Zdolność występowania przed publicznością jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności wśród ludzi zainteresowanych rozwojem osobistym. Można powiedzieć, że wszyscy występujemy w życiu codziennym przed rodziną, przyjaciółmi oraz współpracownikami. Jest wiele sposobów na to, aby każde wystąpienie było wyjątkowe, a co za tym idzie zapadło w pamięci wszystkich słuchaczy. Poniży artykuł zaprezentuje kilka rad, które pomogą udoskonalić sztukę publicznych przemówień.
Ważne jest to, abyśmy w czasie prezentacji, bądź za jej sprawą mogli osiągać cele, które sobie zakładamy. W zależności od kontekstu, w którym będziemy korzystać z tej wyjątkowej umiejętności, cele mogą być różne. W grupie znajomych może to być chęć zaprezentowania się jako osoby zabawnej, inspirującej czy elokwentnej. Podczas prezentacji biznesowej możemy dążyć do nakreślenia w umysłach słuchaczy wizji, tak aby widzieli ją jasno i wyraźnie. W trakcie wystąpienia w szkole lub na uczelni celem naszym najprawdopodobniej będzie zaciekawienie słuchaczy, aby z wielkim zainteresowaniem pochłaniali każde wypowiedziane przez nas słowo. Krótko mówiąc, zawsze dążymy do zaprezentowania siebie z najlepszej strony.
Niezbędne przygotowanie do wystąpienia publicznego
Zgromadzenie materiału
Na początku dobrze jest zrobić ogólny szkic tego, o czym chcemy powiedzieć, zaznaczając najważniejsze punkty prezentacji. Używanie kolorów i rysunków pozwoli nam szybciej zapamiętać najistotniejsze informacje, a w razie problemów podczas wystąpienia przypomnieć sobie o czym zaplanowaliśmy mówić. Kartka z poszczególnymi punktami wystąpienia powinna leżeć gdzieś w pobliżu, aby można było na nią w każdym momencie spojrzeć. Należy jednak zrezygnować z trzymania jej w dłoniach podczas prezentacji, aby nie blokować swoich rąk i nie ograniczać możliwości gestykulacji. Unikniemy w ten sposób sprawiania wrażenia, że jesteśmy nieprzygotowani, a wzrok kierowany w stronę słuchaczy będzie dowodem na to, że słowa kierujemy do nich. Przed prezentacją nie należy spisywać dokładnie swojej wypowiedzi i uczyć się jej na pamięć, ryzykując wpadkę gdy zapomni się choćby jedno słowo. Skutkiem tego może być silny stres, który zablokuje nasze myśli do tego stopnia, że nie będziemy w stanie kontynuować przemówienia. Swobodna wypowiedź sprawi, że całe wystąpienie będzie naturalne, przez co łatwiej przyswajalne dla innych.
Wcześniejsze przybycie
Jeśli mamy możliwość, pojawmy się w miejscu swojego wystąpienia znacznie wcześniej, jeszcze przed słuchaczami. Wcielmy się w rolę odbiorcy i usiądźmy w kilku miejscach na sali – z przodu, z boku, z tyłu. Zobaczmy jak z perspektywy uczestnika wygląda widoczność sceny, na której będziemy występować. Wykorzystajmy tą wiedzę, by ustawić się w najbardziej komfortowy dla słuchaczy sposób.
Zapanowanie nad tremą
Dobrze jest uświadomić sobie, że błędy zdarzają się nawet najlepszym i nie pozwolić by lęk przed ich popełnieniem potęgował stres. Tuż przed wystąpieniem nie należy intensywnie myśleć o omawianym materiale, ani czytać go w pośpiechu. Warto uwierzyć, że czas poświęcony na wcześniejsze przygotowanie się do wystąpienia został przez nas właściwie wykorzystany, co doda nam pewności siebie. Pozytywna wizualizacja potrafi zdziałać cuda. Dobrze jest wyobrazić sobie, że wszystko będzie w porządku. Zanim rozpocznie się przemówienie, warto również zrobić kilka ćwiczeń oddechowych aby uspokoić myśli.
Dbałość o postawę
Ważne jest, aby na scenie prezentować się pewnie, stojąc wyprostowanym, utrzymując ciężar ciała na dwóch lekko rozstawionych nogach, trzymać głowę wysoko, tak aby broda była skierowana w kierunku horyzontu. Warto stosować płynne gesty, które w odpowiedni sposób zobrazują to, o czym mówimy a jednocześnie pobudzą publiczność. Mowa ciała będzie silnym przekazem niewerbalnym, który ma ogromne znaczenie w procesie komunikacji.
Panowanie nad głosem
Warto używać swojego głosu na różne sposoby. Struny głosowe to narzędzie, dzięki któremu przeprowadzając prezentację, można zdziałać cuda. Zadbajmy o to, aby mówić wyraźnie. Pamiętajmy też, aby tempo wypowiedzi było dostosowane do możliwości odbiorcy, gdyż może mieć trudności ze zrozumieniem wypowiadanej treści. Najlepiej w trakcie przygotowań nagrać swoje przemówienie, a później kilka razy przesłuchać. Dzięki temu ocenimy siebie oraz poprawimy cały styl wypowiedzi. Występując przed ludźmi, cały czas odpowiednio modulujmy swoim głosem, tak aby wywoływać różne emocje u uczestników prezentacji. Głos to jeden z najważniejszych elementów wystąpienia. Ćwiczmy go i cały czas, bawmy się nim tak, aby osiągnąć swoje cele.
Przedstawione wyżej rady są podstawą każdego publicznego przemówienia. Dzięki nim zaprezentujemy wysoki poziom swojej prezentacji, pozostawiając bardzo dobre wrażenie na słuchaczach, którzy z pewnością chętnie pojawią się na naszym kolejnym wystąpieniu.