Osoby zatrudnione w polskich zakładach pracy mogą liczyć na różnego rodzaju świadczenia dodatkowe, które mogą przy tym przybierać różnorodną formę. Najczęściej spotykaną są programy pomocowe. Czym one są? Jakie ich rodzaje rozróżniamy i kto może z nich korzystać? Na tak postawione pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Definicja pojęcia
Zagadnienie będące głównym tematem artykułu jest niezwykle obszerne. Wyróżniamy bowiem kilka różnych odmian narzędzi, z których mogą korzystać pracownicy. Wszystkie z nich łączy ich podstawowa cecha wspólna – są one aktami normatywnymi. Oznacza to, że mają postać odpowiednich ustaw lub rozporządzeń. W ich treści zawarte zostały podstawy prawne, na mocy których właściciele firm mogą otrzymać wsparcie dla swoich podwładnych.
Warto przy tym zaznaczyć, że jest ono najczęściej udzielane przez różne instytucje i na wiele różnych sposobów. W pierwszej kolejności może przybrać postać poręczeń, gwarancji, dotacji lub ratalnej płatności danego zobowiązania pieniężnego wobec wierzycieli. Ponadto może też działać na zasadzie pożyczki udzielonej na szkolenia, restrukturyzację lub innego rodzaju pomoc. Jakie rodzaje programów wsparcia załogi pracowniczej polskich spółek rozróżniamy i co je cechuje?
Pomoc dla zwalnianych pracowników
Niejednokrotnie dochodziło już do tego, że zakład pracy zgłaszał do odpowiedniej instytucji informację o tym, że popada, z różnych powodów, w poważne tarapaty. Najczęściej sposobem na wyjście z nich jest redukcja zatrudnienia. W zamyśle kadry zarządzającej to jedyny sposób na uzdrowienie danej spółki.
Obowiązkiem pracodawcy jest wówczas udzielenie wsparcia członkom załogi, z którymi rozwiązuje się umowy. To szczególnie ważne dla tych osób, którym trudno będzie odnaleźć się w bardzo dynamicznie zmieniających się warunkach, które dyktuje dzisiejszy rynek pracy. To właśnie niektórzy mniej zaradni ludzie mogą skorzystać z różnych form pomocy.
Przybierają one postać usług z zakresu pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, szkoleń i warsztatów z aktywnego poszukiwania zatrudnienia. W czasie wdrażania zwolnień grupowych działania te mają niebagatelne znaczenie. Sprawiają, że działanie ludzi pozbawionych źródła utrzymania jest dynamiczne i w szybkim czasie przynosi odpowiednie korzyści w postaci odnalezienia nowego zajęcia zarobkowego.
Wsparcie dla pracowników niepełnosprawnych
Ta grupa osób w wieku produkcyjnym boryka się ze szczególnymi problemami. Właśnie dlatego powstały instrumenty rynku pracy wspomagające ludzi cierpiących z powodu różnego rodzaju niepełnosprawności. Wymagają oni nie tylko pomocy w odnalezieniu zatrudnienia, ale również tej, która ułatwi wykonywanie powierzonych im zadań. Chodzi tu zatem o dostosowanie miejsca pracy do potrzeb osób cierpiących na różne niedobory.
Grupa ta może liczyć również na uczestnictwo w warsztatach prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów. Ponadto jej członkowie mogą zyskać dodatkową pomoc medyczną w postaci usług świadczonych przez lekarza i pielęgniarki na terenie zakładu.
Mają też dostęp do apteczek, w których zawarte są wszystkie najważniejsze środki niezbędne do zachowania zdrowia i życia członków załogi pracowniczej, której zatrudnienie finansowane jest ze środków specjalnie w tym celu utworzonych instytucji (np. ZFRON czy PFRON). Zakres oferowanej pomocy jest zresztą zdecydowanie większy i obejmuje kilka różnorodnych obszarów działania, które mogą stanowić treść osobnego artykułu.
Pomoc świadczona pracownikom sektora rolniczego
Osoby pracujące w rolnictwie również wymagają specjalnego wsparcia. Wiadomo bowiem, że odpowiednie działanie i utrzymanie wysokiej wydajności w tym sektorze gospodarki zależy od wielu czynników naturalnych. Osoby wykonujące prace polegające na chowie bydła i uprawie roli nie mogą zatem na nie wpłynąć. Stąd też od lat korzystają z rządowej pomocy i różnorodnych dopłat bezpośrednich. To właśnie te programy są najbardziej użyteczne dla osób utrzymujących się z produkcji i dystrybucji płodów rolnych.
Warto przy tym zaznaczyć, że dedykowane im instrumenty pomocnicze mają różnoraką postać i mogą korzystać z nich różne grupy właścicieli ziemi uprawnej. Zarówno ci, którzy pragną powiększyć swoje gospodarstwa, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają działalność branżową. Niemniej wszyscy chętni do korzystania z dostępnych programów zyskują potrzebne im wsparcie.
Narzędzia rynku pracy służące wspieraniu pracowników mają różne formy. Są przy tym niebywale pomocne i użyteczne. Nic dziwnego, że korzysta z nich wiele osób aktywnych zawodowo. Zatrudnieni zyskują wówczas pewność, że wykonywanie rozmaitych zadań w zmieniających się warunkach rynku pracy staje się znacznie łatwiejsze.