Niezależnie od tego, czy przygotowujemy posiłki dla niewielkiej rodziny, czy też robimy to na dużą skalę, wszyscy spotykamy się z tym samym problemem. Produkowana przez nas żywność, szczególnie bez konserwantów, narażona jest na szybkie psucie się, zwłaszcza w okresie letnim. Sposobem na to, aby dłużej zachowała świeżość jest umieszczenie jej w opakowaniu próżniowym.
Zalety pakowania próżniowego
Rozwiązanie to może nawet pięciokrotnie przedłużyć świeżość przygotowanej przez nas żywności. Dzięki szczelnemu zamknięciu nie straci smaku i zachowa wszystkie wartości odżywcze. Dodatkowo, produkty z większą ilością wody, po umieszczeniu w próżniowych pojemnikach, nie będą wysychać.
Z kolei te dania, które powinny zostać suche, będą chronione od wilgoci, przez co dłużej zachowają zdatność do spożycia. Ważne jest również to, że mechanizm próżni zapobiegnie rozwojowi bakterii i innych groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Kolejną zaletą jest również zabezpieczenie żywności przed insektami. Jakiego zatem sprzętu potrzebujemy, aby móc pakować próżniowo?
Urządzenie Bartscher do pakowania próżniowego
Wykonane jest z tworzywa sztucznego oraz posiada elektroniczny system sterowania, odpowiedzialny za odessanie powietrza z folii, w której znajduje się jedzenie. Dzięki zastosowanej technologii, wynalazek ten automatycznie pakuje i szczelnie zamyka żywność.
Mimo niewielkich rozmiarów, urządzenie ma pompę próżniową o zaskakująco dużej wydajności 12 l/min. Sprawia to, że nadzwyczaj szybko i efektywnie możemy uchronić pożywienie przed zepsuciem. Listwa zgrzewająca ma 30 cm długości, a zintegrowany z nią nóż pozwala na precyzyjne cięcie użytych do pakowania materiałów. W celu zabezpieczenia artykułów spożywczych producent zapewnia nam dodatkowo 3 metry folii o szerokości 20 centymetrów. Cena tego urządzenia wynosi około 600 złotych.
Urządzenie Hendi do pakowania próżniowego
Pakowarka serii Kitchen Line służy do ochrony zarówno produktów spożywczych jak i technicznych. Wykonana jest ze świetnej jakości stali nierdzewnej. Jej wnętrze zaprojektowano tak, aby możliwe było zawijanie w folię nawet bardzo dużych porcji jedzenia. Przezroczysta pokrywa i wskaźnik ciśnienia pozwalają na dokładną kontrolę procesu zgrzewania.
Mimo zaawansowanej technologii maszyna jest łatwa w użyciu. Sprzyja temu między innymi automatyczny tryb pracy urządzenia. Niebywałą jego zaletą jest także regulacja czasu oraz umieszczony w nim wskaźnik wartości ciśnienia roboczego. Wspomniane regulatory mogą być przydatne w chwili, gdy używać będziemy folii o zróżnicowanej odporności na temperaturę. Cena zgrzewarki Hendi waha się w zależności od sklepu od 3500 do 4000 złotych.
Urządzenie do pakowania próżniowego firmy Henkelman
Ten produkt należy do najwyższej klasy przyrządów używanych w gastronomii. Model Jumbo 30 posiada listwę zgrzewającą o długości 35 centymetrów i wysokowydajną pompę do odsysania powietrza. Ogromnymi zaletami tej maszyny są jej niezawodność i solidne wykonanie. Dzięki cyfrowemu panelowi sterowania mamy dostęp do wszystkich jej funkcji (łącznie z automatycznym czyszczeniem wnętrza komory pakującej). Praktycznie zaokrąglony kształt urządzenia, pozwala na łatwiejsze jego utrzymanie w czystości.
Ze względów bezpieczeństwa zastosowano w nim trwałą, poliwęglanową pokrywę odporną na uszkodzenia i awaryjny przycisk STOP, dzięki któremu w każdej chwili można przerwać cykl zgrzewania. Proces pakowania próżniowego jest bardzo krótki, bo trwa ok. 20-40 sekund . Dodatkową gwarancją świeżości jest także podwójne zgrzanie folii. Cena urządzenia to ponad 7500 złotych.
Wybór przyrządów służących do pakowania próżniowego jest naprawdę ogromny. Przedstawione przez nas modele pokazują przekrojowo, jaki asortyment jest dostępny na rynku, zarówno pod względem jakości, funkcjonalności jak i ceny. Każdy, zainteresowany tematem z pewnością znajdzie produkt, który spełni jego oczekiwania.