nieterminowego wykonania prac maszynowych lub potencjalną dochodowością uprawy danej rośliny. Wraz ze wzrostem zaawansowania technicznego maszyny w parze idzie wzrost wydajności rzeczywistej, dlatego pamiętajmy , że im lepszy sprzęt tym efektywniejsze wyniki naszej pracy.
Nie zapominajmy także, że kolejnym, pozytywnym efektem wdrażania nowoczesnych technologicznie maszyn w procesie produkcji rolniczej jest wzrost poziomu bezpieczeństwa pracy, widoczny w malejącej liczbie wypadków.