Poszukiwanie nowych pracowników może być trudnym zajęciem. Samodzielne znalezienie idealnego pochłania czasem dużo czasu i pieniędzy, a często także nie przynosi zamierzonych skutków. W tym trudnym dla pracodawców procesie pomocne jest pośrednictwo pracy.
Nie tylko Urzędy Pracy
Wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy może być skorzystanie z usługi pośrednika. Dawniej jedynymi instytucjami, które pośredniczyły pomiędzy pracownikiem a pracodawcą były Powiatowe Urzędy Pracy. Czasy się jednak zmieniły i form pośrednictwa w poszukiwaniu idealnego pracownika jest znacznie więcej. Klientami agencji pracy są w większości duże firmy, które często nie mają nawet działu personalnego, zlecając zadania związane z zatrudnianiem nowych pracowników firmom zewnętrznym.
Poszukujemy pracownika dla naszego Klienta
Poszukując zatrudnienia, można często natknąć się w internecie na ogłoszenia, zaczynające się od tych słów. To najczęściej publikacje takich firm pośredniczących w zatrudnianiu pracowników jak Adecco, Randstad, StartPeople czy Beetsma. Liczba osób poszukujących pracy, którzy decydują się na wysłanie swojej aplikacji do pośrednika jest ogromna. Świadczy to o tym, że usługi oferowane przez agencje pośrednictwa pracy cieszą się sporym zaufaniem wśród pracowników. Budowane w ten sposób, ogromne bazy danych są świetnym źródłem informacji o potencjalnych pracownikach.
Wystarczy, że pracodawca w rozmowach z agencjami dokładnie określi, jakie wymagania musi spełnić osoba, której szuka. Programy komputerowe i serwisy, którymi posługuje się biuro pośrednictwa pracy pozwalają na wyświetlenie spośród nadesłanych ofert tych, które spełniają wymagane kryteria. Dopiero tak wyselekcjonowani kandydaci są zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne. Tym etapem rekrutacji nadal jednak zajmuje się opłacana przez nas agencja. Dopiero, kiedy w kolejnych przesłuchaniach znajdzie odpowiadającą nam osobę, sami zadecydujemy, czy ostatecznie zechcemy ją zatrudnić. Jeśli więc nie chcemy tracić czasu i pieniędzy na poszukiwanie idealnych pracowników, nie ma dla nas lepszej i sprawniejszej formy poszukiwań.
W zależności od stanowiska, które oferujemy
Decydując się na współpracę z pośrednictwem pracy, w wyborze pośrednika, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to jakie stanowisko chcemy obsadzić. Jeśli nie mamy wygórowanych oczekiwań i poszukujemy osoby, która ledwo co ukończyła studia, udajmy się do Biura Karier wybranej uczelni. To właśnie tam, najłatwiej będzie nam znaleźć odpowiednich kandydatów na oferowane przez nas stanowisko.
Inaczej sprawa wygląda, jeśli potrzeba nam pracownika tymczasowego lub niewykwalifikowanego. Osoby szukające dorywczego zajęcia lub niewymagającego doświadczenia najczęściej rejestrują się w Powiatowych Urzędach Pracy. Kierując do nich zapytanie, otrzymujemy wgląd do akt kandydatów, wraz z pełną informacją czym wcześniej zajmowała się osoba, którą chcemy przyjąć do pracy. Dodatkowo urzędy pracy zapewniają takie formy zatrudnienia, dzięki którym nie będziemy musieli ponosić zwykłych kosztów związanych z przyjęciem nowego pracownika. To dla nas bardzo wygodne i oszczędne rozwiązanie, z którego na pewno warto skorzystać.
Jeszcze inną drogą należy pójść poszukując specjalistów i osób na najwyższe stanowiska w firmie. W takim przypadku przydatne będą usługi headhuntera, bo znalezienie odpowiedniego pracownika jest bardziej skomplikowane. Osoba, której szukamy zapewne ma już wysokie stanowisko i jest najczęściej czynna zawodowo. Nie szuka pracy i nie przegląda ofert dostępnych w internecie. Zadaniem headhuntera jest zdobycie kontaktu do takiej osoby, umówienie się z nią i zaproponowanie współpracy z naszą firmą. Oferta nasza musi być konkurencyjna wobec obecnego pracodawcy. Dzięki temu uzyskamy osobę, na której nam zależy.
Niezależnie od tego, jakie stanowisko mamy do obsadzenia w firmie, warto podczas rekrutacji korzystać z usług pośredników. Urzędy pracy, agencje pracy tymczasowej, biura karier a także headhunterzy to nieoceniona pomoc w poszukiwaniu nowych zatrudnionych. Najczęściej, dzięki ich usługom można zaoszczędzić wiele czasu, pieniędzy a także nerwów ale co najważniejsze - znaleźć idealnego pracownika.