Od chwili gdy praludzie postawili pierwsze znaki na ścianie jaskini jasne było, że tablica to wynalazek skazany na sukces. Z czasem jej kolejne wersje przenikały do biur i sal wykładowych, by wreszcie trafić do do świata popkultury. Przedstawiamy filmowo-serialowe oblicza tablic i flipchartów.
Tablice i flipcharty służą okiełznaniu potoku informacji, które przetwarzamy każdego dnia. Pisząc i rysując na pustych kartkach robimy porządki we własnym umyśle, łączymy pomysły uczestników burzy mózgów lub przedstawiamy gotowy efekt przemyśleń. Często właśnie taka forma pozwala zebrać wszystko, co najistotniejsze i pokazać to w sposób klarowny i zrozumiały. Właśnie z tego względu flipcharty i tablice informacyjne to standardowe wyposażenie gabinetów filmowych detektywów, agentów i genialnych włamywaczy planujących kolejny skok.
Incepcja
Flipchart staje się centralnym punktem sceny, w której bohaterowie „Incepcji” planują swój życiowy skok na umysł miliardera Roberta Fischera. Ich zadaniem jest zaszczepienie w jego podświadomości myśli o zniszczeniu własnego biznesu i to właśnie ten cel zostaje zapisany na flipcharcie jako drogowskaz dla całej drużyny.
Dr House
Bez tego gadżetu z trudem obchodzi się również najbardziej sarkastyczny z lekarzy – Dr House, który przelewa potok myśli na białe karty, zapisując objawy, diagnozy i próby rozwiązania problemu. Bez tego nawet wybitnie utalentowanym członkom lekarskiego teamu trudno byłoby nadążyć za jego strumieniem świadomości.
Homeland
Tablica z zapiskami była kluczowa również dla agentki Carrie Mathison, głównej bohaterki serialu „Homeland”, która jak nikt potrafi łączyć pozornie nic nieznaczące fakty i wykorzystywać je do przewidywania kolejnych posunięć terrorystów. To między innymi dzięki temu agentka jest w stanie rozszyfrować intrygę, mająca kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Detektyw
Flipcharty i tablice są na stałym wyposażeniu biur detektywistycznych. Korzystała z nich także kultowa para śledczych Rust Cohle i Marty Hart z serialu “Detektyw”. W ostatnich odcinkach serii to na zgrzebną tablicę trafiały elementy skomplikowanej, kryminalno-metafizycznej układanki, prowadzącej do zaskakującego finału.
Mad Men
Tablice i flipcharty odnajdują się nie tylko w produkcjach z kategorii kryminalno-sensacyjnych. Flipchart to nieodłączny atrybut bohaterów „Mad men”, serialu opowiadającego o pracownikach agencji reklamowej z lat sześćdziesiątych. W tej epoce nie było mowy o prezentacjach z rzutnika, więc by podbić serce klienta copywriter miał wyłącznie błyskotliwy pomysł, utalentowanego grafika i flipchart, na którym przedstawiał swoją koncepcję.
Jak poznałem waszą matkę
W komediach flipcharty schodzą z piedestału i stają się pastiszem nieodłącznego atrybutu biznesmena. To właśnie na nich zamiast poważnych wykresów, tabelek czy zdjęć z miejsc zbrodni prezentowane są szeroko pojęte przykłady wiedzy bezużytecznej. W serialu „Jak poznałem waszą matkę” ekspertem w tym temacie jest Marshall, który wykorzystując grę słów tworzył żartobliwe wykresy na temat swoich upodobań, na przykład dotyczących ciast czy barów.
Co warto wiedzieć o flipchartach?
Niezależnie od tego, do czego wykorzystasz swój flipchart, warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym będzie wygodny w użytkowaniu.
- Flipcharty kojarzymy przede wszystkim z przewracanymi kartami, ale nowoczesne modele są dwojakiego rodzaju. Poza kartami mają też tablicę suchościeralną z zestawem specjalnych markerów, łatwych do usunięcia gąbką. A gdy mowa o kartach, praktyczny flipchart powinien mieć zestaw haków, które pozwalają na używanie papieru w różnych formatach.
- Flipcharty dzielą się na magnetyczne i niemagnetyczne. Po drugich można nie tylko pisać, ale też przyczepiać do nich dokumenty za pomocą magnesów. Jeśli z gadżetu ma korzystać kilka osób, warto szukać modeli o regulowanej wysokości, a jeżeli mamy zamiar go przenosić zamiast nóżek przyda się podstawa z kółkami. Żeby flipchart pozostał stabilny, kółka powinny mieć blokadę.
- Z punktu widzenia wygody użytkowania bardzo ważne jest również, żeby tablica była umieszczona na podstawie pod kątem. Nachylenie optymalne do pisania to około 15 stopni.
- Wśród dodatków ułatwiających pisane znajduje się doczepiana do tablicy linijka i pojemnik na markery. Niektóre modele mają wysuwane ramiona, do których można przyczepić dokumenty, przy okazji zwiększając powierzchnię tablicy.
Gdy wybierzemy flipchart dla firmy i mamy zamiar zapisywać na papierze super-tajne informacje, trzeba pamiętać o skutecznym pozbyciu się kart. Jak? Najlepiej tnąc je na confetti w niszczarce.