Jeśli prowadzisz lub zarządzasz firmą, na pewno zetkniesz się z problemem wyboru urządzenia sprzątającego, które będzie odpowiednie dla profilu Twojej działalności. Podpowiadamy jak sobie z tym poradzić.
Zalety odkurzacza przemysłowego
Przede wszystkim wielozadaniowość na stanowisku pracy, gdzie zwykły odkurzacz zwyczajnie by sobie nie poradził. Gałąź odkurzaczy przemysłowych nieustannie ulega modernizacjom, co skutkuje regularnym powiększaniem oferty. Ci, którzy poszukują urządzeń tego typu, pracują zazwyczaj w środowiskach brudnych, zapylonych, zagruzowanych itp. W każdym przypadku należy pamiętać o ochronie zdrowia. Gruntowne oczyszczenie środowiska pracy wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie. Zawsze powinniśmy posługiwać się odkurzaczem sprawnym, przetestowanym i dopuszczonym do danego rodzaju zastosowań - należy przestrzegać wartości maksymalnych stężeń w powietrzu w miejscu pracy, określanych dla różnych pyłów i substancji. Wyróżniamy 3 klasy pyłu (według normy EN 60335-2-69). Producenci właśnie pod kątem tych norm dostosowali odkurzacze przemysłowe.
Klasy odkurzaczy przemysłowych
Istnieją 3 klasy odkurzaczy przemysłowych. Klasa L, M i H.
Klasa L są to pyły o wartościach granicznych >1mg/m3. Ten rodzaj zanieczyszczeń jest charakterystyczny w branży stolarskiej, drobnych pracach remontowo-budowlanych.
Klasa M odnosi się do pyłów mineralnych, które powstają podczas obróbki materiałów budowlanych. Tego typu odkurzacze przeznaczone są do oczyszczania odpadów z betonu, tynku, kamienia, muru, jastrychu i ostatecznie z drewna. Klasyfikują się tu pyły o wartościach granicznych >0,1 mg/m3, czyli pyły bardzo groźne dla zdrowia. Opróżnianiem i konserwacją tego rodzaju odkurzaczy mogą zajmować się tylko osoby kompetentne, zaopatrzone w odpowiednie środki ochrony osobistej.
Natomiast klasa H przeznaczona jest już do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach. Odkurzacze tego typu są niezawodne do odsysania zanieczyszczeń o wartościach <0,1mg/m3, głównie do usuwania pyłów rakotwórczych i zawierających zarazki chorobotwórcze.
Wykorzystanie sprzętu
Znając techniczne parametry wyżej wymienionych klas, przedstawimy specyfikacje oraz możliwe wykorzystanie danego sprzętu. Dla klasy L/M są to trudne warunki, w których odkurzacze tego typu gwarantują stałą i wysoką wydajność odsysania podczas obróbki powierzchni z tworzywa sztucznego, powierzchni ceramicznych, drewnianych i lakierowanych. Wszechstronność zastosowań gwarantują odkurzacze seryjnie wyposażone w podłączania zawieszanego modułu zasilania/odsysania, jak również przyłącze sprężonego powietrza i drugie gniazdo dla prądu stałego lub układu automatycznego włączania/wyłączania. Warte uwagi są odkurzacze klasy L i M wzbogacone o funkcję antystatyki. Praca takiego urządzenia polega na zapobieganiu gromadzenia się ładunków elektrycznych na narzędziach roboczych oraz w wężu ssącym, a tym samym przeciwdziała nieprzyjemnym wyładowaniom elektrostatycznym i osadzaniu się zanieczyszczeń. Ważna jest tutaj płynna regulacja okresów odmuchiwania filtra, co gwarantuje całkowitą, nienaganną czystość.
Klasa M spełnia wymogi stawiane odkurzaczom przy odsysaniu szpachli mineralnych i materiałów wypełniających. Regulacja siły ssącej pozwala dostosować intensywność odsysania do konkretnej sytuacji, oczywiście w zależności od rodzaju narzędzi i powierzchni. Dzięki temu narzędzia szlifierskie i ssawki nie „przyklejają się” do gładkich powierzchni. Genialnym rozwiązaniem jest funkcja automatycznego czyszczenia filtra, która zapewnia nam stałą, wysoką moc ssania. Jeżeli będziemy chcieli pracować odkurzaczem przemysłowym na budowie, praktycznym w zastosowaniu będzie odkurzacz, który nie potrzebuje oddzielnego podwozia, a jego kółka są trwałe, zwrotne i umieszczone bezpośrednio na pojemniku. Duże koła z metalową osią zapewniają łatwe, pewne poruszanie się po nierównym podłożu, a ich konstrukcja zdejmuje cień strachu przed ewentualną usterką podczas przemieszczania odkurzacza.
Urządzeń klasy H używa się kiedy mamy do czynienia z: azbestem, pleśnią, pyłami mineralnymi, ołowiem, niklem, chromianem cynku – przy materiałach niebezpiecznych. Jest to więc odkurzacz, który zniweluje wszelkie pyły rakotwórcze i chorobotwórcze. Tego typu maszyny wyposażone są w skuteczny filtr zapewniający separację pyłów – nawet odsysanie pleśni i azbestu lub też obróbka powierzchni drewnianych, które zostały zaimpregnowane niebezpiecznymi środkami ochronnymi, nie będą stanowić zagrożenia dla zdrowia. Przy zakupie tego typu urządzenia należy zwrócić uwagę na zamknięcie. Musi być bezpieczne i przede wszystkim szczelne. Wart polecenia jest w tym przypadku odkurzacz wyposażony w płaski filtr i turbinę o wysokiej wydajności, co wpływa na dużą pojemność użytkową i znaczną moc.
W tej klasie znajdują się również odkurzacze specjalne przeznaczone przede wszystkim do odsysania pyłów palnych i wybuchowych. Z uwagi na rodzaj zanieczyszczeń, urządzenia te zazwyczaj posiadają pojemnik z tworzywa ABS – lekki, a zarazem wytrzymały. Tego typu odkurzacz klasy H wyposażony jest w dodatkową ochronę przeciwogniową, co sprawia że nadaje się do bezpiecznego odsysania pyłów aluminium, papieru, sadzy i lakierów proszkowych, a nawet pyłów z tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym i węglowym.
Dobór worka do odkurzacza
Kolejnym ważnym aspektem jest dobór samego worka. Do odkurzaczy dostępne są odpowiednie, dostosowane do klasy pyłowej i odsysanego materiału worki filtrujące. Worek filtrujący jednorazowego użytku przeznaczony jest do wszystkich rodzajów pyłów. Warto zainwestować w worki zapobiegające powstawaniu skorupy filtracyjnej, dzięki efektowi auto-oczyszczania. Zdarzają się worki jednorazowe, posiadające praktyczne zamknięcie, umożliwiające bezpyłową utylizację zanieczyszczeń i maksymalną ochronę zdrowia. Wyróżniamy również worki filtrujące do wielokrotnego zastosowania, dzięki kilkuwarstwowej włókninie poliestrowej o dużej wytrzymałości. Przeznaczone głównie do odsysania dużych ilości pyłu klasy L i M. Worki te są łatwe i wygodne do opróżniania, ale nie wolno ich stosować w urządzeniach klasy H z uwagi na szkodliwość dla zdrowia. W odkurzaczach klasy L dla podniesienia efektywności działań, zaleca się pracę bez worka, pod warunkiem, że urządzenie jest do tego przystosowane. Do pyłów klasy H ze względów bezpieczeństwa używa się dwuwarstwowych worków. Są one szczególnie bezpieczne, dostarczane wraz z dodatkowym workiem osłonowym, obejmującym worek filtrujący z włóknin.
Ostatnim istotnym aspektem, którym kierujemy się przy wyborze odkurzacza jest wielkość zbiornika. Ważne jest nie to, jak duży jest zbiornik, ale ile realnie zanieczyszczeń może pomieścić.
Podejmując decyzje o zakupie odkurzacza przemysłowego, musimy liczyć się z niemałym kosztem. Na takim sprzęcie nie powinniśmy oszczędzać, zwłaszcza gdy służyć nam będzie jako nasze narzędzie pracy. Jeśli zależy nam na wysokiej bezawaryjności, powinniśmy wybrać sprzęt o wysokiej mocy silnika, posiadający szereg użytecznych funkcji oraz wyprodukowany przez renomowaną firmę, zapewniającą sprawny serwis pogwarancyjny.