Prowadzenie firmy wymaga od przedsiębiorcy gromadzenia ogromnych ilości dokumentów. By łatwo można było dotrzeć do odpowiednich arkuszy, należy je uporządkować. Służą do tego nie tylko rozmaite teczki i skoroszyty. Do utrzymania porządku w biurze przyda się także bindownica. Dzięki niej nadamy pewnym grupom dokumentów estetyczny wygląd. W jakie urządzenia tego typu warto zainwestować i w co jeszcze należy się zaopatrzyć? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania.
Bindownice elektryczne
W tej kategorii opisywanych sprzętów biurowych na pewno sprawdzi się Fellowes Pulsar E 300. Model ten zyskał sobie duże zaufanie użytkowników na całym świecie. To nie powinno nikogo dziwić. Produkt pozwala bowiem na to, by jednorazowo dziurkować nawet 15 kartek A4. To jednak nie wszystko. Z powodzeniem może obsługiwać dokumenty o grubości nawet 300 arkuszy!
Nie można zapomnieć również o tym, że elektryka zainstalowana w urządzeniu znacznie skraca czas potrzebny do wykonania pracy. System bindowania oparty na solidnych, metalowych elementach umożliwia niezależne dziurkowanie i lokowanie dokumentów na specjalnie stworzonym do tego grzbiecie.
W tej grupie urządzeń warto wymienić także inny model wspomnianego producenta. To Fellowes Orion-E 500. Produkt ten znacznie wyróżnia się wśród innych urządzeń tej klasy. Ma wytrzymałą, metalową obudowę i niezwykle ostry mechanizm tnący. Pozwala on na to, aby jednorazowo dziurkować 40 kartek A4.
Na naszą uwagę zasługuje także to, że użytkownik może oprawiać dokumenty o grubości nawet 510 arkuszy. Tym samym maksymalna średnica grzbietu zbindowanego dokumentu może wynieść ponad 5 centymetrów. Co ciekawe, pracując przy pomocy tego urządzenia, mamy do dyspozycji aż 21 osobnych dźwigni dziurkujących.
Są one opracowane tak, iż możemy regulować odległość marginesu. Do dyspozycji mamy w tym zakresie aż 5 różnych możliwości. Warto pamiętać również o tym, że producent zastosował ciekawe rozwiązania techniczne. Dbają one o to, żeby zarówno silnik, jak i mechanizmy maszyny były chronione przed potencjalną awarią.
Bindownice ręczne
Bindownica Wallner iBind A12 sprawdzi się przede wszystkim w niewielkich firmach. Wyposażona jest w wygodną dźwignię do dziurkowania i ogranicznik, który dba o właściwe umiejscowienie arkuszy papieru. Ponadto wytrzymały mechanizm pozwala na jednorazowe dziurkowanie nawet 12 arkuszy papieru. To wszystko sprawia, że oprawiać można dokumenty o objętości aż 450 kartek formatu A4.
Znakomitym rozwiązaniem dla wymagających będzie z kolei bindownica drutowa Argo X5. Mimo tego, że należy ona do sprzętów manualnych, jest niezwykle zaawansowana. Znajduje zastosowanie zarówno do grzbietów plastikowych, jak i drutowych. Oprócz tego, że jest uniwersalna, jest także niezwykle stabilna.
Dzięki temu problemem nie jest nawet jednorazowe dziurkowanie 20 kartek. Dodatkowo do naszej dyspozycji są regulatory szerokości dziurkowania i zaciskania grzbietu metalowego. To jednak tylko nieliczne zalety tego znakomitego urządzenia.
Bindownice – akcesoria dodatkowe
Musimy zdać sobie sprawę z tego, że oprócz samego urządzenia przydatne będą nam także rozmaite akcesoria. Podstawowym spośród nich są listwy wsuwane. To niezbędny element potrzebny do profesjonalnej oprawy dokumentów. Pozwala na to, by zespolić ze sobą poszczególne kartki papieru, które mają składać się na dokument zbiorczy. Do bindowania z wykorzystaniem grzbietów plastikowych przydadzą się kanały O-Simple. Dostępne są one w trzech różnych kolorach.
W biurze przyda się także debinder. To przyrząd służący do otwierania zamkniętych już okładek kanałowych. Niezbędny będzie wtedy, gdy konieczne będzie poszerzenie dokumentu o kolejne rozdziały. Należy także wyposażyć biuro w karton do bindowania krążkowego. To znakomitej jakości, gruby papier dostępny w różnych kolorach.
Pozwoli na to, by zróżnicować określone grupy dokumentów. W przypadku bardziej ekskluzywnych, skórkowych modeli umożliwi również zespalanie oficjalnych, firmowych dokumentów. Nie zapominajmy o kółkach do opraw i obcinarce krążkowej. One również mogą być niezwykle przydatne w codziennym funkcjonowaniu biura.
Na rynku, jak można zauważyć, mamy niezwykle duży wybór różnych modeli urządzeń bindujących. Nie brakuje także niezwykle przydatnych dodatków niezbędnych do sporządzania profesjonalnie przygotowanych dokumentów. Wybór odpowiednich modeli zależy jednak od zapotrzebowania danego przedsiębiorcy.